هشتمین کنفرانس وزیران خارجه پروسه استانبول – قلب آسیا فردا برگزار می‌‌شود

۸صبح، کابل: قرار است هشتمین کنفرانس وزیران خارجه پروسه استانبول- قلب آسیا، فردا (دوشنبه، هجدهم قوس) در شهر استانبول ترکیه برگزار شود.

وزارت خارجه با انتشار خبرنامه‌ای اعلام کرد که این کنفرانس با ایراد بیانیه‌هایی از سوی محمد اشرف غنی، رییس جمهور و همتای ترک او، رجب طیب اردوغان، افتتاح می‌شود.

محمداشرف غنی، صبح روز یک‌شنبه در رأس یک هیأت بلند پایه دولتی برای شرکت در این نشست، کابل را به مقصد استانبول ترک کرد.

طبق معلومات وزارت خارجه، در این نشست، وزیران خارجه و مقامات ارشد ۱۵ کشور عضو، ۱۶ کشور حامی و ۱۲ سازمان منطقه‌ای و بین‌المللی حامی این پروسه، اشتراک خواهند کرد.

کنفرانس امسال، تحت عنوان «صلح – مشارکت – رفاه» برگزار می‌شود. وزارت امور خارجه گفته است که در پایان این کنفرانس، اعلامیه‌ای مبنی بر تعهدات جدید در راستای چشم‌انداز این پروسه، تصویب و صادر خواهد شد.

پروسه استانبول- قلب آسیا که از آن به عنوان یک چارچوب مهم در دیپلماسی منطقه‌ای افغانستان پنداشته می‌شود در سال ۲۰۱۱ به ابتکار دولت افغانستان و حمایت کشورهای منطقه تاسیس شد. نخستین کنفرانس وزیران خارجه این پروسه در دوم نوامبر سال ۲۰۱۱ در شهر استانبول- ترکیه تدویر یافت. تا کنون نشست‌های متعدد مقام‌های کشورهای عضو پروسه استانبول – قلب آسیا برگزار شده است.

دکمه بازگشت به بالا