آغاز کار بازسازی ۱۳ آبده تاریخی در غزنی

۸صبح، کابل: مسوولان محلی ولایت غزنی می‌گویند که کار مرمت و بازسازی ده زیارتگاه و سه آبده تاریخی به ارزش هفت میلیون افغانی، در مرکز و ولسوالی‌های این ولایت آغاز شده است.

عارف نوری، سخنگوی والی غزنی، به ۸ صبح گفت که کار بازسازی این محلات، به روز دوشنبه (۱۶ میزان) آغاز شده و تا دوماه دیگر تکمیل خواهد شد. آقای نوری افزود که این پروژه‌ها یک سال پیش پلان شده بود و اکنون پس از طی مراحل تدارکاتی، کار شان آغاز شده است.

غزنی از ولایت‌های ناامن در جنوب کشور است، جای‌که گروه طالبان چندی پیش با انجام حملات گروهی و تهاجمی برخی از قسمت‌های آنرا تصرف و ویران کردند.

محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور، پس از این حملات طالبان به غزنی سفر کرد و وعده داد که این ولایت را دوباره احیا می‌کند.

اکنون سخنگوی والی غزنی می‌گوید که وعده‌های رییس جمهور غنی در زمینه بازسازی بخش‌های از ولایت غزنی در حال عملی شدن است. او گفت که سروی کمپلیکس اداری و بالاحصار غزنی تمام شده و در حال دیزاین است. به گفته عارف نوری، برخی از پروژه‌های وعده داده شده از سوی رییس جمهور غنی تا سال آینده تکمیل خواهد شد.

اما برخی از اعضای شورای ولایتی غزنی می‌گویند که وعده‌های رییس جمهور کمتر عملی شده است. نصیر احمد فقیری یک عضو شورای ولایتی غزنی به ۸ صبح گفت که وعده‌های رییس جمهور غنی در زمینه ساخت ساز و ایجاد پاسگاه‌ها و بیزهای امنیتی آنگونه که باید، عملی نشده است.

وی تاکید کرد که تا کنون فقط کار روی چند بیز و پاسگاه امنیتی در ولایت غزنی جریان دارد اما این پاسگاه‌ها و بیزها آنگونه که گفته شده بود، اجرایی نشده است.

وی از نا امنی‌ها در ولایت غزنی ابراز نگرانی نموده گفت که در سه روز گذشته، تحرکات طالبان برای انجام حمله دوباره بر شهر غزنی بیشتر شده است.

سخنگوی والی غزنی اما گفت که وضعیت امنیتی در مرکز ولایت غزنی برای انجام پروژه‌ها مساعد است. او گفت که گروه‌های مخالف دولت در زمینه بازسازی آبده‌های تاریخی ممانعتی ندارند.

کار مرمت و بازسازی آبده‌های تاریخی غزنی در حالی آغاز شده که پیش از این گزارش شده بود که شماری از این آبده‌ها از حوادث طبیعی متاثر شده و در حالت تخریب شدن قرار دارند. در این ولایت، ده‌ها آبده تاریخی مربوط به ادوار مختلف، به ویژه مقبره‌های سلاطین غزنویان وجود دارد.

ولایت غزنی درسال ۲۰۱۳ میلادی ازسوی سازمان علمی وفرهنگی کشورهای اسلامی، به عنوان پایتخت تمدن کشورهای اسلامی نیز نام‌گذاری شده بود.

در ولایت غزنی، ده‌ها آبده تاریخی مربوط به ادوار مختلف، به ویژه مقبره‌های سلاطین غزنویان وجود دارد.

دکمه بازگشت به بالا