برادر رهبر کوریای شمالی همکار سازمان سیا بوده است

رسانه‌ها گزارش داده‌اند که برادر ناتنی رهبر کوریای شمالی که در سال ۲۰۱۷ در مالزیا کشته شد، برای سازمان استخبارات مرکزی امریکا یا «سیا» جاسوسی می‌کرد.

به گزارش صدای امریکا، روزنامه وال‌استریت ژورنال به نقل از «یک منبع آگاه» نوشته است که کیم جونگ نام در سال ۲۰۱۷ هم برای دیدار با «رابط» خود در سازمان سیا به مالزیا سفر کرده بود.

گفته می‌شود که او احتمالاً با سیستم امنیتی چین هم در ارتباط بوده است.

وال‌استریت ژورنال اما به نقل از چند «مقام سابق امریکا» آورده است که احتمالاً برادر ناتنی رهبر کوریای شمالی با توجه به این‌که سال‌ها در خارج از این کشور زنده‌گی می‌کرد، جزییات زیادی از فعالیت‌های مخفیانه این کشور نداشته است.

هم‌زمان آسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های امنیتی کوریای جنوبی گزارش داده است که آن‌ها نمی‌توانند خبر همکاری کیم جونگ نام با سازمان سیا را تأیید کنند.

برادر ناتنی رهبر کوریای شمالی که پیش‌تر جانشین کیم ایل جونگ بود، سال‌ها خارج از آن کشور زنده‌گی می‌کرد و می‌توانست تهدیدی برای حاکمیت کیم جونگ اون محسوب شود.

او در سال ۲۰۱۷ هنگام توقف در فرودگاه کوالالامپور در یک سوءقصد هدف حمله با مواد کیمیاوی قرار گرفت و دقایقی بعد درگذشت.

مقام‌های امریکا و کوریای جنوبی، حکومت کوریای شمالی را مسوول ترور کیم جونگ نام می‌دانند. پیونگ‌یانگ اما دست داشتن خود در این قتل را رد می‌کند.

مالزیا دو زن را به اتهام قتل کیم جونگ نام بازداشت کرده بود، اما هر دوی آن‌ها از اتهام قتل تبرئه و چندی پیش از زندان آزاد شدند.

Comments are closed.