برنامه‌ توزیع قرضه‌های زراعتی در بامیان آغاز شد

۸صبح، کابل: برنامه قرضه‌دهی برای دهقانان در ولایت بامیان آغاز شد. وزارت زراعت، آبیاری و مالداری با اعلام این خبر گفته است که در این برنامه به ارزش ۱۵۲ میلیون افغانی برای دهقانان بامیان قرضه داده خواهد شد.

در خبرنامه وزارت زراعت که روز یک‌شنبه، بیست‌ودوم ثور نشر شد، هدف از برنامه قرضه‌دهی تقویت کاروبار دهقانان، توصیف شده است. به نقل از خبرنامه، در مراسمی که به همین مناسبت در بامیان برگزار شده بود، محمدطاهر زهیر، والی بامیان گفته است که  قرضه‌دهی به دهقانان در بخش حمایت و تقویت اقتصاد خانواده‌های زراعت‌پیشه مهم و مؤثر است. او اظهار امیدواری کرده است تا دهقانان با استفاده از این برنامه محصولات زراعتی، به ویژه کچالوی بامیان را به صورت انبوه تولید و عرضه کند.

عبدالوهاب محمدی، رییس زراعت، آبیاری و مالداری بامیان در این برنامه گفته است که هدف از توزیع قرضه‌های زراعتی، افزایش تولید و حاصل‌خیزسازی کشت‌زارهای کچالو است تا به این ترتیب دهقانان در مراحل مختلف زراعتی، با استفاده از این قرضه، نیازمندی‌های زراعتی‌شان را تهیه و خریداری کنند.

بر اساس معلومات وزارت زراعت، یک هزار و ۴۴۴ دهقان در قالب ۵۳ کوپراتیف از این برنامه بهره‌مند خواهد شد. این برنامه بیش از هفت هزار و ۳۰۰ جریب زمین تحت کشت را در بر می‌گیرد. برنامه توزیع قرضه‌های زراعتی در ولسوالی‌های ورس، پنجاب، شیبر و یکه‌ولنگ‌ها و مرکز ولایت بامیان تطبیق خواهد شد.

گفتنی است که بامیان در بخش مرکزی افغانستان یک ولایت زراعتی است. مشهورترین محصول زراعتی بامیان کچالو است که در سطح کشور شهرت دارد.

دکمه بازگشت به بالا