کارزار نفس‌گیر منع کلدار در ولایات جنوبی و شرقی؛ بانک مرکزی حدود ۱٫۵ میلیارد پول خُرد افغانی وارد بازار کرد

خلیل اسیر

بانک مرکزی برای حمایت از کارزار منع استفاده از کلدار پاکستانی (روپیه) و ترویج پول افغانی در بازارهای جنوبی و شرقی کشور حدود یک‌ونیم میلیارد پول خُرد افغانی را راهی بازارهای این ولایات کرده است. این اقدام پس از شروع این کارزار نفس‌گیر و فراگیر و هم‌زمان با افزایش تقاضاهای پول افغانی و به ‌ویژه پول خُرد در بازارها صورت گرفته است. در هفته نخست کارزار منع استفاده از کلدار پاکستانی، کمبود پول افغانی در بازارهای جنوبی و شرقی کشور، این کارزار را کمی با چالش روبه‌رو کرده بود. بانک مرکزی روز گذشته به روزنامه ۸صبح گفت که حالا این چالش با انتقال پول خُرد و توزیع آن در بانک‌های تجارتی و صرافی‌ها، برطرف شده است.

کارزار منع استفاده از کلدار پاکستانی حدود یک ماه پیش از ولایت خوست آغاز شد. در این کارزار، علاوه بر ادارات دولتی، نهادهای مدنی و رسانه‌ای نیز مشارکت دارند. پس از خوست در کنر، ننگرهار و غزنی نیز این کارزار به راه افتاد. در روزهای اخیر در ولایات لغمان، پکتیکا، قندهار و هلمند نیز کارزار منع استفاده از کلدار آغاز شده است.

در خوست برنامه‌های جدی از سوی اداره محلی این ولایت برای ترویج پول افغانی در حال اجرا است. یکی از این اقدامات، منع هر گونه دادوستد با کلدار پاکستانی و لاک و مهر کردن دکان‌هایی است که مالکان آن‌ها به استفاده از کلدار پاکستانی مبادرت می‌ورزند. مقامات محلی هم‌چنان در بخش‌های ورودی شهر خوست، افرادی را مأمور کرده‌اند که وظیفه آن‌ها تبادله کلدار به افغانی هنگام ورود مردم به این شهر است.

در ولایت شرقی ننگرهار نیز تدابیر مشابه برای ترویج پول افغانی روی دست گرفته شده است. در ننگرهار ورود دانش‌آموزان و مأموران دولتی به مکاتب و دفاتر با کلدار پاکستانی ممنوع شده است.

لعل‌محمد دورانی، عضو شورای ولایتی ننگرهار، می‌گوید که کارزار منع استفاده از کلدار در این ولایت در هفته نخست با مشکلاتی همراه بود، اما حالا این مشکلات تا حد زیادی برطرف شده است. به گفته او، یکی از این مشکلات، کمبود پول خُرد افغانی در بازارها بود که اخیراً با انتقال صدها میلیون پول خُرد افغانی توسط بانک مرکزی به ننگرهار، این مشکل رفع شده است. دورانی اما تأیید کرد که در خصوص نرخ‌ها هنوز مشکلاتی موجود است که با وضع نرخ‌نامه این مشکل نیز به زودی رفع خواهد شد. او به طور مثال به کرایه تکسی اشاره کرد و گفت که قبلاً اگر یک نفر از یک محل به محلی دیگر در برابر ۵۰ کلدار سفر می‌کرد، حالا این سفر در برابر ۳۰ افغانی صورت می‌گیرد. به گفته او، این در حالی است که مطابق نرخ پول افغانی در برابر کلدار پاکستانی، این رقم باید تا سقف ۲۰ تا ۲۴ افغانی پایین بیاید. دورانی گفت که این نقیصه در دیگر بخش‌ها نیز مشاهده شده است.

این عضو شورای ولایتی ننگرهار گفت که صرف نظر از این مشکلات، کارزار منع استفاده از کلدار در این ولایت با موفقیت چشم‌گیری همراه بوده است. او افزود که در حال حاضر کلدار پاکستانی در دخل مردم بسیار کم شده و یا هیچ وجود ندارد و پول افغانی حدود ۹۵ درصد بازار را از تسلط کلدار بیرون کرده است. لعل‌محمد دورانی بیان داشت که احتمال دارد تا یک‌و‌نیم ماه دیگر بساط کلدار پاکستانی از بازارهای ننگرهار به صورت کامل برچیده شود.

نورشاه نورانی، عضو شورای ولایتی خوست، نیز از چگونه‌گی پیش‌رفت کارزار منع استفاده از کلدار در این ولایت راضی است. او می‌گوید که تمامی مردم خوست با این کارزار یک‌جا شده‌اند و تصمیم دارند برای همیشه با کلدار پاکستانی خداحافظی کنند. نورانی نیز تأیید کرد که در پی شروع کارزار منع استفاده از کلدار، مشکلاتی در این ولایت به میان آمده است که مرور زمان رفع خواهد شد. او کمبود پول خُرد افغانی در بازارهای خوست و هم‌چنان بی‌نظمی در نرخ‌های امتعه مورد نیاز مردم را از مشکلاتی یاد کرد که در پی این کارزار بروز کرده است. نورانی تأکید کرد که با کنترل بازار و تزریق پول بیش‌تر افغانی، این مشکل رفع خواهد شد.

با این حال، شریف‌الله شگیوال، سخنگوی بانک مرکزی، روز شنبه، هفتم جدی، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که ترویج پول افغانی از سیاست‌های درازمدت بانک مرکزی است و این بانک برای به نتیجه رسیدن کارزار منع استفاده از کلدار پاکستانی با مردم همکاری خواهد کرد. او افزود که بانک مرکزی از این کارزار که با «اخلاص» و «احساس ملی» مردم و به صورت خودجوش آغاز شده است، حمایت می‌کند و پول افغانی «کافی» نیز برای تزریق در بازار در اختیار دارد. طبق معلومات شگیوال، بانک مرکزی از شروع کارزار منع استفاده از کلدار پاکستانی تا کنون ۸۵۰ میلیون افغانی در دو مرتبه به ننگرهار، ۶۲۵ میلیون افغانی در دو مرتبه به خوست و ۱۶ میلیون افغانی به ولایت غزنی انتقال داده است. او گفت که نماینده‌گی این بانک برای کنر نیز پول کافی در اختیار دارد و در صورت نیاز وارد بازار خواهد کرد.

بانک مرکزیش می‌گوید که کارزار منع استفاده از کلدار پاکستان در ولایت‌های جنوبی و شرقی کشور یک حرکت خودجوش است و این بانک تنها نقش حمایتی و تشویقی در این کارزار دارد. شریف‌الله شگیوال تأکید کرد که بانک مرکزی در جریان هژده سال گذشته به صورت پیوسته تلاش کرده است تا پول افغانی جای‌گزین اسعار خارجی شود، اما تا هنوز این هدف به صورت کامل به دست نیامده است. شگیوال گفت که امیدوار است این‌بار این حرکت خودجوش بتواند بساط کلدار پاکستانی را در ولایات شرقی و جنوبی کشور به صورت کامل برچیند و هم‌زمان مردم در ولایات غربی کشور نیز برای ترویج پول افغانی به جای تومان ایرانی دست به کار شوند. نیمروز و فراه از ولایاتی در غرب کشور است که مردم به جای پول افغانی از تومان ایرانی در دادوستدهای خود استفاده می‌کنند.

طبق معلومات سخنگوی بانک مرکزی، ۲۵۹ میلیارد افغانی در بازارهای کشور در حال گردش است. شریف‌الله شگیوال می‌گوید با توجه به این مبلغ هنگفت، هیچ‌گاهی پول افغانی در بازارها کم نخواهد شد و اگر چنین اتفاقی هم بیفتد، در آن صورت بانک مرکزی پول بیش‌تری را وارد بازار خواهد کرد. شگیوال هم‌چنان خاطرنشان ساخت که پول افغانی هم از نگاه کیفیت و هم از نگاه ثبات در سطح کشورهای همسایه از وضعیت بهتری برخوردار است.

فضل‌هادی مسلم‌یار، رییس مجلس سنا، در پیامی از مردم خواسته است که در تمامی معاملات تجاری خود از پول افغانی استفاده کنند. او گفته است، همان‌گونه که به سرود ملی، بیرق سه‌رنگ و وطن خود افتخار می‌کنیم، باید به استفاده از پول افغانی که هویت ما است نیز افتخار کنیم. مسلم‌یار تأکید کرده است که استفاده از اسعار خارجی، یک ننگ بزرگ و اهانت به وقار و عزت ملی ما است.

کارزار منع استفاده از کلدار در ولایات شرقی و جنوبی کشور پیش از این نیز چندین‌بار راه‌اندازی شده بود، اما این کارزارها نتوانسته بود تغییری در وضعیت ایجاد کند. اما کارزاری که فعلاً در دست اجرا است، از نظم، برنامه‌ریزی و جدیت بیش‌تری برخوردار است و به همین دلیل اثرات مثبت آن دست‌کم در یک ماه گذشته در شماری از این ولایات نمایان شده است. شاید به همین دلیل است که بسیاری از مقامات محلی در ولایات جنوبی و شرقی کشور امیدوار هستند که در آینده نه چندان دور کلدار پاکستانی از جریان دادوستد روزانه مردم در این ولایات بیرون خواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن