کارزار ترویج پول افغانی به جای کلدار پاکستانی در خوست آغاز شد

۸صبح، کابل: اداره محلی در ولایت خوست کارزاری را برای ترویج پول افغانی به جای کلدار پاکستانی آغاز کرده است.

پولیس خوست می‌گوید که این کمپین با جدیت و به هدف ترویج پول افغانی در تمامی ساحات این ولایت به پیش برده خواهد شد.

سیداحمد بابازی، فرمانده پولیس خوست، به روزنامه ۸صبح گفت که کارزار ترویج پول افغانی به جای اسعار خارجی، صبح روز شنبه، شانزدهم قوس، آغاز شده است و با قاطعیت این کارزار جریان دارد.

هم‌چنان به گفته او، شورای نظامی خوست در نشستی فیصله کرده‌ است که برای جلوگیری از «چلش» کلدار و ترویج افغانی، یک پلان منظم ساخته شود و براساس آن ارگان‌های امنیتی با جدیت اقدام کنند.

پولیس خوست هم‌چنان توضیح داد که طبق برنامه در دروازه‌های دخولی شهر  خوست، صرافان و نیروهای امنیتی جابه‌جا خواهند شد تا مردم در هنگام دخول به شهر، کلدار را به افغانی تبدیل کنند و سپس وارد شهر شوند. 

سیداحمد بابازی می‌گوید که کارزار ترویج پول افغانی به جای ارز خارجی و مشخصا کلدار پاکستانی در گذشته نیز آغاز شده بود، اما این کارزار در گذشته موفق نبود.

او تصریح کرد که این بار با جدیت بیش‌تر این روند آغاز شده است و پولیس به همه کسانی که «داد‌وستد» می‌کنند، ابلاغ کرده است تا از پول افغانی به جای کلدار کار بگیرند.

به همین ترتیب، در جلسه شورای نظامی خوست فیصله شده است کمیسیونی نیز ایجاد شود تا برای ترویج پول افغانی به جای کلدار به صورت دوامدار و جدی کار کند. 

نظارت از نرخ‌ها و جلوگیری از ضرر رسیدن به مردم عام و سرمایه‌‌گذاران از دیگر وظایف این کمیسیون گفته شده است.

دفتر مطبوعاتی والی خواست نیز در خبرنامه‌های جداگانه جریان کارزار ترویج پول افغانی به جای کلدار را گزارش کرده است.

این دفتر نوشته است که در مسیر راه‌ها صندوق‌های کوچک صرافی گذاشته شده‌اند تا مردم بتوانند اسعار خارجی را به افغانی تبدیل کنند.

دفتر والی خوست عکس‌هایی را نیز از روند تبدیل کلدار به افغانی در صرافی‌ها به دست نشر سپرده است که مردم را در صف‌‌ها در انتظار نوبت برای تبدیل کلدار به افغانی نشان می‌دهند.

این در حالی است که پول رایج در دادوستدهای روزانه مردم در ولایات شرقی و جنوبی کشور که خوست نیز جزو آن است، هنوز هم روپیه پاکستان (کلدار) است. گستره گردش این پول از قندهار در جنوب تا کنر در شرق کشور را شامل می‌شود. میزان استفاده مردم از این ارز در نُه ولایت جنوبی و شرقی کشور متفاوت است. در بعضی از ولایات روپیه پاکستان تنها واحد پولی است که تمام دادوستدهای مردم با آن انجام می‌شود. در بعضی دیگر از این ولایات، پول افغانی با روپیه پاکستانی در یک سطح در گردش‌اند. اما هستند ولایاتی که در آن‌ها میزان استفاده مردم از پول افغانی در مقایسه با روپیه پاکستان بیش‌تر است.

به باور مسوولان بانک مرکزی، استفاده از پول‌های بیگانه در کشور پیامدهای منفی بسیاری دارد که فقر، شکل‌گیری یک سیستم نامعتبر مالی و افت اقتدار ملی از پی‌آمدهای عمده آن است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن