عمل‌های زیبایی دغدغه‌ی جوانان کابل

زیبایی همیشه دوست‌داشتنی است. این‌که صورتی با پوست شفاف و روشن، بینی بلندی با چشمان درشت و در عین حال اندام متناسبی داشته باشیم، چیزی است که تقریبا همه دوست دارند و می‌پسندند. در همین حال اما بسیاری به این باورند که زشتِ طبیعی بهتر از زیبایِ مصنوعی، است.

اکنون در شهر کابل جراحی پلاستیک یا زیبایی، در بین جوانان به ویژه دختران و پسران جوان جاافتاده و آنان خودشان را به آب و آتش می‌زنند و هر دری که شفاخانه یا کلینیک زیبایی باشد را دق الباب می‌کنند تا بلکه زیبا شوند و یا به زیبایی مورد نظرشان دست یابند.

تنها جنونِ زیبا شدن نیست، بلکه تعداد زیادی از مراجعین به کلینک‌های زیبایی جهت جراحی پلاستیک را کسانی تشکیل می‌دهند که بر اثر بیماری‌های مختلف پوستی دچار لکه‌های غلیظی بر پوست صورت شان شده‌اند و یا هم حادثه یا تصادفی باعث تخریب قسمتی از پوست صورت یا بدن شان، شده است.

به یکی از کلینیک‌های زیبایی شهر کابل سر می‌زنم. تعداد زیادی از زنان و مردان جوان در انتظار نشسته اند تا به اتاق پزشک و سپس به اتاق جراحی داخل شده و در نهایت موجودی زیبا از زیر دست داکتر به در آیند.

داکتر زلمی‌خان احمدزی، متخصص جلد و زیبایی، رییس این کلینیک است. از او در مورد انواع جراحی‌های زیبایی در این کلینیک می‌پرسم. ظاهرا لیست بلندی از عملیات برای زیبایی وجود دارد که در این کلینیک نیز انجام می‌شود. جراحی با لیزر و جراحی پلاستیک دو روش برای زیبا سازی و ترمیم نواحی تخریب شده‌ی، جلد استند. به گفته‎‌ی آقای احمدزی، جراحی پلاستیک اکثرا به هدف ترمیم دوباره‌ی پوستِ هر قسمت از بدن که آسیب دیده باشد صورت می‌گیرد و در حالات پیشرفته اگر تداوی با جراحی پلاستیک میسر نباشد، جراحی با لیزر تطبیق می‌شود. و اما بیشتر عمل‌های انجام شده در این کلینیک جراحی پلاستیک بوده که به هدف زیباسازی صورت گرفته و مشتری این عمل‌ها نیز اغلب بانوان بوده‌اند. و در ادامه یادآور می‌شود که عملیات بینی از معمول‌ترین عمل‌ها در افغانستان و این کلینیک، به شمار می‌رود. داکتر احمدزی همچنان اضافه می‌کند: «جراحی‌های مختلفی در این کلینیک صورت می‌گیرد. عملیات جهت کوچک یا بزرگ ساختن بینی ، بلند ساختن و از بین بردن انحراف بینی، پاک و شفاف سازی جلد و از بین بردن چین و چروک صورت، پروتِز لب، متناسب ساختن اندام‌های خانم‌ها، از بین بردن لکه های جلدی، جراحی لیپوسکشن یا برداشتن چربی‌های اضافی بدن، از بین بردن موهای زائد بدن، کاشت مو، مژه و ابرو، و نیز عمل‌های متعددی برای زیباسازی صورت می‌گیرد.»

به گفته‌ی داکتر احمدزی بیشتر مراجعه کنندگان جهت انجام جراحی زیبایی در این کلینیک خانم‌ها استند و شماری از آقایان نیز روزانه به این کلینیک مراجعه می‌کنند. خانم‌ها و آقایان، طرف‌دار عمل‌های پلاستیک اند. ولی در کل حدود ۸۵ درصد از مراجعه کنند‌گان برای عمل زیبایی خانم‌ها و باقی مانده ۱۵ درصد آقایان استند که به طور اوسط حدود ۵۰ تن روزانه، به کلینیک تنها برای عمل زیبایی می‌آیند.

قابل یادآوری است که جراحی پلاستیک همیشه به زیبایی و نتیجه مطلوب نیانجامیده و در مواردی هم کاملا عکس آن اتفاق می‌افتد. به‌جا ماندن داغ ناشی از جراحی، به تأخیر افتادن التیام زخم ناحیه‌ی عمل شده، سرخ باقی ماندن ناحیه‌ی عمل شده برای چندین ماه، و حتا ناموفق تمام شدن پروسه‌ی جراحی از عواقب احتمالی جراحی پلاستیک گفته می‌شود. به سخنِ داکتر احمدزی، با اندکی بی توجهی ممکن بینی، لب، و یا عضو دیگری که تحت عمل جراحی قرار گرفته کج و نامنظم شده وعملیات موفق نباشد.

عایشه، با بینی پهن و چشمان کوچک و خریطه‌ای که در دست دارد، به کلینیک زیبایی آمده تا بلکه بینی باریکِ بلند و چشمان کشیده و برجسته به علاوه‌ با پوستی شفاف و صاف به خانه برگردد. دانشجو است و پول جراحی بینی‌اش را طی چندین ماه پس انداز کرده است و با هیجان بسیار در انتظار رفتن زیر تیغ جراحی است.  در پاسخ به این‌که چرا میل به جراحی بینی‌اش دارد می‌گوید: «از این‌که آدم ظاهر خوبی نداشته باشد و هر جا که برود مردم به چشم حقارت سیل‌اش کنند، بهتر است عملیات کند و زیبا به نظر برسد تا هم خودش راضی باشد و با اعتماد به نفس زندگی کند، و هم زیر بار نگاه‌های زشت مردم، قرار نگیرد.»

به نظر می‌رسد زیبایی بزرگ‌ترین دغدغه‌ی جوانان امروز است و تا جایی که بتوانند با آرایش به این آرمان می‌رسند و از جایی به بعد به عمل‌های زیبایی رو می‌آورند. بسیاری از روان‌شناسان نیز میل به عمل‌های زیبایی بیش از حد را گونه‌ای بیماری می‌پندارند که ناشی از عدم اعتماد به نفس کافی است.

گفته می‌شود، هزینه‌ی این عمل‌ها نظر به نوع آن متفاوت است که عملیات زیبایی بیشترین هزینه را دارد. به گفته‌ی داکتر احمدزی، میانگین هزینه‌ی عمل‌های زیبایی از ۲۰ هزار افغانی شروع و تا به «سه هزار دالر» امریکایی، می‌رسد.

این داکتر در ادامه می‌گوید که، دستگاه‌های موجود در این کلینیک کاملا مدرن و به استندرد بین‌الملل بوده و ساخت این کلینیک حدود دو و نیم میلیون دالر هزینه برداشته است که ۹۹ درصد سرطان‌های جلدی در این کلینیک قابل کنترول و تداوی اند.

اساساً جراحی پلاستیک باید برای کسانی که حداقل بیشتر از ۲۵ سال سن داشته باشند اجرا شود، اما به نظر می‌رسد کسانی با سن و سالی کمتر از این نیز، زیر تیغ جراحی رفته و به زیبایی مورد نظرشان رسیدند.

به باور پزشکان جلدی و زیبایی، اکنون در کابل تقریبا ۱۰۰ درصد جراحی‌هایی زیبایی که در جهان صورت می‌گیرد، قابل اجرا است و با وجود داشتن دستگاه‌ها و ابزار کارِ مجهز و برابر با استندرد بین‌الملل نسبت به دیگر کشورها، انجام این عملیات‌ها هزینه‌ی کمتری ‌دارند.

دیدگاه are closed.