امارات عربی میزبان پاپ فرانسس و ده‌ها هزار مسیحی

حدوداً ۱۴۰ هزار مسیحی و مسلمان دی‌روز سه‌شنبه در استادیوم زاید بن آل نهیان در شهر ابوظبی گرد آمدند و در مراسم عشای ربانی/شام آخرِ پاپ فرانسس در امارات متحده‌ی عربی شرکت کردند.
گفته شده که هزاران زائر مسیحی و علاقمندِ دیدار پاپ فرانسس از بیش از صد کشور جهان خود را به ابوظبی رساندند، علاوه بر این ۴ هزار مسلمان نیز در این مراسم شرکت کردند.
پاپ فرانسس که به دعوت محمد بن زاید آل نهیان ولی‌عهد ابوظبی به این کشور سفر کرده، از این دیدار برای محکوم کردن جنگ‌ های منطقه‌ از جمله «جنگ یمن» استفاده کرد و همچنین خواستار همکاری بیش‌تر میان مسیحیان و مسلمانان جهان شد.
رهبر کلیسای کاتولیک که به زبان های ایتالیایی و انگلیسی سخن می‌گفت در این مراسم برای کارگران مهاجر در اماراتِ عربی و خانواده‌ های شان دعا کرد.
امارات متحده‌ی عربی، با داشتن حدوداً یک میلیون جمعیتِ مسیحی، یکی از کشورهای انگشت شمار عربی در حاشیه‌ی خلیج فارس است که محدودیت کم‌تری برای پیروان دیگر ادیان اعمال می‌کند از جمله پیروان مسیحیت می‌توانند با دریافت مجوز دولتی به فعالیت ‌های مذهبی خود بپردازند.
با این حال امارات همانند دیگر کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس، تجمعات مذهبی مغایر با قانون اساسی خود را مجاز ندانسته و غیرمسلمانان اجازه‌ی فعالیت تبلیغی برای دین خود را ندارند.
در جریان سفر به امارات عربی، پاپ فرانسیس با احمد ال-طیب، مقام ارشد دانشگاه ال-ازهر، سند «برادری انسانی برای همزیستی و صلح همگانی» را امضا کرد.
پاپ فرانسیس ساعتی پیش از عزیمت به ابوظبی در واتیکان گفته بود:
«من با نگرانی زیاد بحران انسانی در یمن را دنبال می‌کنم. مردم از جنگ طولانی در این کشور به ستوه آمده اند و کودکان زیادی از گرسنگی در عذاب اند.»
این نخستین دیدارِ عالی ‌ترین مقام مسیحی جهان از کشورهای شبه ‌جزیره‌ی عربستان، زادگاه دین اسلام است. هدف از سفر سه روزه‌‌ی پاپ فرانسس به امارات عربی و عربستان سعودی، «گفتگوی ادیان» گفته شده است.
پاپ فرانسس پس از مراسم عشای ربانی امارات متحده‌ی عربی را ترک کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن