پایتخت در روزهای اخیر؛ پولیس می‌گوید که میزان جرایم جنایی کاهش چشم‌گیری داشته است

اعجازالحق سامی

یک هفته پس از توحید تلاش‌ها برای مبارزه با جرایم، آمارهای پولیس نشان می‌دهد که میزان جرایم جنایی رو به کاهش است. به گفته مسوولان، در جریان روزهای اخیر حدود ۳۲ رویداد جنایی ثبت شده است و افزون بر این، بیش از ۶۰ تن در پیوند به این جرایم بازداشت شده‌اند. وزارت امور داخله تصریح می‌کند که کار روزانه برای کاهش جرایم در کابل ادامه دارد و این روند در چارچوب میثاق امنیتی عملی می‌شود. برخی از شهریان کابل نیز از وضعیت امنیتی در هفته‌ی اخیر راضی‌اند و می‌گویند با رهبری معاونیت اول ریاست جمهوری و توحید تلاش‌های پولیس، امیدها برای تغییر وضعیت امنیتی پایتخت بیش‌تر شده است. برخی دیگر اما نهادهای امنیتی و عدلی را به بی‌توجهی متهم می‌سازند، زیرا به گفته آنان، حلقاتی برای رهایی مجرمان زمینه‌سازی می‌کنند و افراد بازداشت شده پس از چندی دوباره آزاد می‌شوند. این در حالی است که تصامیم اخیر پیرامون تامین امنیت کابل، به ویژه تفتیش موترفروشی‌ها و نصب تصاویر مجرمان فراری از سوی مردم استقبال شده است.

حدود یک هفته پس از توحید تلاش‌ها برای کاهش جرایم جنایی در کابل و سپردن مسوولیت آن به امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری، آمارهای پولیس و جو رسانه‌های اجتماعی بیان‌گر کاهش در میزان جرایم جنایی است. وزارت امور داخله می‌گوید که در یک هفته پسین حدود ۳۲ رویداد جرمی اتفاق افتاده است و بیش از ۶۰ تن از مجرمان از سوی پولیس بازداشت شده‌اند. طارق آرین سخنگوی، وزارت امور داخله به روزنامه ۸صبح گفت که بالاتر از ۲۰ هزار پوستر جهت شناسایی مجرمان در نواحی مختلف شهر کابل در حال نصب است. به باور وی، این برنامه پولیس را در شناسایی و بازداشت مجرمانی که از دیده پنهان‌اند، کمک می‌کند. سخنگوی وزارت امور داخله تصریح کرد که نشست‌های پیرامون بهتر شدن امنیت کابل با حضور معاون اول ریاست جمهوری برگزار می‌شود و افزون بر فیصله‌های تازه، هم‌آهنگی برای مبارزه با رویدادهای جنایی را بیش‌تر ساخته است.

دفتر مطبوعاتی معاونیت اول ریاست جمهوری نیز تصریح می‌کند که نیروهای امنیتی در هم‌آهنگی با یک‌دیگر و به کمک تجارب و برنامه‌های آقای صالح، روی کاهش جرایم در شهر کابل مصروف کار اند. رضوان مراد، سخنگوی معاونیت اول ریاست جمهوری گفت که مسوولیت‌پذیری آقای صالح به معنای تغییر آوردن به ساختار وزارت امور داخله نیست، بل‌که تمام نهادهای امنیتی در نشست‌های آغاز روز که با حضور معاون اول راه‌اندازی می‌شود، در هم‌آهنگی با یک‌دیگر کار می‌کنند. افزون بر این فردوس فرامرز، سخنگوی پولیس کابل نیز می‌گوید که در ساختار پولیس تغییری وارد نشده، اما در روزهای اخیر تلاش نیروهای امنیتی بیش‌تر و هم‌آهنگی برای جلوگیری از جرایم بهتر شده است.

شماری از شهریان کابل نیز وضعیت پایتخت را نسبتاً رضایت‌بخش می‌دانند. آنان می‌گویند، با وجود سپری کردن هفته‌های «سخت» امنیتی، از میزان جرایم کاسته شده است. شمس در شهر کابل تکسی‌رانی می‌کند. وی که روزانه از وضعیت بیش‌تر نقاط پایتخت باخبر است، می‌گوید که در هفته گذشته شاهد رویداد جنایی نبوده است. او نصب پوستر‌های مجرمان در شهر کابل را موثر می‌داند و می‌افزاید که در صورت مشاهده یکی از آن مجرمان، به پولیس گزارش می‌دهد و تا حد توان همکاری می‌کند. در این میان اما شماری دیگر از شهروندان نسبت به اقدامات صورت گرفته بی‌باور اند. آنان می‌گویند که نتیجه کارهای امنیتی در یک هفته قضاوت نمی‌شود و باید برای سنجش وضعیت امنیتی پایتخت انتظار کشید. یکی از این شهریان کابل به روزنامه ۸صبح گفت که در هفته گذشته، افراد ناشناس یک فرد را در ساحه «کوچه بارسلونا»، از مربوطات حوزه هفدهم امنیتی به قتل رساندند و سپس فرار کردند.

با این حال، شهریان معتقد اند که برای کاهش چشم‌گیری جرایم جنایی، نیاز است که راه رهایی مجرمان در نهادهای امنیتی و قضایی بسته شود. به گفته شهریان، باید پیش از تصمیم‌گیری برای بازداشت مجرمان، اول ناقضان قانون در نهادهای امنیتی و قضایی بازداشت شوند تا بدین ترتیب از رهایی مجرمان جلوگیری شود. گفتنی است که امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری یک هفته پیش بر اساس حکم رییس جمهور مسوولیت تامین امنیت شهر کابل را به گونه موقت به دوش گرفت. وی تا پایان روز یک‌شنبه، چهارم عقرب هشت بار با مسوولان امنیتی دیده و از لابه‌لای دیدارهایش، هشت تصمیم را در صفحه فیس‌بوکش همه‌گانی کرده است. در تازه‌ترین مورد وی روز قبل در صفحه فیس‌بوکش از کاهش چشم‌گیر جرایم جنایی در شهر کابل خبر داده بود. آقای صالح تصریح کرده است که با وجود ثبت رویدادهای جنایی، برخی از مجرمان به خواست خودشان به پولیس تسلیم شده‌اند. پیش از این، آمارهای نشر شده در جریان ماه سنبله سال روان نشان می‌داد که دست‌کم ۲۷ تن در جریان رویدادهای جنایی در پایتخت کشته شده بودند.

دکمه بازگشت به بالا