پنجمین نشست «سیکا» در دوشنبه آغاز شد

۸صبح، کابل: پنجمین نشست سران کشورهای عضو کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا یا «سیکا» امروز شنبه، بیست‌وپنجم جوزا در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، آغاز شد.

کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا متشکل از ۲۸ کشور و هشت نهاد بین‌المللی است. نشست این کنفراس هرچهار سال یک‌بار برگزار می‌شود. میزبان نشست امسال سیکا تاجیکستان است. در این نشست رییسان جمهور ترکیه، تاجیکستان، ایران، روسیه، چین، قزاقستان و نخست‌وزیر آذربایجان شرکت کرده‌اند. از افغانستان عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، در این نشست نماینده‌گی می‌کند.

ریاست اجرایی با نشر خبرنامه‌ای گفته است که  آقای عبدالله یکی از سخنرانان این نشست خواهد بود. به نقل از خبرنامه، رییس اجرایی در سخنرانی خود درباره حمایت از تلاش‌ها و برنامه‌های سیکا در آسیا، همکاری‌های بیش‌تر میان اعضای سازمان، هم‌گرایی منطقه‌ای، مبارزه مشترک با دهشت‌افگنی و مبارزه با کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر تأکید خواهد کرد.

نشست سران کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا (سیکا) هر چهارسال یک‌بار به اشتراک سران ۲۷ کشور عضو و هشت عضو و سازمان بین‌المللی ناظر برگزار می‌شود.

به نقل از خبرنامه ریاست اجرایی، سران دولت‌ها و حکومت‌های کشورهای عضو و ناظر سیکا قضایای مهم منطقه‌ای و بین‌المللی را در نشست امسال‌‎شان مورد بحث قرار خواهند داد.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن