انفجار در ولسوالی درقد تخار جان نُه دانش‌آموز را گرفت

۸صبح، کابل: در پی انفجار یک ماین جاسازی شده در ولسوالی درقد ولایت تخار، نُه دانش‌آموز یک مکتب ابتدایی کشته شده‌اند. در این رویداد یک دانش‌آموز دیگر زخمی شده است.

خلیل اسیر، سخنگوی پولیس تخار، به روزنامه ۸صبح گفت که این رویداد ساعت ۹ صبح روز شنبه، یازدهم عقرب، در روستای «طاهری» زمانی به وقوع پیوسته است که دانش‌آموزان به سوی مکتبی در این روستا در حرکت بودند. این مکتب که در برخی گزارش‌ها از آن به نام «ابوذر غفاری» یاد شده، ابتدایی بوده است. قربانیان این رویداد کودکان در سن‌های نه تا ۱۲ ساله‌‍ هستند. 

سخنگوی پولیس تخار می‌گوید که روستای طاهری از مناطق دور افتاده ولسوالی درقد ولایت تخار است و گروه طالبان اطراف این ولسوالی را ماین‌گذاری کرده است. گروه طالبان تاکنون واکنش نشان نداده است.

جاسازی ماین‌های کنار جاده‌ای و کارگذاری شده که در بیش‌تر موارد از غیرنظامیان قربانی گرفته است، پیش از این کارگیری از آن‌ در جنگ، توسط هیأت معاونت سازمان ملل متحد در کابل یا یوناما جنایت جنگی خوانده شده است. نهادهای حقوق بشری بیش‌تر گروه طالبان را مسوول جاسازی این نوع ماین‌ها می‌دانند.

ولسوالی درقد در شمال‌شرق ولایت تخار در خط مرزی افغانستان و تاجیکستان، در ساحل دریای آمو که مرز مشترک دو کشور را تشکیل می‌دهد، موقعیت دارد.

نیروهای امنیتی از چندی به این سو عملیات نظامی را برای پاک‌سازی این ولسوالی از وجود گروه طالبان به راه انداخته‌اند. وزارت دفاع ملی در سوم عقرب اعلام کرد که ولسوالی درقد از وجود گروه طالبان پاک‌سازی شده است.

پولیس تخار می‌گوید که جنگ‌جویان گروه طالبان در پی اجرای عملیات نیروهای امنیتی به روستای طاهری که به لحاظ جغرافیایی دورافتاده است، فرار کرده‌اند.

ولایت تخار در شمال‌شرق کشور قرار دارد و از ولایت‌های نسبتاً ناامن به شمار می‌آید. این ولایت امسال گواه درگیری‌ها و جنگ‌های شدید میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن