از سالروز تولد خواجه عبدالله انصاری در هرات تجلیل شد

۸صبح، هرات: از یک‌‌هزار و پانزده‌همین سالروز تولد خواجه عبدالله انصاری «پیر هرات»، با برگزاری مراسمی از سوی انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان، در هرات تجلیل شد.

اعضای تولیت پیر هرات، فرهنگیان و مقام‌های حکومتی، با گذاشتن اکلیل گل بر مزار خواجه عبدالله انصاری، زادروز او را تجلیل کردند. ولی‌شاه بهره، از فعالان فرهنگی هرات که در این مراسم حضور داشت، باور دارد که خواجه عبدالله انصاری نه تنها پیر هرات، بلکه پیر خراسان است و در حوزه عرفان بدیل او وجود ندارد.

نقیب آروین، آگاه امور فرهنگی و مدیر مسوول رادیو نوروز در هرات، در این مراسم گفت با وجود این‌که نام هرات با خواجه عبدالله انصاری گره خورده است، اما در طول سالیان گذشته کم‌ترین کار برای اندیشه و آرای خواجه عبدالله انصاری صورت گرفته است.

سیدوحید قتالی، والی هرات، در این مراسم، بر تجلیل باشکوه‌تر از مناسبت‌های فرهنگی با تدویر همایش‌های علمی، تحقیقی و پژوهشی تاکید کرد. به گفته او، در سال‌های آینده هرات میزبان محققان و پژوهش‌گران منطقه و جهان اسلام در سا‌لروز تولد پیر هرات خواهد بود.

خواجه عبدالله انصاری، عارف، مفسر و محدث مشهور جهان اسلام، در سال ۳۸۵ هجری شمسی در هرات متولد شد و در سال ۴۶۷ هجری شمسی درگذشت. آرامگاه او در منطقه گازرگاه هرات، یکی از بناهای باستانی مهم این شهر است.

دکمه بازگشت به بالا