شرکت‌های مخابراتی به سیستم «رئال‌تایم» وصل شدند

فهیم امین

مسوولان وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی از وصل شدن همه‌ی شرکت‌های مخابراتی به سیستم «رئال‌تایم» خبر می‌دهند و می‌گویند، از این پس روند جمع‌آوری ۱۰درصد مالیه وضع شده بر خدمات مخابراتی را به گونه جدی زیر نظر خواهند داشت. مسوولان این وزارت هم‌چنان می‌گویند که تلاش‌ها برای ایجاد یک توازن نسبی در هزینه خدمات مخابراتی جریان دارد.

محمدفهیم‌ هاشمی، سرپرست وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی روز شنبه، هفتم جدی در نشستی با اعضای کمیسیون مواصلات و مخابرات مجلس سنا در کابل گفته است که همه‌ی شرکت‌های مخابراتی به سیستم «رئال‌تایم دیتا منجمنت» وصل شده‌اند. صفحه رسمی ‌این وزارت به نقل از آقای ‌هاشمی ‌آورده است که «این سیستم قادر است تا از جمع‌آوری ۱۰ درصد محصولات مالیاتی شرکت‌های مخابراتی نظارت کند و از شفافیت آن گزارش ارایه کند».

سرپرست وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی در این نشست هم‌چنان خاطرنشان ساخته است که این وزارت «پالیسی آزاد» مخابراتی را روی دست گرفته است که بر اساس آن یک توازن نسبی در هزینه خدمات مخابراتی شرکت‌های خصوصی به میان خواهد آمد. به گفته آقای ‌هاشمی، در صورتی که یک توازن نسبی در عرضه خدمات مخابراتی شرکت‌های خصوصی به میان آید، کاربران می‌توانند با هزینه‌ی پایین از خدمات با کیفیت شبکه‌های مخابراتی مستفید شوند.

وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی در حالی از وصل شدن همه‌ی شرکت‌های مخابراتی به سیستم «رئال‌تایم» خبر می‌دهند که از این پیش برخی از شرکت‌های مخابراتی با وصل شدن به این سیستم مخالفت داشتند. فاش شدن اطلاعات کاربران، از نگرانی‌های جدی این شرکت‌ها به شمار می‌رفت. مقاومت شرکت‌های مخابراتی در برابر راه‌اندازی سیستم رئال‌تایم از دلایل تاخیر در راه‌اندازی این سیستم عنوان شده است.

شیرشاه نوابی، مشاور مطبوعاتی وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی اما در اواخر ماه عقرب از امضای تفاهم‌نامه‌ «عدم فاش‌سازی اطلاعات» با این شرکت‌ها خبر داد که بر اساس آن، اطلاعات همه‌ی شبکه‌های مخابراتی و اطلاعات مرتبط به کاربران آن‌ها محفوظ خواهند بود.

 

رئال‌تایم چیست؟

رئال‌تایم (Real Time Data Management System) دستگاه و یا سیستمی ‌است که نظارت، بررسی و محاسبه‌ی میزان استفاده‌ی مشتریان شبکه‌های مخابراتی را مشخص می‌سازد. هم‌زمان با آن خدمات ارایه‌ی شده به مشتریان را ثبت، بررسی، تحلیل و ذخیره می‌کند. وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی از این پیش خبر داده است که برای هر شبکه مخابراتی یک دستگاه ویژه رئال‌تایم فرستاده است تا انواع عواید و مالیات شرکت‌های مخابراتی را با استفاده از این سیستم زیر نظر داشته باشد.

وصل شدن شبکه‌های مخابراتی با سیستم رئال‌تایم پس از آن مطرح شد که حکومت در سال ۱۳۹۴ بر خدمات مخابراتی ۱۰ درصد مالیه وضع کرد. رییس جمهور غنی پس از پیشنهاد شورای وزیران در سال ۱۳۹۴ از طریق وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی به شرکت‌های مخابراتی دستور داد که از هر بار ازدیاد کریدت در سیم‌کارت‌های کاربران، ۱۰درصد آن را وضع و به حساب دولت واریز کنند. تطبیق این فرمان از اول میزان ۱۳۹۴ تا کنون ادامه دارد. هرچند وزارت مخابرات از این پیش گفته بود که تا شش ما پس از آغاز روند جمع‌آوری محصولات مخابراتی،‌ سیستم رئال‌تایم راه‌اندازی خواهد شد، اکنون اما به سخن مسوولان وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی حدود چهار سال پس از آغاز جمع‌آوری مالیه بر مصرف کریدت‌کارت‌های کاربران، شبکه‌های مخابراتی به سیستم رئال‌تایم وصل شده‌اند.

جمع‌آوری عواید وضع شده بر استفاده از خدمات مخابراتی به دلیل نبود سیستم رئال‌تایم، همواره با انتقاد شهروندان و اعضای مجلس نماینده‌گان همراه بوده است. وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی اما از شفافیت در روند جمع‌آوری ۱۰ درصد مالیات وضع شده بر کریدت‌کارت‌های مصرفی کاربران شبکه‌های مخابراتی، اطمینان داده و گفته است که هیاتی متشکل از وزارت‌های مالیه، مخابرات و اداره «اترا» از روند جمع‌آوری محصولات مخابراتی نظارت کرده‌اند. بر اساس آمارها، در چهار سال گذشته بیش از ۱۷ میلیارد افغانی عواید محصولات مخابراتی به خزانه دولت واریز شده است.

شبکه‌ی مخابراتی «سلام» از نخستین شرکت‌هایی است که به سیستم رئال‌تایم وصل شده است. در حال حاضر شبکه‌های روشن، افغان بیسیم، اتصالات و ام‌تی‌‌ان، چهار شبکه‌ی خصوصی و افغان‌تلکام و وصل تلکام دو شبکه‌‌ی دولتی است که خدمات مخابراتی را در کشور عرضه می‌کنند. بر اساس آمار وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی تا کنون بین ۲۳ تا ۲۴ میلیون سیم‌کارت از سوی این شبکه‌های مخابراتی در سراسر کشور توزیع شده است. مسوولان وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی از این پیش ابراز امیدواری کرده‌اند که با وصل شدن همه شبکه‌های مخابراتی به سیستم رئال‌تایم،‌ میزان دقیق کاربران شبکه‌های مخابراتی و عواید این شرکت‌ها روشن شود.

دکمه بازگشت به بالا