کتاب «چای سبز در پل‌ سرخ» در تهران منتشر شد

۸صبح، کابل: کتاب «چای سبز در پل سرخ» از سوی انتشارات میراث اهل قم در تهران منتشر شده است.

خبرگزاری شفقنا امروز شنبه، ۳۰ دلو گزارش داده‌ است که این کتاب سفرنامه‌ گروهی و روایتی جمعی از نویسنده‌گان ایران به افغانستان است.

به گفته این خبرگزاری، نویسنده‌گان کتاب پیمان حقیقت‌طلب، حسین شیرازی و محسن شهرابی فراهانی اند.

حسین شیرازی یکی از نویسنده‌گان کتاب در گفت‌وگو با شفقنا گفته است: «بین تصور ما از مهاجران و آنچه واقعا در افغانستان است تفاوت زیادی وجود دارد و تا افغانستان را نبینیم درک درستی از فرهنگ و مردم افغانستان نداریم.»

پیمان حقیقت‌طلب نویسنده دیگر این کتاب گفته: «برخلاف تصوری که افغانستان را فقط یک سرزمین ناامن و مهاجرفرست می‌بیند، در این سفر برای ما اثبات شد که افغانستان فقط این دوتا نیست؛ کشور خیلی مهمی است، مهمتر از آنچه فکر می‌کردیم.»

آقای حقیقت‌طلب عدم رفت‌وآمدهای دو طرفه را عامل ایجاد این دیوار ذهنی دانسته و افزوده است که رفت‌وآمدها از افغانستان همیشه به صورت مهاجرت بوده است. او تأکید کرده که از ایران نیز کسانی به افغانستان رفتند که کنجکاو بودند.

حسین شیرازی از دیگر نویسنده‌گان این کتاب به شفقنا گفته است که این سفر بر تعامل بعدی او با مهاجران افغانستان در داخل ایران تأثیر گذاشته است. او تصریح کرده که بعد از این در تعامل با مهاجران خود را جای آن‌ها قرار می‌دهد و رابطه مهاجر با جامعه میزبان را از این منظر می‌بیند.

آقای شیرازی افزوده که برداشت او از کابل و هرات شبیه تفاوت شهرهای شرقی و غربی ایران است. به گفته او، ایران و افغانستان قرابت‌های زیادی دارند که با سفر می‌توان آن‌ها را درک کرد.

دکمه بازگشت به بالا