تمرکز گرایی و داستان بودجه شهرداری هرات در سه سال اخیر

۸صبح، هرات: طی دست‌کم سه سال گذشته بودجه سالانه شهرداری هرات در اواسط و یا هم اواخر سال مالی از مرکز کشور منظور می‌شود.

به همین دلیل در سه سال اخیر پروژه‌های بزرگ آن‌چنانی در شهرداری هرات اجرا نشده است.

تمام پروژه‌های انکشافی هرات در این مدت به چند پل‌وپلچک محدود شده و این کلان‌شهر افغانستان از اجرای پروژه‌های ارزشمند شهری محروم مانده است.

مسوولان در شهرداری هرات با تأکید بر این موضوع می‌گویند که از چندی به این‌سو، برخی از پروژه‌های شهرداری منتظر منظوری سند بودجه از مرکز کشور است اما با این حال، شماری از پروژه‌ها که از سال گذشته باقی مانده‌اند در دست اجرا اند.

نادرالله جنیدی، وارسی‌کننده‌ی شهرداری هرات می‌گوید که در مجموع ۷۹ پروژه شهرداری آماده اجرا است که از این میان، برخی پروژه‌ها منتظر منظوری بودجه از مرکز کشور است.

در این پروژه‌ها، آسفالت جاده‌ی درب قندهار- هرات هم شامل است؛ جاده‌ای که سال‌ها است سر و صداهای پی هم مردم را به همراه داشته است.

خیابان درب قندهار در محله‌های فقیرنشین شهر قرار دارد و از سال‌ها به این‌سو آسفالت آن از بین رفته و تردد وسایط نقلیه بر آن دشوار می‌نماید.

آقای جنیدی می‌افزاید که بودجه شهرداری هرات برای سال مالی ۹۸ بیش از ۱.۱ میلیارد افغانی پیش‌بینی شده است که از این میان برخی پروژه‌های شهرداری تا مرز ۲۵۰ میلیون افغانی زیر کار قرار دارد. وارسی‌کننده شهرداری هرات می‌افزاید که تا زمان منظوری بودجه شهرداری، این اداره در حال تمام کردن امور تدارکات و برخی کارهای اداری پروژه‌های شهرداری است.

او تأکید می‌کند که چندین پروژه‌ی میثاق شهروندی در نواحی مختلف هرات روی دست قرار دارد و تکمیل شدن تمامی‌ پروژه‌ها نیاز به توجه مقام‌های مرکزی در منظوری سند بودجه شهرداری دارد.

از آغاز سال مالی جدید تا کنون پنج ماه می‌گذرد. سال گذشته و هم‌چنان دو سال پیش نیز بودجه در اواسط و یا هم اواخر سال منظور شد.

 

نگرانی فعالان مدنی از اجرا نشدن پروژه‌ها

در سوی دیگر، شماری از فعالان مدنی و اعضای شورای مشورتی شهر هرات به این نظر اند که تلاش‌ها برای به انجام رساندن سند بودجه شهرداری و تداوم روند کار پروژه‌ها جریان دارد.

عبدالرحمن مولوی‌زاده، معاون شورای مشورتی شهر هرات در صحبت با رسانه‌ها می‌گوید که شهرداری هرات باید مصمم به اجرای پروژه‌های زیر کار باشد.

آقای مولوی‌زاده تأکید می‌کند که دولت مرکزی و مقام‌های مسوول در مرکز کشور باید پاسخگوی زمانی که برای منظوری بودجه سپری می‌شود، باشند.

او می‌افزاید که برای این امر، می‌طلبد که شهرداری هرات با پی‌گیری بیش‌تر برای دست‌یابی به سند بودجه تلاش کند.

در همین حال محمدشعیب فهیم، از اعضای شورای مشورتی شهر هرات به این نظر است که مدیریت شهرداری به وسیله‌ی سرپرستان و وارسی‌کننده‌گان سبب شده که کار عملیاتی پروژ‌ه‌های انکشافی و سایر پروژه‌های شهرداری به گونه‌ی درست و منسجم پیش نرود.

آقای فهیم تأکید می‌کند که مسوولیت وارسی‌کننده‌گان نسبت به مسوولان کم‌تر است و همین امر سبب می‌شود که در برخی موارد وارسی‌کننده‌گان شهرداری کم‌تر جرأت اجرای پروژه‌ها را داشته باشند.

گفتنی است که به جز در چند مدت کوتاه، شهرداری هرات از سال‌ها به این طرف از سوی سرپرستان و وارسی‌کننده‌گان مدیریت می‌شود.

در سوی دیگر، به باور آگاهان تعلل مقام‌ها در مرکز کشور و کُندکاری شهرداری هرات در تنظیم کردن سند بودجه در وقت معین آن، سبب می‌شود که همیشه پروژه‌های انکشافی و سایر پروژه‌های در حال اجرای شهرداری هرات به سال دیگر منتقل شود. در همین حال، مردم هرات به این باور اند که زمان‌گیر شدن پروژه‌ها سبب می‌شود که کار اجرای آن‌ها از فصل‌های گرم که شرایط مناسب‌تری برای اجرا دارند، به تأخیر مواجه شده و به فصل زمستان برسد.

همین امر از دید مردم هرات قابل نقد است و به باور آنان، مسوولان باید توجه بیش‌تری به آن داشته باشند.

دکمه بازگشت به بالا