نشست ارزیابی «پلان عمل افغانستان و پاکستان برای صلح و همبسته‌گی» برگزار شد

۸صبح، کابل: نشست ارزیابی سند «پلان عمل افغانستان و پاکستان برای صلح و همبسته‌گی» روز دوشنبه، بیستم جوزا در اسلام‌آباد برگزار شد.

این نشست به سطح معینان سیاسی وزارت‌های خارجه افغانستان و پاکستان برگزار گردید. از افغانستان ادریس زمان در این نشست شرکت کرده است. وزارت امور خارجه در خبرنامه‌ای که روز سه‌شنبه، بیست‌ویکم جوزا منتشر کرد، گفته است که رییسان کمیته‌های پنج‌گانه دو کشور در این نشست «اجراآت مبتنی بر این سند که از زمان برگزاری جلسه قبلی آن در جولای سال ٢٠١٨ صورت گرفته بود را بررسی کردند.»

هم‌چنان در این نشست، چالش‌های موجود در تطبیق پروژه‌ها و برنامه‌های این سند نیز مورد بحث قرار گرفته و هر دو طرف برای رسیده‌گی به آن متعهد شده‌اند.

سند پلان عمل افغانستان و پاکستان برای صلح و هم‌بسته‌گی شامل عرصه‌های سیاسی، نظامی، استخباراتی، اقتصادی می‌شود. هم‌چنان پنج کمیته کاری برای این پنج عرصه ایجاد شده است.

روز گذشته سفارت افغانستان در اسلام‌آباد اعلام کرد که نخستین نشست ارزیابی سند پلان عمل افغانستان و پاکستان برای صلح و همبسته‌گی برگزار می‌شود. این سفارت هم‌چنان گفته بود نشست افتتاحی پلان عمل افغانستان و پاکستان راجع به صلح و همبسته‌گی در ۲۲ جولای سال ۲۰۱۸ در کابل برگزار شد.

به دنبال آن چند نشست دیگر برای تعقیب پیش‌رفت‌ها و چگونه‌گی همکاری در چارچوب کمیته‌های پنج گانه در کابل و اسلام‌آباد برگزار شده است. این نشست‌ها نتیجه‌ای در پی نداشت و دوام نیافت. افغانستان آن را به دلیل آن‌چه عدم اقدام عملی پاکستان خواند، متوقف کرد.

در روزهای اخیر روابط افغانستان و پاکستان تا اندازه‌ای بهبود یافته است. محمداشرف غنی و عمران خان نخست‌وزیر پاکستان حدود ۱۰ روز پیش در حاشیه‌ی نشستی در مکه با هم دیدار و گفت‌وگو کردند. به دنبال آن یک هیأت به رهبری حمدالله محب، مشاور امنیت ملی در سفری به پاکستان با مقام‌های نظامی آن کشور دیدار کرد. قرار است که تا اواخر ماه جاری میلادی رییس جمهور غنی بنا بر دعوت رسمی عمران خان به پاکستان سفر کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن