ورود ۱۴۰۰ فرد مشکوک به کرونا طی دو ماه از ایران به افغانستان

محمدحسین نیک‌خواه

معلومات ریاست صحت عامه هرات نشان می‌دهد که طی دو ماه اخیر از میان افراد ردمرز شده از ایران، بیش‌تر از ۱۴۰۰ تن آنان نشانه‌های بیماری کووید-۱۹ را داشته‌ و از طریق مرز زمینی اسلام‌قلعه وارد افغانستان شده‌اند.

آمار ریاست مهاجرین هرات نیز نشان می‌دهد که طی شش ماه گذشته بیش‌تر از ۳۰۰ هزار شهروند کشور از ایران به افغانستان وارد شده‌اند که شمار زیادی از آن‌ها، افراد ردمرزی‌اند و تنها در جریان ماه گذشته، ۲۳هزار شهروند افغانستان از ایران ردمرز شده‌اند.

ردمرز شدن شهروندان افغانستان از ایران، ورود مسافران مشکوک به کرونا و خطر آغاز «موج سوم» همه‌گیری ویروس در ایران، نگرانی‌ها از انتقال این بیماری به هرات و احتمال افزایش مبتلایان را افزایش داده است.

بر اساس اطلاعات ارایه شده از سوی مقام‌های محلی هرات، کودکان، زنان و کهن‌سالان هم در میان افرادی که از ایران ردمرز شد‌ه‌اند، حضور دارند. شماری از افرادی که به تازه‌گی از ایران به افغانستان بازگشته‌اند، ناامنی و مشکلات اقتصادی را بزرگ‌ترین نگرانی‌های‌شان عنوان می‌کنند.

مقام‌های ریاست صحت عامه هرات می‌گویند از میان تمام افرادی که طی دو ماه اخیر از طریق مرز زمینی ایران با افغانستان به هرات وارد شده‌اند، «یک ‌هزار و ۴۱۱» تن آنان «نشانه‌های بیماری کووید-۱۹» را داشته و مشکوک به داشتن ویروس کرونا هستند.

محمدرفیق شیرزی، سخنگوی ریاست صحت عامه هرات، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید به گونه‌ی میانگین هر ۲۴ ساعت یک‌هزار مسافر از مرز زمینی اسلام‌قلعه وارد هرات می‌شوند که از این میان «۱۰ تا ۱۵» مسافر نشانه‌های بیماری کووید-۱۹ را دارند. به گفته‌ی او، تیم‌های بهداشتی مستقر در مرز اسلام‌قلعه و پزشکان در هرات، برای غربال‌گری افراد مشکوک اقدام می‌کنند، اما به دلیل کم‌بود امکانات آزمایش کرونا، افراد مشکوک با نشانه‌های «کلینیکی» بررسی‌ می‌شوند.

وی می‌افزاید، آمار آزمایش‌های انجام شده در هرات نشان می‌دهد که از میان مجموع نمونه‌های آزمایش شده ۵۰ درصد آن مثبت است و تاکنون «۴۰ درصد» ساکنان هرات به بیماری کووید-۱۹ گرفتار شده و «۶۰ درصد» دیگر در معرض تهدید ابتلا به آن قرار دارند.

بر اساس آمار ریاست صحت عامه هرات، از میان بیش‌تر از شش‌هزار بیمار مبتلا شده به کرونا در این ولایت، پنج‌هزار و ۴۸۸ تن بهبود یافته، ۲۳۰ بیمار جان ‌باخته و ۷۴ تن دیگر هم مرگ مشکوک به کرونا داشته‌اند.

برای گفت‌وگو با مسافران بازگشتی از ایران، به ریاست مهاجرین هرات رفتم. در بخشی از محوطه‌ی این ریاست خانواده‌های ردمرزی و افرادی که خودانگیخته به افغانستان آمده‌اند، برای سوار شدن به موتر و رفتن به ولایت‌های‌شان انتظار می‌کشیدند.

جاوید نادم، رییس مهاجرین هرات، روزهایی را برایم روایت کرد که هم‌زمان با اوج‌گیری ویروس کرونا در ایران و ثبت نخستین موارد مثبت آن در افغانستان، روزانه بیش‌تر از ۱۵هزار شهروند کشور از ترس ابتلا به کووید-۱۹ با گذر از مرز ایران، وارد هرات می‌شدند.

بر اساس آماری که ریاست مهاجرین هرات در اختیار دارد، طی شش ماه اخیر بیش‌تر از ۳۰۰هزار شهروند افغانستان از ایران به کشور بازگشته‌اند. تنها در یک‌ ماه اخیر، ۲۳هزار شهروند افغانستان از ایران رد مرز شده و ۲۸هزار تن دیگر خودانگیخته به وطن آمده‌اند.

آمار ریاست مهاجرین هرات هم‌چنان نشان می‌دهد که طی شش ماه اخیر، ۲۳۰هزار شهروند افغانستان به گونه‌ی خودانگیخته، ۵۸هزار اخراجی، ۱۰۴ خانم بی‌سرپرست و ‌یک ‌هزار و ۶۰۰ کودک، از ایران به افغانستان وارد شده‌اند.

آقای نادم می‌افزاید که میزان ورود شهروندان افغانستان از طریق مرز زمینی ایران به هرات نسبت به چند ماه گذشته کاهش‌ یافته، اما به دنبال «اوج‌گیری‌ کرونا» در ایران، هزاران تن به گونه‌ی بی‌پیشینه از این کشور به افغانستان آمده‌اند.

او توضیح می‌دهد، تنها ۱۰ درصد افرادی که از مرز ایران وارد هرات می‌شوند، ساکنان اصلی این ولایت‌اند و ۹۰ درصد مسافران بازگشتی، ساکنان سایر ولایت‌های کشور می‌باشند که افراد «نیازمند و آسیب‌پذیر» با همکاری ریاست مهاجرین به ولایات اصلی‌شان انتقال می‌یابند.

نصرالله، که یک‌ ماه پیش از ولسوالی «جمعه‌بازار» ولایت فاریاب راهی ایران شد و با تصادف موتر در نزدیکی شهر اصفهان دستش شکست، بی‌کاری و مشکلات امنیتی در افغانستان را مهم‌ترین نگرانی افرادی می‌داند که از ایران ردمرز می‌شوند.

او نگران حضور طالبان و ناامنی در بزرگ‌راه‌های کشور است و اعضای خانواده‌اش در تماس تلفنی با وی، از درگیری میان نیروهای حکومتی و طالبان در اطراف روستای‌شان خبر داده و نگران چگونه‌گی بازگشت او هستند.

جعفرعلی، ساکن ولایت غزنی، که او هم از سوی نیروهای امنیتی ایران بازداشت و به افغانستان ردمرز شده است، همه‌گیری کرونا، ناامنی و مبهم بودن سرنوشت کشور پس از گفت‌وگوهای صلح با طالبان، مهم‌ترین دغدغه‌هایش است.

با تمام مشکلات سیاسی، امنیتی و اقتصادی که دامن‌گیر افغانستان است و جوانان زیادی را مجبور به ترک کشور و سفر به ایران می‌کند، بازهم روزانه صدها تن از شهروندان افغانستان از سوی حکومت ایران گرفتار و ردمرز می‌شوند.

از دید مقام‌های محلی هرات، با توجه به همه‌گیری «موج دوم» بیماری و احتمال «موج سوم» آن در ایران، خطر انتقال ویروس توسط ردمرز شده‌گان و مسافرانی که وارد افغانستان می‌شوند، وجود دارد و این مسأله نگرانی آنان را به دنبال داشته است.

دکمه بازگشت به بالا