ارگ درباره اظهارات محب چیزی نمی‌گوید

اظهارات اخیر حمدالله محب،‌ مشاور شورای امنیت ملی کشور در واشنگتن واکنش‌های زیادی را برانگیخته است. رسانه‌های امریکایی گزارش داده‌اند که پس از اظهارات اخیر آقای محب، دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا با جوزف دانفورد، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا، مایک پمپیو، وزیر خارجه، جینا هسپل، رییس اداره مرکزی استخبارات امریکا و جان بولتون، مشاور امنیت ملی در یک نشست سری در مورد افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند.

در مورد آجندای مورد بحث این نشست، که روز گذشته برگزار شد، تاکنون جزییات بیش‌تر در دست نیست.

با این حال ارگ ریاست جمهوری در مورد گفته‌های حمدالله محب، اظهار نظر نمی‌کند. شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری می‌گوید که در این مورد، سخنگوی شورای امنیت ملی ابراز نظر کند. در کنار این طارق آرین، سخنگوی شورای امنیت ملی کشور نیز به صورت «رسمی» در این رابطه دیروز شنبه چیزی نگفت.

حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی روز پنج‌شنبه، ۲۳ حوت، در واشنگتن در صحبت با خبرنگاران گفته است که زلمی خلیل‌زاد، در صدد مشروعیت‌زدایی از حکومت افغانستان و مشروعیت‌بخشی به گروه طالبان است. او با انتقاد تند از نماینده ویژه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان، هم‌چنان گفته است که روند مذاکرات صلح میان امریکا و گروه طالبان شفافیت لازم ندارد و معلومات آن با حکومت افغانستان در میان گذاشته نمی‌شود.

مشاور امنیت ملی گفته است که خلیل‌زاد در روند مذاکرات صلح به دنبال منافع شخصی است و تلاش می‌کند با تشکیل حکومت موقت، خودش در رأس آن قرار گیرد.

 او توضیح داده است: «با توجه به پیشینه خلیل‌زاد، او در پی اهدافی در افغانستان است. او دو بار تلاش کرد تا در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شود […] این تصور وجود دارد که شاید هدف از این همه گفت‌وگوها، تشکیل حکومت موقتی باشد که خود [خلیل‌زاد] در رأس آن قرار گیرد.»

او هم‌چنان گفته است که آقای خلیل‌زاد، حکومت افغانستان را در خلای معلوماتی نسبت به جزییات مذاکرات صلح با گروه طالبان قرار داده است و مردم از این بابت نگران‌اند. به گفته مشاور امنیت ملی، گفت‌وگوهای قطر میان نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان، شفافیت لازم را ندارد.

در واکنش به این اظهارات، وزارت امور خارجه امریکا، حمدالله محب را به مقر این وزارت فراخواند و انتقاداتش در قبال روی‌کرد امریکا نسبت به پروسه صلح افغانستان را رد کرد.

دیوید هیل، معاون سیاسی وزارت خارجه امریکا در دیدار با آقای محب، گفته است که زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه‌ وزارت خارجه‌ امریکا است و «حمله بر سفیر خلیل‌زاد، حمله بر وزارت خارجه امریکا» است. او تصریح کرده است که این گونه انتقادها روابط کابل با واشنگتن و پروسه صلح را صدمه می‌زند.

پس از آن که شماری از مقام‌های امنیتی امریکایی نسبت به اظهارات حمدالله محب واکنش منفی نشان دادند، او در یک رشته توییت‌ها نوشت که حکومت و مردم افغانستان ارزش روابط با امریکا را درک می‌کنند و مخصوصاً از کمک‌های امریکا به قوای امنیتی افغانستان سپاس‌گزار اند.

رابرت پلادینو، سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفته است که آنان در رابطه با تمام مسایل مربوط به صلح افغانستان با رییس جمهور اشرف غنی، عبدالله عبدالله رییس اجرایی و دیگر مقامات بلند‌رتبه حکومت افغانستان از نزدیک مشورت می‌کنند.

به گفته او، زلمی خلیل‌زاد در هر سفر پلان شده خود در رابطه به صلح برای دادن معلومات و در میان گذاری جزییات سفرهای خود به کابل رفته است.

 

سوء تفاهم نشود

در همین حال سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری روز شنبه، ۲۵ حوت، در دیدار با معاون سفیر امریکا در کابل به جلوگیری از هرگونه سوء تفاهم در روابط استراتژیک دولت‌های، افغانستان و امریکا تأکید کرده است. آقای دانش مذاکرات بین‌الافغانی طالبان با دولت را اولویت اصلی روند مذاکرات صلح خوانده است.

او هم‌چنان گفته است که از روند مذاکرات صلح برای مردم افغانستان اطلاع‌رسانی شفاف صورت گیرد. معاون دوم ریاست جمهوری تصریح کرده است که حکومت افغانستان در مورد هیأت مذاکره‌کننده‌ی صلح این کشور نیز بازنگری خواهد کرد.

این در حالی است که زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در آخرین سفرش به کابل و در آستانه آغاز پنجمین دور گفت‌و‌گوهایش با نماینده‌گان گروه طالبان گفت که ارگ باید قبل از برگزاری جرگه‌ی مشورتی در بهار سال آینده، تشکیل هیأت مذاکره‌کننده‌ی چند‌حزبی و چند‌فرهنگی را نهایی کند.

نظر شماری از احزاب سیاسی نیز با دیدگاه نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان در خصوص ترکیب هیأت مذاکره‌کننده صلح هم‌سان است. آنان می‌گویند که هیأت مذاکره صلح باید ملی باشد و در آن نماینده‌گان احزاب و جامعه‌ی مدنی هم سهم داشته باشند.

هیأت حکومتی ۱۱ نفر عضو دارد که نُه نفر از حکومت و سه نفر بیرون از حکومت شامل اند. عبدالسلام رحیمی رییس دفتر رییس جمهور غنی، محمدمیرویس بلخی سرپرست وزارت معارف، حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، عبدالتواب بالاکرزی معین وزارت تحصیلات عالی، داکتر عالمه معین وزارت امور مهاجرین، عبادالله عباد معاون ریاست عمومی امنیت ملی، عبدالحکیم منیب سرپرست وزارت حج و اوقاف، توریالی غیاثی رییس امور فرهنگی وزارت امور خارجه، شمیم خان کتوازی والی پکتیا، عبدالله عطایی عضو دادگاه عالی، شاه‌گل رضایی عضو مجلس نماینده‌گان و عطاالله لودین عضو شورای سراسری علمای کشور شامل این هیأت هستند.

دکمه بازگشت به بالا