بانک مرکزی جواز فعالیت یک بانک پاکستانی را لغو کرد

۸صبح، کابل: بانک مرکزی افغانستان جواز فعالیت شاخه یک بانک پاکستانی به نام «حبیب بانک» را در کشور لغو کرده است.

ایمل هاشور، سخنگوی بانک مرکزی روز دوشنبه، دوازدهم حمل، به ۸صبح گفت که شورای عالی بانک مرکزی اخیراً فیصله کرده است که جواز فعالیت حبیب بانک را در افغانستان لغو کند. آقای هاشور افزود که این فیصله بنا بر دو دلیل عمده اتخاذ شده است. او عدم رعایت «قوانین و دساتیر» بانک مرکزی از سوی حبیب بانک و نقش ضعیف این بانک در توسعه اقتصادی کشور را دو دلیلی برشمرد که بر‌اساس آن‌ها شورای عالی بانک مرکزی به لغو جواز کار حبیب بانک تصمیم گرفته است.

به گفته سخنگوی بانک مرکزی، حبیب بانک از نزدیک به ۱۵ سال به این سو در افغانستان فعالیت می‌کرد که افزون بر عدم رعایت قوانین و مقررات بانک مرکزی، نقشش در توسعه اقتصادی کشور «صفر» بود. او افزود: «اگر مبالغه نشود، حبیب بانک یک هزار افغانی هم به متشبثان کشور قرضه نداده است.»

آقای هاشور در مورد کسانی که در این بانک حساب پس‌انداز دارند و یا مشتری این بانک هستند، گفت که براساس یک برنامه سه ماهه که به حبیب بانک تحویل داده شده است، در ظرف سه ماه تمام حساباتی که مربوط به مردم و مشتریان این بانک می‌شود، تصفیه خواهد شد.

شاخه حبیب بانک در سال ۱۳۸۳ در افغانستان به فعالیت آغاز کرد. چنان‌که مسوولان بانک مرکزی می‌گویند، این بانک در توسعه اقتصادی افغانستان نقشی را که بانک مرکزی انتظار داشت، ایفا نکرده است، به همین دلیل تصمیم به لغو جواز فعالیتش گرفته شده است.  

دکمه بازگشت به بالا