پیکر یک قربانی افغان در سانحه تهران، به هرات رسید

۸صبح، هرات: پیکر یک قربانی افغان در سقوط هواپیمای اوکراینی در تهران، روز جمعه، بیست‌وهفتم جدی به هرات منتقل شد. مقام‌های محلی هرات می‌گویند جسد این فرد را از مقام‌های ایرانی در مرز زمینی اسلام قلعه تحویل گرفته و به خانواده‌اش تسلیم کرده‌اند.

مونسه حسن‌زاده، معاون اجتماعی والی هرات همراه با برخی از مقام‌های محلی طی سفر به بندر اسلام قلعه ضمن تحویل گرفتن جسد با خانواده‌ی قربانی غم‌شریکی کرده است. معاون والی هرات تأکید می‌کند که این رویداد از طریق دستگاه دیپلماسی افغانستان در حال پی‌گیری است.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات می‌گوید فردی که جسدش به افغانستان انتقال یافت زین‌العابدین سادات، نام داشته است.

زین‌العابدین سادات، باشنده‌ی اصلی دایکندی بود و برای دیدار با خانواده‌اش از کشور سویدن به ایران آمده بود که در مسیر بازگشت به اروپا در پی سانحه هوایی جان باخت.

سفارت افغانستان در تهران پیش‌تر اعلام کرده بود که اجساد هفت تن از قربانیان افغان که در سقوط هواپیمای اوکراینی در تهران جان باخته بودند، شناسایی شده‌اند.

طبق اعلام این سفارت، اجساد سکینه احمدی، محسن احمدی، مطهره احمدی، رحیمه کاتبی، شهرام تاجیک، مهدی تاجیک و مهدی رضایی از سوی طب عدلی ایران شناسایی شده‌اند. زین العابدین سعادت هشتمین نفری است که پیکرش شناسایی شده است.

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوکراین در هژدهم جدی، هنگامی که فرودگاه «امام خمینی» در تهران را به مقصد کیف، پایتخت اوکراین، ترک کرده بود، در حوالی شهر جدید پرند تهران سقوط کرد. در پی این حادثه تمامی ۱۷۶ سرنشین این هواپیما، جان باختند که شامل۱۳ شهروند افغانستان نیز می‌شد.

هرچند در آن زمان علت سقوط این هواپیما «نقض فنی» خوانده شده بود، اما ایران روز شنبه اعتراف کرد که هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ اوکراین را در آسمان تهران به خاطر خطای انسانی و به صورت غیرعمد هدف قرار داده است.

با این حال، افغانستان، کانادا، سویدن، انگلستان و اکراین خواهان پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان شده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن