پرونده قتل یما سیاوش به دیوان بین‌المللی کیفری سپرده شد

۸صبح، کابل: خانواده یما سیاوش می‌گوید که پرونده قتل او را به دیوان بین‌المللی کیفری سپرده‌اند تا این حادثه را بررسی کند و عاملان آن را مورد پی‌گرد قرار دهد.

نهادی حقوقی بیدفورد، نیز گفته است که پرونده قتل یما سیاوش در دوازدهم ماه جولای (بیست‌ویکم سرطان) به دفتر دادستانی و گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد ارسال شده است.

این نهاد گفته است که هدف قرار دادن یما سیاوش به عنوان بخشی از الگوی مستند کشتار روزنامه‌نگاران در افغانستان است که مانع کار آن‌ها می‌شود و حقوق اساسی آن‌ها را نقض می‌کند.

قرار است این پرونده از سوی هایدی دیکستال، وکیل مدافع و گزارش‌گران ویژه سازمان ملل متحد بررسی و تحقیق شود.

هایدی دیکستال، وکیل این پرونده گفته است، شواهد حمله در هفتم نوامبر سال گذشته که در آن یما سیاوش و دو همکارش جان باختند، این امر را به گونه جدی نشان می‌دهد که در آن حمله جنایات و نقض حقوق بشر صورت گرفته است. او افزود، حملاتی که بالای روزنامه‌‌نگاران و آزادی بیان در افغانستان صورت می‌گیرد، باید تحقیق دقیق بررسی شود.

در همین حال داوود سیاوش، پدر یما سیاوش، می‌گوید: «حالا که دوسیه یما سیاوش شهید بالای میز محکمه بین‌المللی هاک و گزارشگر حقوق بشر و آزادی بیان سازمان ملل قرار گرفته است، می‌توانند به عنوان عالی‌ترین مراجع جهانی در مورد عدل و انصاف به خانواده یما سیاوش کمک کنند.»

او ابراز امیدواری کرد که این نهادها بتوانند قاتل، عامل قتل و حامیان قاتل یما سیاوش را تشخیص دهند و به کیفر برسانند.

یما سیاوش، مشاور امور روابط عامه آمریت عمومی دفتر ریاست بانک مرکزی، احمدالله انس، معاون اجرایی و پروتکولی آمریت عمومی دفتر ریاست بانک مرکزی و امین‌الله رضایی، راننده بانک مرکزی در هفدهم عقرب سال گذشته در انفجاری در ناحیه نهم شهر کابل کشته شدند.

خانواده سیاوش بارها از دولت انتقاد کرد که پرونده او را به صورت جدی بررسی نمی‌کند.

با این حال امرالله صالح در ماه حمل سال جاری اعلام کرد که نیروهای امنیتی ۱۱ تن را به اتهام قتل یما سیاوش بازداشت کرده‌اند. صالح گفته بود که بازداشت‌شده‌گان در بمب‌گذاری‌ها، انفجارها و ترورهای هدف‌مند دست داشتند و اعضای گروه طالبان هستند.

دکمه بازگشت به بالا