آغاز موج سوم در آستانه عید فطر؛ کرونا در کمین است

عبدالاحمد حسینی

تجلیل از روزهای عید سعید فطر، موج تازه‌ای از نگرانی‌ها را خلق کرده است، به گونه‌ای که وزارت صحت عامه از مردم می‌خواهد که در روزهای عید، میزان دید و بازدیدشان را کاهش دهند و توصیه‌های صحی را مراعات کنند. مسوولان در این وزارت تأکید دارند که موج سوم ویروس کرونا عملاً آغاز شده است و اگر توجه نشود، ممکن شیوع این ویروس بیش‌تر شود. قرار است این وزارت امروز پیرامون چگونه‌گی تجلیل عید فطر به شهروندان توصیه‌هایی کند. این در حالی است که در جریان روزهای اخیر میزان ابتلا به ویروس کرونا افزایش یافته است. براساس آمارهای رسمی که از سوی وزارت صحت عامه نشر شده است، تنها در جریان روز گذشته بیش از ۳۱۲ تن به این ویروس مبتلا شده‌اند. از سوی دیگر وزارت صحت عامه برای جلوگیری و معافیت شهروندان از ویروس کرونا، روند تطبیق واکسین کرونا را آغاز کرده است. این وزارت تاکنون بیش از ۵۱۰ هزار نفر را واکسین کرده است. مسوولان این وزارت تصریح می‌کنند که قرار است به زودی محموله دیگر واکسین کرونا وارد کشور شود. این وزارت از شهروندان می‌خواهد که به نزدیک‌ترین مرکز صحی مراجعه و واکسین کرونا را دریافت کنند.

وزارت صحت عامه می‌گوید که افغانستان وارد موج سوم ویروس کرونا شده است. غلام‌دستگیر نظری، سخنگوی این وزارت، روز سه‌شنبه، بیست‌ویکم ثور، به روزنامه ۸صبح گفت که موج سوم این ویروس بیش از ده روز است که آغاز شده است. آقای نظری بیان کرد که در جریان این روزها میزان ابتلا به کرونا افزایش یافته است. آمارهای رسمی که از سوی وزارت صحت عامه نشر شده‌، نیز نشان می‌دهد که میزان ابتلا به این ویروس در جریان یک هفته اخیر افزایش داشته است. براساس این آمارها، در جریان یک هفته اخیر، یک هزار و ۹۲۱ تن به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. هم‌چنان در یک هفته اخیر، ۵۴ بیمار کرونایی در کشور جان باخته و نزدیک به ۸۰۰ بیمار دیگر صحت‌یاب شده‌اند. به این ترتیب در جریان یک هفته اخیر شمار بیماران فعال ویروس کرونا به پنج هزار و ۵۰۲ تن افزایش یافته و شمار جان‌‌باخته‌گان نیز به دو هزار و ۷۱۱ تن رسیده است. با این وصف مسوولان وزارت صحت عامه تأکید دارند که در جریان روزهای اخیر، میزان مبتلایان و جان‌‌باخته‌گان کرونا افزایش یافته است.

از سوی دیگر تجلیل از روزهای عید سعید فطر، موجی از نگرانی‌ها را به وجود آورده است. دستگیر نظری، سخنگوی وزارت صحت عامه، بیان کرد که این وزارت در همکاری با وزارت احیا و انکشاف دهات و وزارت حج او اوقاف، روی طرحی کار کرده‌اند که براساس آن از انتشار بیش‌تر ویروس کرونا در جریان روزهای عید فطر جلوگیر می‌شود. قرار است امروز چهارشنبه، بیست‌ودوم ثور، این وزارت‌خانه‌ها طی یک کنفرانس مشترک، نکات صحی و شرعی را در رابطه به چگونه‌گی تجلیل از روزهای عید با مردم همه‌گانی کنند. با آن ‌هم آقای نظری تاکید کرد که تمرکز بیش‌تر وزارت صحت عامه روی جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در جریان روزهای آتی است. بر همین اساس او از شهروندان خواست که در روزهای عید‌، میزان رفت‌وآمد و دید و بازدیدشان را تا حد ممکن کاهش دهند.

این در حالی است که سه روز عید، به شکل ویژه‌ای در کشور تجلیل می‌شود. براساس رسوم و عنعنات رایج، شهروندان کشور در جریان روزهای عید برای مبارکی گفتن این روز به خانه‌های اعضای فامیل و اقارب‌شان می‌روند. سال گذشته هرچند وزارت صحت عامه از مردم خواسته بود که در جریان روزهای عید از خانه‌های‌شان بیرون نشوند و میزان دید‌ و بازدیدشان را کاهش دهند، مردم اما به این خواست‌ها وقعی نگذاشتند و این سبب شد که شیوع ویروس کرونا به طور چشم‌گیری افزایش یابد. اکنون با ورود موج سوم ویروس کرونا و احتمال گشت‌وگذار مردم در جریان روزهای آینده، این نگرانی‌ خلق شده است که ممکن بار دیگر شیوع این ویروس افزایش یابد.

با این حال آقای نظری هشدار داد که در جریان روزهای عید، دید و بازدیدها کاهش پیدا نکند و ممکن است بار دیگر شیوع این ویروس سیر صعودی پیدا کند. او هم‌چنان از شهروندان خواست که برای جلوگیری از شیوع بیش‌تر این ویروس، توصیه‌های صحی که همانا استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و شستن دست با صابون است را در نظر بگیرند.

از سوی دیگر وزارت صحت عامه برای پیش‌گیری از ویروس کرونا، چندی پیش روند تطبیق واکسین کرونا به شهروندان را آغاز کرده است. این وزارت بارها از شهروندان خواسته است که به نزدیک‌‌ترین مراکز صحی مراجعه و واکسین کرونا را دریافت کنند. سخنگوی وزارت صحت عامه افزود که تا کنون ۵۱۰ هزار نفر از شهروندان عادی جامعه واکسین دریافت کرده‌اند و این روند ادامه دارد. این در حالی است که وزارت صحت عامه هم‌زمان با یک ساله‌گی شیوع ویروس کرونا در کشور، روند تطبیق واکسین کرونا را آغاز کرد. براساس کار‌شیوه این وزارت، در ابتدا کارمندان صحی، نیروهای امنیتی و کارمندان رسانه‌ها واکسین دریافت کردند. گفتنی است که وزارت صحت عامه تا کنون ۹۶۸ هزار دوز واکسین کرونا را فراهم کرده است. ۵۰۰ هزار دوز از این واکسین را کشور هند و ۴۸۶ هزار دوز دیگر را سازمان جهانی صحت از طریق برنامه کواکس کمک کرده است. سخنگوی وزارت صحت عامه بیان کرد که قرار است محموله دیگر واکسین کرونا به زودی وارد کشور شود. او اما در این مورد جزییات بیش‌تر نداد.

نخستین مورد مثبت ویروس کرونا در پنجم حوت سال ۱۳۹۸ در ولایت هرات به ثبت رسید. پس از آن، این ویروس به تمامی ولایات گسترش یافت. تاکنون ۶۲ هزار و ۷۱۸ تن در کشور به این ویروس مبتلا شده‌اند که از این میان بیش از ۵۴ هزار نفر صحت‌یاب شده و بش از دو هزار و ۷۰۰ تن دیگر جان باخته‌اند.

دکمه بازگشت به بالا