پرونده آزار و اذیت جنسی زنان فوتبالیست به محکمه سپرده شد

۸صبح، کابل: لوی‌سارنوالی اعلام کرده است که پرونده آزار و اذیت جنسی زنان فوتبالیست را به محکمه مبارزه با خشونت علیه زنان سپرده شده است.

این اداره روز دوشنبه، سی‌ویکم سرطان، با نشر خبرنامه‌ای گفته است که این دوسیه در بیستم سرطان پس از تکمیل بررسی و تحقیقات هیأت موظف از سوی لوی‌سارنوالی در داخل و خارج از کشور، به محکمه سپرده شده است.

لوی‌سارنوالی گفته است که در پیوند به این قضیه، رییس پیشین فدراسیون فوتبال، سکرتر جنرال، مسوول کمیته دروازه‌بانان، مسوول ارتباط ولایات، سکرتر رییس فدراسیون و مسوول امنیتی این فدراسیون را کسب الزامیت کرده و متهم شناخته است.

به نقل از خبرنامه، در صورت دعوایی که توسط سارنوالان این پرونده تهیه شده است، اتهامات تجاوز جنسی، آزار و اذیت جنسی، سوء‌استفاده از صلاحیت وظیفه‌ای و کتمان جرم بر متهمان وارد است.

لوی‌سارنوالی پس از آن برای اعضای فدراسیون فوتبال تشکیل پرونده داد و یک هیأت تحقیقاتی را موظف کرد که در ماه قوس سال گذشته، روزنامه گاردین به نقل از منابعی در تیم فوتبال بانوان افغانستان گزارش کرده بود که شماری از اعضای مرد فدراسیون فوتبال افغانستان، بازیکنان زن این تیم را مورد سوء‌استفاده و آزار و اذیت جنسی قرار داده‌اند.

به دنبال آن لوی‌سارنوالی پس از گماشتن یک هیأت تحقیقاتی وظایف رییس پیشین فدراسیون فوتبال، سکرتر جنرال، مسوول کمیته دروازه‌بانان، مسوول ارتباط ولایات و سکرتر رییس این فدراسیون را به حالت تعلیق درآورد و آن‌ها را ممنوع‌الخروج اعلام کرد.

فدراسیون بین‌المللی فوتبال که چند دور فعالیت کرام‌الدین کریم در امور فوتبال را به حالت تعلیق درآورده بود، در هژدهم جوزا اعلام کرد که رییس پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان را در پیوند به اتهام آزار و اذیت جنسی زنان فوتبالیست گناه‌کار شناخته و از فعالیت در بخش فوتبال به صورت دایمی محروم کرده است. افزون بر آن آقای کریم از سوی کمیته اخلاقی این فدراسیون، یک میلیون فرانک سویس معادل ۸۰ میلیون افغانی نیز جریمه شده بود.

گفتنی است که وکیل مدافع آقای کریم  فیصله فدراسیون بین‌المللی فوتبال را ناعادلانه و اتهام وارده شده بر او را بی‌اساس خوانده است.

دکمه بازگشت به بالا