حکم بازداشت کرام‌الدین کریم صادر شد

۸صبح، کابل: لوی‌سارنوالی دستور بازداشت کرام‌الدین کریم، رییس پیشین فدراسیون فوتبال  را صادر کرده است. آقای کریم متهم به آزار و اذیت جنسی زنان فوتبالیست است.

جمشید رسولی، سخنگوی لوی‌سارنوالی، روز یک‌شنبه، نوزدهم جوزا به روزنامه ۸صبح گفت که «قرار» بازداشت کرام‌الدین کریم در اواخر ماه ثور صادر شده بود و این اداره از ارگان‌های امنیتی خواسته بود که آقای کریم را بازداشت کنند. او افزود که این تصمیم به دلیل حاضر نشدن کرام‌الدین کریم به لوی‌سارنوالی گرفته شده است.

آن‌چنان که جمشید رسولی می‌گوید با گذشت نزدیک به یک ماه از صدور حکم بازداشت، تاکنون کرام‌الدین کریم بازداشت نشده است.

این در حالی است که فدراسیون بین‌المللی فوتبال نیز روز گذشته کرام‌الدین کریم، رییس پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان را در پیوند به اتهام آزار و اذیت جنسی زنان فوتبالیست گناه‌کار شناخت و از فعالیت در بخش فوتبال به صورت دایمی محروم کرد. افزون بر آن آقای کریم از سوی کمیته اخلاقی این فدراسیون، یک میلیون فرانک سوئیس معادل ۸۰ میلیون افغانی نیز جریمه شده است.

بر اساس خبرنامه‌ای که از سوی فدراسیون بین‌المللی فوتبال روز شنبه، هژدهم جوزا نشر شد، کمیته اخلاقی این فدراسیون پس از بررسی شکایت دست‌کم پنج فوتبالیست زن به این نتیجه رسیده است که آقای کریم در جریان سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ برخی از زنان عضو تیم ملی فوتبال را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده است.

پس از رسانه‌ای شدن اتهام‌های آزار و اذیت جنسی زنان در فدراسیون فوتبال افغانستان، لوی‌سارنوالی  هیأتی را برای بررسی این اتهام‌ها گماشت. این هیأت در نخستین اقدامش وظایف کرام‌الدین کریم و چهار عضو و کارمند فدراسیون فوتبال را تعلیق و این افراد را ممنوع‌الخروج اعلام کرد. لوی‌سارنوالی چندی پیش اعلام کرد که هیأت تحقیق این اداره بررسی‌هایش را در افغانستان تکمیل کرده است و برای انجام تحقیقات بیش‌تر به چند کشور اروپایی رفته است.

دکمه بازگشت به بالا