دامنه موج سوم کرونا به همه ولایت‌ها گسترش یافته است

8صبح، کابل

هم‌زمان با نگرانی‌ها از کمبود آکسیجن و نیازهای طبی، وزارت صحت عامه هشدار می‌دهد که تهدید ویروس کرونا هم‌چنان در کشور پابرجا و شمار بیماران بستری در شفاخانه‌ها در حال افزایش است. این وزارت هم‌چنان هشدار می‌دهد که همه ولایت‌های کشور درگیر «موج سوم» همه‌گیری کرونا شده، اما آماده‌گی‌های لازم برای مهار ویروس روی دست گرفته شده است. مسوولان این وزارت از رسیدن ۷۰۰ هزار دوز واکسین چینایی، بیش‌تر از ۴۰۰ هزار دوز واکسین هندی و مقداری واکسین امریکایی طی روزهای آینده خبر می‌دهند که براساس جدول اولویت‌بندی برای افراد نیازمند اهدا خواهد شد.

مقام‌های وزارت صحت عامه تأکید دارند که ولایت‌های مرکزی، غربی و جنوبی کشور افزون بر ولایت‌های شرقی، گواه افزایش مبتلایان کرونا در موج سوم است. پیش از این تمرکز سکتور صحی برای مهار ویروس در ولایت‌های ننگرهار، لغمان، کابل، بلخ و قندهار بود، اما حالا موج سوم در تمام کشور گسترش یافته است. آمار رسمی ارایه شده از سوی حکومت افغانستان نشان می‌دهد که شمار مبتلایان، بیماران بستری در شفاخانه‌ها و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در تمام ولایت‌های کشور رو به افزایش است و تلاش‌ها برای فراهم‌سازی بسترهای بیش‌تر برای بیماران کرونا در شفاخانه‌های ولایتی و مرکز کشور جریان دارد.

همه‌گیری سرتاسری موج سوم کرونا

هم‌زمان با افزایش شمار مبتلایان، بیماران بستری در شفاخانه‌ها و مرگ‎ومیر ناشی از کرونا در ولایت‌های گوناگون کشور، مقام‌های وزارت صحت عامه می‌گویند که موج سوم همه‌گیری ویروس کرونا تمام ولایت‎های افغانستان را در بر گرفته است. وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه، روز یک‌شنبه، سی‌ام جوزا، در جریان یک نشست خبری در کابل گفت آمار رسمی این وزارت نشان می‌دهد که تمام کشور درگیر موج سوم همه‌گیری ویروس کرونا شده است.

به گفته او، در آغاز همه‌گیری موج سوم، ولایت‌های شرقی کشور گواه افزایش مبتلایان و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا بود، اما حالا ولایت‌های غربی، جنوبی و مرکزی کشور نیز شاهد گسترش ویروس است و فراهم‌سازی بسترهای بیش‌تر برای بیماران و آماده‌گی‌های لازم برای مهار ویروس روی دست گرفته شده است. مجروح افزود که در جریان موج سوم همه‌گیری، سرعت انتشار ویروس بیش‌تر شده، میزان مرگ‌ومیر افزایش یافته، واقعات بیماری وخیم‌تر شده، نیاز به آکسیجن بیش‌تر شده و در نهایت میزان استفاده بستر از سوی بیماران در تمام ولایت‌های کشور افزایش یافته است.

سرپرست وزارت صحت عامه تصریح کرد که ظرفیت بستر بیماران کرونا در ۳۴ ولایت کشور دو برابر شده و شفاخانه‌های کرونا از لحاظ پرسونل، امکانات و مواد مصرفی تجهیز و آماده عرضه خدمات است، اما تقاضا به حدی زیاد است که برای بستری شدن تمام بیماران بسنده نیست. براساس معلومات ارایه شده از سوی سرپرست وزارت صحت عامه‌، افزون بر شفاخانه‌های جناح، افغان-جاپان و قصبه، بخش ویژه بیماران کرونا در شفاخانه دوستی افغان-اندونیزیا در شهر کابل نیز گشایش یافته و تمام این شفاخانه‎ها مملو از بیماران کرونا است.

هنوز آکسیجن برای بیماران کم است

مقام‌های وزارت صحت عامه پافشاری دارند که همه شفاخانه‌های دولتی ویژه کرونا، برای تأمین آکسیجن مورد نیاز از منابع تولید آکسیجن داخل شفاخانه‌ها استفاده می‌کنند و در کنار آن روزانه ۲۰۰ بالون آکسیجن «با بسیار جبر» از سکتور خصوصی دریافت می‌شود. این در حالی است که مردم شکایت‌های زیادی از کمبود آکسیجن در شفاخانه‌ها دارند. شفاخانه‌های افغان-جاپان، جناح، قصبه، ارزان‌قیمت، شیخ زاهد و وزیر اکبرخان در شهر کابل از منابع داخلی برای تولید آکسیجن مورد نیاز خود استفاده می‌کنند و در ولایت‌ها نیز پیش‌‌رفت‌هایی برای تأمین و تولید آکسیجن رونما شده است.

در ولایت‌های غزنی، لغمان، کنر، لوگر و دایکندی با وجود مشکل کمبود برق، دستگاه‌های تولید آکسیجن راه‌اندازی شده و در ولایت‌های بغلان و پروان به گونه محدود از آکسیجن فابریکه اطفاییه برای بیماران کرونا استفاده می‌شود. سرپرست وزارت صحت عامه در این نشست خبری هم‌چنان از تلاش‌ها برای نصب و  فعال‌سازی ۱۰ دستگاه تولید آکسیجن که از سوی دفتر «یونیسف» به افغانستان اهدا شده و برنامه‌ریزی این وزارت برای خرید چند دستگاه آکسیجن با کمک بانک جهانی از ترکیه، خبر داد.

برمبنای معلومات وزارت صحت عامه، در ولایت‌های پروان، بلخ، سمنگان، پکتیا و در صورت رفع شدن مشکلات امنیتی در ولایت جوزجان، دستگاه‌های تولید آکسیجن فعال می‌شود و در کنار آن در ولایت‌های هرات، فراه، هلمند و سرپل نیز دستگاه‌های آکسیجن فعال خواهد شد. هم‌زمان با تلاش‌ها برای فعال‌سازی دستگاه‌های تولید آکسیجن در داخل کشور، واردات آکسیجن از ایران، تاجیکستان و اوزبیکستان به ولایت‌های هرات، کندز و بلخ جریان دارد و نخستین محموله وارداتی آکسیجن از ایران به هرات رسیده است.

واکسین هندی و امریکایی در راه است

وحید مجروح در پیوند به آغاز روند واکسین نیز گفت که ۷۰۰ هزار دوز واکسین از چین به کابل رسیده و براساس برنامه‌ریزی وزارت صحت عامه قرار است در جریان دو مرحله و در هر مرحله ۳۵۰ هزار دوز از این واکسین برای افراد متقاضی استفاده شود. به گفته او، تعداد واکسین در کشور محدود است، اما نیاز و تقاضا برای آن بی‌نهایت زیاد است و مردم در دوره اول واکسیناسیون واکسین نکرده و ضد آن در شبکه‌های اجتماعی تبلیغات کردند، اما حالا همان مردم به دروازه شفاخانه‌ها آمده‌اند.

سرپرست وزارت صحت عامه از تلاش‌ها برای تهیه واکسین خبر می‌دهد و از مردم می‌خواهد که برای دریافت واکسین کرونا در دروازه شفاخانه‌ها ازدحام ایجاد نکرده و توصیه‌های صحی وزارت صحت عامه برای مهار و جلوگیری از گسترش ویروس کرونا را به گونه کامل عملی کنند. مجروح گفت که براساس جدول اولویت‌بندی، وزارت صحت عامه برای حدود ۱۲ گروه از افراد براساس دسته‌بندی‌های جداگانه واکسین تزریق می‌کند. افرادی که سن آنان از ۵۵ سال بیش‌تر باشد، کارمندان سکتور صحی و کارمندان ادارات دولتی که در آن ازدحام باشد، شامل این دسته‌بندی هستند.

 مقام‌های وزارت صحت عامه می‌گویند که قرار است در هفته دوم ماه جولای سال روان میلادی بیش‌ از ۴۰۰ هزار دوز واکسین هندی وارد کشور شود و ایالات متحده امریکا نیز قصد دارد کمک بزرگی به بخش واکسین افغانستان کند که میزان دقیق آن از سوی حکومت این کشور اعلام خواهد شد. با این‌همه، وزارت صحت عامه هشدار می‌دهد که در روزهای عید قربان با ازحام در بازارها و بازدیدهای عیدانه ممکن است ویروس گسترش پیدا کند و به همین دلیل از مردم می‌خواهد که محدودیت‌های وضع شده در پیوند به مسدودسازی تالارها و مکان‌های پرازدحام را رعایت کنند.

دکمه بازگشت به بالا