چهارمین جشنواره بین‌المللی فلم‌های کوتاه افغانستان در آسترالیا برگزار شد

۸صبح، کابل: چهارمین جشنواره بین‌المللی فلم‌های کوتاه افغانستان در آسترالیا برگزار شد. این جشنواره سه روزه زیر نام «گان» در شهرهای ادیلاید و ملبورن آسترالیا در روزهای هشتم تا یازدهم نوامبر سال ۲۰۱۹ میلادی برگزار و ۴۷ فلم کوتاه فلم‌سازان افغانستان از کشور‌های مختلف در آن به نمایش گذاشته شده است.

هیأت داوران این جشنواره هفت فلم را به عنوان بهترین‌ها انتخابات کرده‌اند که برای نمایش به سینماها راه یافته است. فلم‌های صدای مادر، ‌معدن‌چیان کوچک، گناه مسلمانی، زیر چراغ سرخ، بی‌رنگی، طلای سیاه و زاغ و کبوتر از این جمع است.    

چهارمین جشنواره بین‌المللی فلم‌های کوتاه افغانان از سوی «انجمن فردا» برنامه‌ریزی و برگزار شده است.

هدف اصلی این جشنواره معرفی و نمایش تصویر دیگری از افغانستان خوانده شده است که به باور برگزار‌کننده‌گان آن کم‌تر در رسانه‌های عمومی و اجتماعی بازتاب می‌یابد.

چهارمین جشنواره بین‌المللی فلم‌های کوتاه افغانستان در آسترالیا برگزار شد

هم‌چنان معرفی آثار فلم‌سازان افغان، زنده نگه داشتن تاریخ افغانان مقیم آسترالیا از دیگر اهداف این جشنواره خوانده شده است. شماری از افغان‌های موسوم به «افغانان ساربان» از سال۱۸۶۰ میلادی به این سو در آسترالیا زنده‌گی می‌کنند. ‌هم‌چنان در سال‌های اخیر شماری زیادی از افغان‌ها در آسترالیا پناهنده شده‌اند.

سومین جشنواره بین‌المللی فلم‌های کوتاه افغانان تحت عنوان «گان» در آسترالیا به ابتکار انجمن فردا در دو شهر ادیلاید و ملبورن آسترالیا سال گذشته و در روزهای ۱۹تا ٢٢ برگزار شده بود. در سال ۲۰۱۸ جشنواره گان توانست ۴٣ فلم از کشور‌های مختلف را جذب کند که در نهایت نُه فلم از نظر داوران جشنواره به عنوان بهترین‌ها انتخاب و برای نمایش به سینماها راه یافتند. 

 این جشنواره در سال ۲۰۱۶ برای اولین در آسترالیا افتتاح و برگزار شده است. تاکنون چهار جشنواره فلم‌های کوتاه افغانان در آسترالیا برگزار و چندین فلم کوتاه در آن بررسی و به نمایش‌ گذاشته شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن