سفارت بریتانیا جزییات سفر رییس ستاد نیروهای مسلح این کشور به کابل را اعلام کرد

۸صبح، کابل: سفارت بریتانیا روز سه‌شنبه، بیست‌ویکم ثور با نشر خبرنامه‌ای جزییات سفر سرنیک کارتر و تام دریو، رییس عمومی وزارت خارجه بریتانیا در امور شرق میانه، افریقای شمالی، افغانستان و پاکستان به کابل را اعلام کرد.

سرنیک کارتر روز دوشنبه در یک سفر اعلام ناشده به کابل آمد و همراه با قمر جاوید باجوه، رییس ستاد ارتش پاکستان با محمداشرف غنی، رییس جمهور دیدار کرد.

سفارت بریتانیا در کابل به نقل از یک سخنگوی دولت بریتانیا اعلام کرده است که این سفر براساس دعوت رییس جمهور غنی انجام شده است.

طبق اعلام سفارت بریتانیا در کابل، در بخشی از برنامه سفر سرنیک کارتر و رییس عمومی وزارت خارجه بریتانیا به کابل، این دو مقام ارشد در یک ملاقات دوجانبه با قمر جاوید باجوه، فرمانده ستاد مشترک ارتش پاکستان اشتراک کرده‌اند که در آن روند صلح افغانستان به بحث گرفته شده است.

رییس ستاد نیروهای مسلح بریتانیا تأکید کرده است که کشورش همکار دوامدار با افغانستان و پاکستان به عنوان شرکا در امر مبارزه با تروریسم در منطقه خواهد بود.

سرنیک کارتر در جریان سفرش به کابل گفته است که لندن از طریق فراهم‌آوری حمایت‌های مالی و آموزش سربازان و افسران افغان در بریتانیا، به حمایت‌هایش از نیرو های امنیتی و دفاعی افغان ادامه خواهد داد.

او افزوده است: «ما افتخار می‌کنیم که در کنار نیروهای دفاع ملی و امنیتی افغانستان مصدر خدمت شده‌ایم و در بلند بردن ظرفیت نیروهای مسلح مسلکی و توانمند افغانستان نقش ایفا کرده‌ایم و در آینده نیز از آن‌ها پشتی‌بانی می‌کنیم».

یک سخنگوی سفارت بریتانیا در کابل گفته است که این سفر نشان‌دهنده تعهد دوامدار بریتانیا برای حمایت از افغانستان است.

به گفته سفارت بریتانیا در کابل، روابط بریتانیا و افغانستان مانند گذشته قوی است و با ورود به مرحله جدید حمایت جهانی از افغانستان، لندن از طریق کمک‌های دیپلماتیک، توسعه‌ای و امنیتی خود از دولت افغانستان پشتی‌بانی خواهد کرد. این همکاری‌ها عرصه تلاش‌های دولت افغانستان برای مبارزه با دهشت‌افگنی را نیز شامل می‌شود.

بریتانیا تأکید کرده است که به دست‌آوردهای نیروهای مسلح، دیپلماتان، متخصصان توسعه‌‌ای این کشور در افغانستان افتخار می‌کند و کار آن‌ها را در کاهش تهدید دهشت‌افکنی و تهد‌اب‌گذاری روند صلح افغانستان مهم می‌داند.

سفارت بریتانیا در کابل می‌گوید که کشورش نقش برجسته‌ای در حمایت از نهاد‌های امنیتی افغان و تجهیز نیروهای امنیتی داشته است و حدود پنج هزار کدر به شمول ۳۰۰ زن را آموزش داده‌ و از روند با ثبات انتخابات افغانستان حمایت کرده است.

بریتانیا می‌گوید که نیروهای امنیتی افغانستان از پانزدهم جنوری به این سو رهبری دفاع از کشورشان را بر عهده گرفته‌اند و در حال حاضر این نیروها که متشکل از ۳۵۰ هزار نفر است، به بلندبردن ظرفیت‌شان ادامه داده‌اند.

لندن تعهد کرده است که از طریق فراهم‌آوری آموزش به سربازان و افسران افغان در بریتانیا و حمایت‌های مالی به نیروهای امنیتی و دفاعی افغان، به پشتی‌بانی خود از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهد داد.

دکمه بازگشت به بالا