هشتمین کنفرانس وزیران خارجه «پروسه استانبول – قلب آسیا» برگزار شد

۸صبح، کابل: هشتمین نشست وزیران خارجه پروسه «استانبول –  قلب آسیا»  امروز دوشنبه، هژدهم قوس، در شهر استانبول ترکیه برگزار شد.

محمداشرف غنی، رییس جمهور و رجب‌‌طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه از سخنرانان این نشست بودند. افغانستان از موضوعات اصلی مورد بحث این نشست بود.  

محمداشرف غنی در سخنانی در این نشست، در مورد انتخابات، پروسه صلح و دست‌آوردهای چندسال اخیر حکومت افغانستان صحبت کرد.

او از نقش کشورهای منطقه در توسعه افغانستان و حمایت از برنامه‌های حکومت تشکری کرد.

محمداشرف غنی با اشاره به یک سروی تازه بنیاد آسیا گفت که مردم افغانستان، نسبت به برقراری صلح با گروه طالبان خوشبین اند و حکومت نیز تلاش می‌کند تا صلح را برقرار کند. او بر لزوم آتش‌بس، آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و برقراری صلح پایدار تأکید کرد.

محمداشرف غنی تهدید تروریسم را جهانی خواند و از کشورهای منطقه و عضو پروسه استانبول – قلب آسیا خواست که در زمینه مبارزه با تروریسم هم‌آهنگ عمل کنند.

رییس جمهور غنی روابط طالبان با تولید‌کننده‌گان مواد مخدر، تروریسم بین‌المللی و مافیای مواد مخدر را پیچیده توصیف کرد. طبق معلومات او، نیروهای امنیتی نزدیک به یک میلیارد دالر تأسیسات تولید مواد مخدر را تخریب کرده‌اند.

محمداشرف غنی به انتخابات ریاست جمهوری نیز اشاره کرد و گفت که این انتخابات با نظارت نهادهای بین‌المللی، ناظران ملی و رسانه‌ها برگزار شده است. محمداشرف غنی ابراز امیدواری کرد که نامزدان به قانون انتخابات احترام بگذارند.

در این نشست، وزیران خارجه و مقامات ارشد ۱۵ کشور عضو، ۱۶ کشور حامی و ۱۲ سازمان منطقه‌ای و بین‌المللی حامی این پروسه، اشتراک کرده بودند.

کنفرانس امسال، تحت عنوان «صلح – مشارکت – رفاه» برگزار شده است. وزارت امور خارجه پیش‌تر گفته بود که در پایان این کنفرانس، اعلامیه‌ای مبنی بر تعهدات جدید در راستای چشم‌انداز این پروسه، تصویب و صادر خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا