​روند بایومتریک کارکنان خدمات ملکی آغاز شد

۸صبح، کابل: کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی اعلام کرده است که برای برنامه‌ریزی درست منابع انسانی و جلوگیری از وجود «کارکنان خیالی» تمام کارکنان خدمات ملکی بایومتریک می‌شوند.

در یک خبرنامه این نهاد آمده است که کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی در نظر دارد تا یک سال آینده تمام اطلاعات بنیادی کارکنان خدمات ملکی را در سیستم جامع، یک‌پارچه و مدرن مدیریت منابع انسانی (HRMIS) ثبت کند.

به نقل از خبرنامه، مرحله اجرایی ثبت معلومات در سیستم اطلاعات مدیریت منابع انسانی روز یک‌شنبه ۲۸ دلو به صورت رسمی، با ثبت معلومات رییس و کمیشنران کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی، آغاز شده است.

خبرنامه از قول احمدنادر نادری، رییس کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی، آورده است: «برای پلان‌گذاری درست منابع بشری و انسانی در کشور، نیاز بود تا ما با استفاده از سیستم‌های جامع‌تر، مؤثرتر و با استفاده از تکنولوژی امروزی بتوانیم روند انکشاف اقتصادی و اجتماعی کشور را سرعت ببخشیم و تا از آن طریق بتوانیم پایداری عرصه‌های مختلف معلوماتی را در افغانستان فراهم کنیم.»

به باور مسوولان کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی، ثبت و ذخیره صحیح و دقیق معلومات کارکنان خدمات ملکی در یک پایگاه اطلاعات مرکزی، برای برنامه‌ریزی درست منابع انسانی و پیش‌بینی استخدام و کارمندیابی در عرصه خدمات ملکی کمک می‌کند و نیز مانع وجود کارکنان خیالی می‌شود.

در سیستم اطلاعات مدیریت منابع انسانی، مشخصات هویتی، معلومات در مورد پیشینه‌ کاری و تحصیل کارکنان خدمات ملکی ثبت می‌شود. هم‌چنان معلومات بایومتریک کارکنان خدمات ملکی شامل اثر انگشت، عنبیه چشم و نیز عکس چهره می‌شود. بر اساس این برنامه، مشخصات کارکنان خدمات ملکی پس از ثبت در کارت بانکی هر کارمند، به سیستم پرداخت معاشات وزارت مالیه وصل می‌شود.

این روند پس از اجرایی شدن آن در کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی، در وزارت معارف تطبیق می‌شود و سپس به دیگر اداره‌های دولتی تعمیم می‌یابد.

بر اساس آمارهای موجود، افغانستان در حال حاضر حدود ۴۲۴ هزار کارکن خدمات ملکی دارد. مسوولان کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی انتظار دارد که با ثبت معلومات کارکنان خدمات ملکی در سیستم اطلاعات منابع انسانی، آمار دقیق این کارکنان در بخش خدمات عامه مشخص و جلو «کارکنان خیالی» گرفته شود.

دکمه بازگشت به بالا