مصرف سالانه برق شبکه جهانی بیت‌کوین ۱۳ برابر مصرف برق افغانستان است

مهدی حیدری، ‌تحلیل‌گر حوزه تکنولوژی معلوماتی

هیچ‌کس مالک شبکه بیت‌کوین نیست و مانند ایمیل، کاربران بیت‌کوین هستند که آن را کنترل می‌کنند. کاربردهای بیت‌کوین در هیچ‌کدام از دیگر سیستم‌های پرداخت، یافتنی نیست. در حال حاضر ارزش هر بیت‌کوین در بازار جهانی نزدیک به ۱۳ هزار دالر امریکایی معامله می‌شود. در چند سال گذشته ارزش بیت‌کوین در بازارهای جهانی از چند صدم دالر امریکا به چند هزار دالر افزایش یافته‌ است.

ارزش هر بیت‌کوین به پول افغانی (‌۲۰ سرطان ۱۳۹۸‌)‌

بر اساس اطلاعات دانشگاه کمبریج، در سال ۲۰۱۷ بین ۲,۹ میلیون تا ۵,۸ میلیون کاربر منحصر به فرد که بسیاری از آن‌ها از بیت‌کوین استفاده می‌کنند، یک کیف پول رمز‌نگاری شده دارند. تعداد کاربران بیت‌کوین به‌ طور قابل توجهی از سال  ۲۰۱۳ تا سال ۲۰۱۸، از سه هزار نفر به بیش از ۳۲ میلیون رشد کرده ‌است.

نمونه کیف پول الکترونیک

بیت‌کوین‌ها عموماً از راه فعالیت‌های استخراج  (Bitcoin Transaction Processing)به دست می‌آیند. این روش نیازمند در اختیار داشتن کمپیوترها و سخت‌افزارهای قدرت‌مند است و یا هم نیازمند خرید بیت‌کوین از صرافی‌ها (در افغانستان خرید و فروش بیت‌کوین به صورت حضوری وجود ندارد.) مطابق نتایج بررسی دانشگاه کمبریج، مصرف برق شبکه ارز رمزنگاری شده «بیت‌کوین» به بیش از ۶۴.۱ تریلیون وات ساعت در طول یک سال رسیده‌، در حالی که بر اساس اطلاعات شرکت برشنا، مصرف سال ۱۳۹۷ افغانستان ۵ تریلیون و یک‌صد و شصت‌و‌هفت هزار وات ساعت بوده است. بر مبنای آن می‌توان گفت که مصرف سالانه برق شبکه جهانی بیت‌کوین ۱۳ برابر مصرف سالانه برق تمام افغانستان است. به عبارت دیگر، می‌توان گفت که مصرف برق شبکه جهانی «بیت‌کوین» به ۲۵ صدم درصد مصرف برق کل جهان رسیده است.

نمونه کیف پول کاغذی

با توجه به این‌که بیت‌کوین با مصرف میزان بسیار بالای انرژی برق تولید شده و دستگاه‌های minig میزان بسیار بالای گرما تولید می‌کنند، پیش‌بینی شده‌ است که تا سال ۲۰۳۳ میلادی دمای زمین را ۲ درجه گرم‌تر کند. در این تحقیق و تحلیل میزان گرمای تولید شده توسط جنراتور‌های مولد برق که معمولاً با سوزاندن سوخت‌های فسیلی انرژی تولید می‌کنند، لحاظ نشده ‌است.

مصرف برق این شبکه پولی شامل تلاش برای استخراج بیت‌کوین‌های جدید، نگهداری و امنیت شبکه و تأیید معاملات این ارز شده است.

نمونه استراخ بیت‌کوین به صورت انفرادی
نمونه مرکز استراخ بیت‌کوین به صورت صنعتی
دکمه بازگشت به بالا
بستن