لوی‌سارنوالی بررسی‌ها درباره پرونده سرپرست وزارت پیشین معادن را آغاز کرد

۸صبح، کابل: لوی‌سارنوالی اعلام کرد که تحقیقات درباره پرونده نرگس نهان، سرپرست پیشین وزارت معادن و پترولیم را آغاز کرده است.

جمشید رسولی، سخنگوی لوی‌سارنوالی، روز پنج‌شنبه، ششم سنبله به روزنامه ۸صبح گفت که سرپرست اسبق وزارت معادن و پترولیم ، معین مالی و اداری، چهار مشاور، ریس اسبق دفتر، وارسی‌کننده معینیت تخنیکی، رییس پیشین کادستر و نُه تن از کارکنان این وزارت در پیوند به استخراج غیرقانونی معدن نمک غوریان ولایت هرات به اتهام جرایم ناشی از فساد اداری به لوی سارنوالی معرفی شده‌اند.

به گفته او، این پرونده تحت بررسی سارنوالی قرار دارد .

سخنگوی لوی‌سارنوالی اطمینان داد که این پرونده را به صورت همه‌جانبه و مسلکی بررسی و یافته‌های خود را با مردم در میان می‌گیرد.

او تأکید کرد که لوی‌سارنوالی پس از بررسی تصمیم قانونی خود را در این مورد می‌گیرد.

منبعی در وزارت معادن و پترولیم روز گذشته به روزنامه ۸صبح گفت که  نرگس نهان، سرپرست پیشین وزارت معادن و پترولیم همراه با ۱۸ تن از معینان، مشاوران و کارمندان پیشین و برحال این وزارت به لوی‌سارنوالی معرفی شده‌اند.

طبق معلومات منبع، این افراد به دلایل «ارتکاب فساد اداری، سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌ای و اغفال شورای عالی اقتصادی» به لوی‌سارنوالی معرفی شده‌اند.

معرفی این افراد به لوی‌سارنوالی پس از بررسی چگونه‌گی قرارداد استخراج نمک غوریان ولایت هرات بین وزارت معادن و پترولیم و شرکت استخراجی «ناصرامید» صورت گرفته است.

براساس اسنادی که در اختیار روزنامه ۸صبح قرار گرفته است، وزارت معادن پس از بررسی‌ این قرارداد گزارش داده است که روند دواطلبی استخراج نمک غوریان هرات شفاف نبوده است.

طبق این اسناد، کار بررسی این قرارداد با فرمان محمداشرف غنی، رییس جمهور، از سوی رهبری جدید وزارت معادن و پترولیم صورت گرفته است.

رهبری این وزارت پس از بررسی ابتدایی این قرارداد به این نتیجه رسیده است که در قرارداد استخراج نمک غوریان هرات، شائبه فساد موجود بوده و افراد معرفی شده به لوی‌سارنوالی از صلاحیت‌های وظیفه‌ای خود سوء استفاده و شورای عالی اقتصادی را اغفال کرده‌اند. پس از بررسی ابتدایی این افراد برای تحقیقات بیش‌تر به لوی‌سارنوالی معرفی شده‌اند.

نرگس نهان، سرپرست پیشین وزارت معادن، روز گذشته اعلام کرد که آماده پاسخ‌گویی به نهادهای عدلی و قضایی است. او از جانب دیگر گفته است که همه معلوماتی که به لوی‌سارنوالی فرستاده شده است، اشتباه است.

نرگس نهاد در یادداشتی فیس‌بوکی نوشته است که پروژه نمک غوریان قبل از مقرری او به اعلام رفته بود و چند شرکت افغانی برای دریافت این قرارداد داوطلب بودند.

به گفته او، این پروژه مربوط به نمک رسوبی در ولایت هرات است که اگر در فصل تابستان بهربرداری نشود، باران‌ها نمک را می‌شویند.

نهان افزوده است که وزارت معادن و پترولیم به رهبری او این موضوع را به شورای عالی اقتصادی گزارش داده بود و بعد از منظوری این  شورا، پروسه داوطلبی را تکمیل و قرارداد را با یک شرکت افغانی به امضا کرده است.

براساس گفته‌های سرپرست پیشین وزارت معادن و پترولیم، زمانی‌که وزارت معادن این قرارداد را در سایت خود نشر کرد اداره سروی جیولوجی حکومت امریکا (USGS) که در بخش تخنیکی با وزارت معادن همکار است، به حکومت افغانستان از موجودیت احتمالی منرال لیتیم خبر داد و قرارداد این پروژه لغو شد.

نرگس نهان افزوده است که بررسی ناتکمیل این پروژه که دو سال پیش لغو شده بود، چیزی جز منافع شخصی یک تعداد محدود و اغوای اذهان [عامه] نمی‌باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن