پایتخت‌ مصون نیست

۸صبح، کابل

شهر کابل در جریان روزهای اخیر شاهد انفجارهای پی‌هم است. چهار انفجار در یک روز، دو کشته و هفت زخمی برجا گذاشت. هرچند پیش از این انفجارها به گونه پراکنده رخ می‌داد، اما در جریان روزهای اخیر، دوباره صبح پایتخت‌نشینان با انفجارهای پی‌هم آغاز می‌شود. در جریان یک هفته اخیر،‌ دست‌کم نُه انفجار در شهر کابل رخ داده که در مجموع، چهار کشته و ۱۱ زخمی برجای گذاشته است. وزارت امور داخله می‌گوید که طالبان، حقانی، القاعده و داعش در این حملات دست دارند که بیان‌گر ادامه روابط میان این گروه‌ها است. به گفته مسوولان در این وزارت، در برخی از حملات گروه طالبان و داعش به گونه مشترک عمل می‌کنند. معاونت اول ریاست جمهوری نیز تصریح می‌کند که توافق دوحه و رهایی «سهل» طالبان از زندان‌، این گروه را «اعتماد به ‌نفس کاذب» داده است و نیروهای امنیتی «مصروف جمع‌کردن تروریستانی»‌ هستند که «به‌ صورت حشرگونه» از سوی طالبان و حامیان‌شان به شهرهای کلان فرستاده می‌شوند. طالبان اما پیش‌تر تنها دست داشتن‌شان در انفجارها بر اهداف غیرنظامی را رد کرده‌ و آن را کار حلقات درون‌حکومتی خوانده‌اند.

کابل در جریان روز سه‌شنبه، چهاردهم دلو، شاهد چهار انفجار بود. حوالی ساعت ۷:۳۵ صبح، یک موتر نوع «اورست» در ساحه جوی‌ شیر از مربوطات ناحیه دوم هدف انفجار ماین قرار گرفت. در نتیجه این انفجار،‌ دو تن زخمی شدند و برای مداوا به شفاخانه انتقال یافتند. تنها حدود یک ساعت پس از این انفجار، دومین انفجار در ساحه سلیم کاروان، از مربوطات ناحیه چهارم، رخ داد. در این انفجار نیز یک موتر نوع «فرونر» هدف قرار گرفت که در نتیجه آن، دو سرنشین این موتر کشته و دو تن دیگر زخمی شدند. لحظاتی پس از این رویداد، پایگاه انترنتی مربوط به جمعیت اصلاح اعلام کرد که محمد عاطف، رییس شورای مرکزی این نهاد، در نتیجه این رویداد کشته شده است.

حدود دو ساعت پس از رویداد دوم، سومین انفجار نیز رخ داد. این انفجار در ساحه نوآباد دهمزنگ، از مربوطات ناحیه سوم شهر کابل، یک موتر نوع «کرولا» را هدف قرار داد که غیرنظامیان را حمل می‌کرد. در نتیجه این رویداد نیز یک غیرنظامی زخمی شد و برای مداوا به شفاخانه انتقال یافت. سرانجام سه‌شنبه پایتخت با چهارمین انفجار پایان یافت. حوالی ساعت ۳:۵۰ پس از چاشت،‌ یک موتر نوع «فورتینر» در ساحه دوصد فامیلی، از مربوطات ناحیه هشتم شهر کابل، هدف انفجار ماین قرار گرفت. پولیس گفت که در نتیجه این رویداد،‌ دو تن زخمی شده‌اند.

وزارت امور داخله در واکنش به این رویدادها، گفت که گروه‌های متعدد در انفجارهای کابل دست دارند. طارق آرین، سخنگوی این وزارت، تصریح کرد که گروه‌های طالبان،‌ حقانی، القاعده و داعش در حملات پایتخت نقش دارند و شماری از این انفجارها از سوی گروه‌های طالبان و داعش به گونه مشترک سازمان‌دهی می‌شود. آقای آرین معتقد است که با توجه به دست داشتن گروه‌های مختلف، طالبان روابط‌شان با این گروه‌ها را پایان نداده‌اند. او گفت که هرچند حملات این گروه‌ها در هفته‌های اخیر ادامه دارد؛ اما نیروهای امنیتی تلاش‌شان را برای خنثا کردن این‌گونه حملات و بازداشت عاملان آن تسریع بخشیده‌اند. این وزارت می‌گوید که در جریان ماه‌های اخیر،‌ ده‌ها ماین‌گذار را در کابل و ولایات بازداشت کرده است. گفتنی است که براساس آمارها، تنها در جریان یک هفته اخیر نُه انفجار در شهر کابل رخ داده است که در نتیجه آن،‌ چهار تن کشته و ۱۱ تن زخمی شده‌اند.

معاونت اول ریاست جمهوری که هم‌چنان مسوولیت موقتی تامین امنیت کابل را عهده‌دار است، می‌گوید که توافق‌ دوحه میان امریکا و طالبان، برای طالبان «اعتماد به ‌نفس کاذب» و «هیجان پیروزی» ایجاد کرده است. امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری، روز سه‌شنبه، چهاردهم دلو، در صفحه فیس‌بوکش نوشت که حکومت زندانیان طالبان را به امید صلح آزاد ساخت؛ اما این گروه تعبیر دیگری از توافق‌نامه صلح و «نیت خیر و نیک» حکومت داشته است. او که اعتراف یک فرد بازداشت شده در پیوند به ماین‌گذاری را همه‌گانی کرد، افزود که نیروهای امنیتی در حال حاضر مصروف جمع کردن افرادی‌اند که «حشر‌گونه از جانب طالبان و حامی‌ بیرونی‌اش» به شهرهای کلان فرستاده می‌شود.

آقای صالح از رسانه‌ها و نهادهای مدنی خواست که اسناد و مدارک اثباتیه علیه طالبان را مطالعه کنند و این گروه را به جهانیان بشناسانند. به گفته آقای صالح، جنگ طالب «علیه هرچه طالب نیست» آغاز شده و نیاز است که «هرکه طالب نیست»، بر ضد این گروه بسیج شوند. معاون اول ریاست جمهوری پیش از این نیز گفته بود که گروه‌ طالبان در حملات انفجاری کابل دست دارد. گفتنی است که در حال حاضر نشست ۶:۳۰ اعترافات افرادی که در پیوند به حملات انفجاری بازداشت شده‌اند را همه‌گانی می‌کند. معاونت اول ریاست جمهوری برای جلوگیری از ترورهای هدفمند، تردد «موترسایکل‌های دو‌پشته» را ممنوع اعلام کرده و گفته است که موترسایکل‌ها را به همین دلیل «فلج» می‌کند.

پیش از این هیأت اتحادیه اروپا، سفارت‌های ایالات متحده امریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیان، آسترالیا، کانادا، چک، دنمارک، فنلند، هالند، ‌اسپانیا، سویدن و نماینده ارشد ملکی ناتو در افغانستان در اعلامیه‌ای ادامه ترورها، آدم‌ربایی‌ها و تخریب زیربناها را محکوم کرده و گفته بودند که طالبان مسوولیت بیش‌ترین خشونت‌ها را بر عهده‌ دارند. در این اعلامیه تصریح شده بود که طالبان می‌خواهند با این کار، نهادهای دولتی را ضعیف و با ایجاد محیط ناامن، زمینه تحرک برای گروه‌های تروریستی را فراهم کنند. طالبان اما پیش‌تر مسوولیت ترور عالمان دین، خبرنگاران و شخصیت‌های سیاسی و اجتماعی را به دوش نگرفته‌اند و می‌گویند که حلقاتی در درون حکومت این حملات را سازمان‌دهی می‌کنند.

گفتنی است که مسوولیت چهار انفجار روز سه‌شنبه، چهاردهم دلو را هیچ فرد یا گروهی بر‌عهده نگرفته است. پیش از این نیز مسوولیت این‌گونه حملات را کسی برعهده نمی‌گرفت. در گزارش نُه‌ماهه تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۲۰، یوناما تصریح کرده بود که شمار حملات هدفمند،‌ به ویژه حملاتی که مسوولیت آن را هیچ گروه عهده‌دار نمی‌شود، رو به افزایش است. یوناما در آن زمان گفته بود که این حملات بیش از ۴۰ درصد افزایش یافته است؛ اما پس از نشر این گزارش، میزان انفجارها بیش‌تر شد.

دکمه بازگشت به بالا