نبرد شیران و ببرها ، برنده نداشت

واسع احمدی

یوهان کرایف اسطوره‌ی فقید هالندی، جایی در مورد فوتبال زیبا و نازیبا می‌گوید: «ارائه‌ی فوتبال زیبا بدون نتیجه‌گیری، نکته‌ای ندارد. نتیجه‌گیری بدون ارائه‌ی فوتبال زیبا، کسل‌کننده است.» این جمله‌ی کرایف بزرگ، در مورد بازی افغانستان و هند در شب سردِ ورزشگاه مرکزی شهر دوشنبه قابل تعمیم است. پنج‌شنبه‌شب در چارچوب مسابقات راه‌یابی به جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ چین و هم‌چنان جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، دو تیم ملی فوتبال افغانستان و هند با هم به میدان رفتند. بازی از ابتدا با حملات شیران خراسان آغاز شد. انوش دستگیر که در این بازی حساس دو بازیکن کلیدی‌اش را در اختیار نداشت، ترکیب‌ تیمش را کاملاً هجومی چید. زبیر امیری به دلیل مشکل شخصی نتوانست به اردوی تاجیکستان بپیوندد و نجیم حیدری مدافع خوب شیران خراسان نیز به دلیل مصدومیت در جریان تمرینات، بازی با هند و قطر را از دست داد. با این حال مردان انوش نیمه‌ی اول را جانانه بازی کردند و یک نمایش معرکه از خود به جای گذاشتند.

بازی در هوای سرد شهر دوشنبه با سوت «یومینگ هسون» داوری از کشور چین‌تایپه (تایوان) آغاز شد و افغانستان از ابتدا نبض بازی را در اختیار گرفت. هندی‌ها که آمده بودند هم‌چون دیدارهای قبلی مقابل تیم‌های ملی قطر و بنگله‌دیش، مردان دستگیر را نیز به درد سر بیاندازند، نیمه‌ی نخست را کاملاً در لاک دفاعی فرو رفتند و شیران خراسان با یک بازی حساب شده، دروازه‌ی مهمان را پیوسته تهدید کردند.

بازی در هوای سرد شهر دوشنبه با سوت «یومینگ هسون» داوری از کشور چین‌تایپه (تایوان) آغاز شد و افغانستان از ابتدا نبض بازی را در اختیار گرفت. هندی‌ها که آمده بودند هم‌چون دیدارهای قبلی مقابل تیم‌های ملی قطر و بنگله‌دیش، مردان دستگیر را نیز به درد سر بیاندازند، نیمه‌ی نخست را کاملاً در لاک دفاعی فرو رفتند و شیران خراسان با یک بازی حساب شده، دروازه‌ی مهمان را پیوسته تهدید کردند. تیم ما که یک هفته‌ پیش از آغاز مسابقات در تاجیکستان اردو زده بود، بازی چشم‌گیری را به نمایش گذاشت. طوری که در نیمه‌ی نخست کاملاً بر جریان بازی حاکم بود. نسبت به دیدارهای قبلی، پاس‌ها با دقت بهتری ردوبدل می‌شدند. بازی روان‌تر بود و روی‌کرد تیمی مردان دستگیر نشان می‌داد که تمرینات پیش از بازی چقدر مفید واقع شده و توانسته شناخت بازیکنان را از توانایی‌های فردی‌شان افزایش دهد. بازی چشم‌نواز شیران خراسان در نیمه‌ی نخست بی‌مزد نماند و ذوالفقار نظری پیش از این‌که داور چینی سوت پایان مسابقه را به صدا در بیاورد، یک ضربه‌ی جانانه نواخت و توپ را زیر تاق دروازه‌ی «گورپریت سنگ» سنگربان هند جای داد. بازی در نیمه‌ی نخست با برتری ۱-۰ تیم ما پایان یافت. طوری که بازیکنان تیم ملی فوتبال کشورمان در تمام بخش‌ها، آمار خیره‌کننده‌ای به ثبت رسانده بودند.

نمیه دوم که معروف به نیمه‌ی مربیان است، تیم تحت هدایت «آی‌گور استیماک» سرمربی هند، بازی را هجومی آغاز کرد. تعویض‌هایی که این مربی کارکشته‌ی اهل کرواسی انجام داد، همه هجومی بودند و تیم ما را در مقاطع مختلفی از نیمه‌ی دوم با درد سرهای فراوان روبه‌رو کردند. هر چند در نیمه‌ی دوم نیز بازیکنان ما شرایط گلزنی داشتند اما تیم هند که قافیه را در دوشنبه و در هوای سرد از دست داده می‌دید، تا واپسین دقایق بازی دست از تلاش بر نداشت و در نهایت در دقیقه‌ی سوم وقت‌های تلف شده با باز کردن دروازه‌ی اویس عزیزی به هدفش رسید و دروازه‌ی ما باز شد. به این ترتیب بازی‌ای که می‌رفت سه امتیاز ارزشمند برای تیم ما به هم‌راه داشته باشد، چنین نشد و امتیازها در دوشنبه تقسیم شد. با این‌ شرایط، هم‌چنان رقابت دو تیم هندوستان و افغانستان به بازی‌های بعدی کشید و جایگاه‌شان نیز در جدول دست‌خوش تغییر نشد. طوری که افغانستان از چهار بازی با چهار امتیاز و هند از چهار بازی با سه امتیاز، پشت سر تیم‌های ۱۰ امتیازی قطر و ۹ امتیازی عمان، رتبه‌های سوم و چهارم خویش را حفظ کردند.

تیم هند، معروف به یک تیم خراب‌کار در گروه پنجم است. بیش‌تر کارشناسان فوتبال را باور بر این است که تیم هند رویکرد درستی از فوتبال را به نمایش نمی‌گذارد. این تیم با این‌که تعهدی به فوتبال زیبا و مخاطب‌پسند ندارد، عمل‌کرد تیم مقابل را نیز زیر سوال می‌برَد. دیدار ماه گذشته‌ی هند – قطر نشان داد که تیم ملی هند چقدر چرک بازی می‌کند. هندی‌ها هیچ اهمیتی به فوتبال زیبا و روان نمی‌دهند و بیش‌تر بازیکنان تیم مقابل را نیز عصبی می‌کنند. بازی پنج‌شنبه‌‌شب تیم‌های ملی افغانستان و هند کاملاً نشان داد که هندی‌ها به دنبال بازی جذاب و مخاطب‌پسند نبودند. از همین رو بازی بی‌نقص و تهاجمی بازیکنان ما نیز در نیمه‌ی دوم زیر تاثیر بازی نازیبا و وقت تلف‌کن آبی‌پوشان هندی قرار گرفت و از این رو در سراسر نیمه‌ی دوم شاهد یک بازی کسل‌کننده و خسته‌کننده بودیم.

بازی در هوای سرد ورزشگاه مرکزی شهر دوشنبه برگزار شد. اما حضور پرتعداد هواداران دو تیم در این ورزشگاه که با شور و هلهله تیم‌شان را تشویق می‌کردند، تا اندازه‌ای از شدت سرما کاسته بود. از مهم‌ترین نکات بازی پنج‌شنبه‌شب، حضور هواداران تاجیکستانی بود که با هواداران افغان هم‌صدا شده و شیران خراسان را پیوسته تشویق می‌کردند. رهبری این مجموعه در روی سکوها مثل همیشه در اختیار «سعدی اسماعیلف» سر دسته‌ی هواداران ورزشگاه مرکزی شهر دوشنبه بود. اسماعیلف از زمانی که تیم ملی بازی‌هایش را در خاک تاجیکستان برگزار می‌کند، دایم کنار تیم بوده و در تهییج بازی‌ها از روی سکوهای هواداران، سهم ارزنده‌ی را داشته است. این هوادار تاجیکستانی اکنون در میان مردم افغانستان نیز از محبوبیت خوبی برخوردار است.

بازی بعدی شیران خراسان سه‌شنبه‌ی هفته‌ی جاری با قطر روی پرده می‌رود. قطری‌ها پنج‌شنبه در روزهای موسوم به «فیفا دی» در قرعه‌ی استراحت خورده بودند و از این رو در یک بازی دوستانه با سنگاپور به میدان رفتند. دیداری که در نهایت به برتری ۲-۰ عنابی‌پوشان قطر انجامید تا آن‌ها با روحیه‌ی مناسبی سفرشان را به سوی تاجیکستان آغاز کنند. تیم‌های ملی فوتبال افغانستان و قطر از ساعت ۶:۳۰ شام سه‌شنبه، در چارچوب دور برگشت مسابقات راه‌یابی به جام ملت‌ها و جام جهانی، در ورزشگاه مرکزی شهر دوشنبه به مصاف هم می‌روند. آقای دستگیر که پیش از این با باخت سنگین تیمش در خانه‌ی قطری‌ها با انتقادهای زیادی رو‌به‌رو شده، اکنون در پی برنامه‌ریزی برای مقابله با مهمان قهارش است. این سرمربی ۲۹ ساله می‌داند که تیمش توانایی شکست قهرمان آسیا را ندارد، از این رو، بهترین و درست‌ترین تصمیم، مطمیناً فلج کردن مهاجمان با استعداد قطری با استفاده از بازیکنان خط میانی و هم‌چنان بستن راه‌های نفوذ به دروازه‌ی اویس با گماشتن مدافعان خوب و با تجربه است.

افغانستان پس از بازی با قطر، دوباره فرصت کمایی کردن سه امتیاز کامل را مقابل بنگله‌دیش دارد. بازی‌ای که در خانه‌ی بنگله‌دیشی‌ها برگزار خواهد شد و تیم ما پتانسیل شکست این تیم را به خوبی در خود می‌بیند. سپس مردان دستگیر برای نهایی کردن کار صعودشان به دور دوم مسابقات راه‌یابی به جام ملت‌ها، با تیم‌های ملی عمان و هند مصاف خواهد داد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن