دولت افغانستان به کنسولگری ایران در هرات زمین بدیل می‌دهد

۸صبح، کابل: دولت افغانستان برای راضی کردن ایران به عقب‌نشینی دیوار کنسولگری‌اش در ولایت هرات، در مقابل استملاک یک هزار و ۶۰۰ متر مربع زمین کنسولگری، دو هزار و ۲۴۸ متر زمین در منطقه دارالامان کابل به ایران می‌دهد. این تصمیم در نشست روز گذشته کابینه اتخاذ شده است.

در این نشست کابینه، پیشنهاد استملاک موازی یک‌هزار و ۶۰۰ متر مربع زمین کنسولگری ایران در ولایت هرات در بدل موازی دو هزار و ۲۴۸ متر مربع زمین در ساحه‌ی دارالامان و موازی ۳۶ هزار و ۹۰۰ متر مربع زمین واقع شهر نو ولایت کابل مورد تصویب کابینه قرار گرفته است.

دیوار کنسولگری ایران در هرات در ماه جدی سال ۱۳۹۴خورشیدی در زمان بزرگ‌ساختن جاده‌ی اصلی این شهر زمانی حاشیه ساز شد که فرهاد نیایش، شهردار پیشین هرات، بدون اجازه‌ی جانب ایرانی، قسمت بیرونی، دهلیز و سایه‌بان دیوار کنسولگری ایران را از پیاده‌رو برداشت.

این تصمیم و عمل شهردار پیشین هرات واکنش جانب ایرانی را در قبال داشت و کنسولگری ایران برای چند روز خدمات ویزادهی به متقاضیان در هرات را تعطیل کرد. در نهایت شهرداری هرات با هدایت والی این ولایت و مقام‌های مرکزی کشور، دیوار بیرونی را به حالت اول برگرداند، اما قضیه‌ی عقب‌نشینی دیوار کنسولگری در این ولایت هم‌چنان به قوت خود باقی ماند.

کنسولگری ایران در ولایت هرات، درست در جایی قرار دارد که یکی از جاده‌های اصلی شهر را قطع کرده و برای وصل شدن مجدد جاده، نیاز است که این کنسولگری دیوار پیش روی ساختمانش را از سرک بردارد و عقب‌نشینی کند.

تصامیم دیگر کابینه

از سویی هم در نشست روز گذشته کابینه، طرح معاشات و امتیازات اعضای کمیسیون دسترسی به اطلاعات و طرح ایجاد اداره‌ی ملی مصونیت و کنترول مواد غذایی نیز تصویب شد.

تصویب انتقال موازی ۱۶ هزار و شش متر مربع زمین دولتی به شاروالی اسعدآباد ولایت کنر به منظور اعمار مارکیت پروسس سنگ‌های قیمتی و نمایشگاه، تصویب پالیسی ملی تجارت افغانستان مربوط سال‌های ۲۰۱۹ – ۲۰۲۳، تصویب طرح حمایت و توسعه‌ی کارآفرینی و اشتغال معلولان و تصویب هفت معاهده‌ی بین‌المللی، از دیگر تصمیم‌های روز گذشته کابینه بوده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن