بیستم اسد زمان شروع مذاکرات بین‌الافغانی پیش‌بینی شده است

۸صبح، کابل: در برگه پرسش‌های «کمیته‌های کاری لویه‌جرگه مشورتی صلح» که نسخه‌ای از آن به رسانه‌ها درز کرده است، زمان شروع مذاکرات صلح بین دولت و گروه طالبان، بیستم اسد پیش‌بینی شده است.

لویه‌جرگه مشورتی صلح با حضور سه‌هزار و ۲۰۰ نفر از سراسر کشور و هزینه ۳۳۰ میلیون افغانی امروز جمعه، هفدهم اسد، به کارش آغاز کرد.

طبق برنامه، این جرگه تا فردا شنبه، هژدهم اسد، ادامه دارد.

کمیسیون برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح برای اعضای این جرگه دو پرسش را به بحث گذاشته است تا در کمیته‌های جداگانه در باره آن‌ها با هم گفت‌وگو کنند.

نتایج گفت‌وگوی اعضای جرگه در قالب «فیصله» به جانب حکومت سپرده می‌شود.

پرسش یکم دارای دو گزینه است که مربوط به موضوع جنجالی رهایی ۴۰۰ زندانی گروه طالبان در نزد دولت است.

محمداشرف غنی، رییس جمهور، در مراسم افتتاحیه این جرگه گفته بود که قانون برای او صلاحیت رهایی این زندانیان را نداده است و از این رو تصمیم‌گیری در این باره به لویه‌جرگه مشورتی صلح واگذار شده است.

کمیسیون برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح برای اعضای این جرگه دو پرسش را به بحث گذاشته است تا در کمیته‌های جداگانه در باره آن‌ها با هم گفت‌وگو کنند

در گزینه نخست از پرسش یکم، چنین آمده است: «زندانیان رها شوند و در مقابل آن، بر اساس ضمانت‌های ملی و بین‌المللی، مذاکرات آغاز، آتش‌بس دوامدار برقرار و زمینه صلح پایدار، فراهم شود.»

در گزینه دوم این پرسش گفته شده است: «در صورت عدم رهایی این زندانیان، جنگ، خشونت و وضعیت فعلی ادامه می‌یابد.»

از اعضای لویه‌جرگه مشورتی صلح خواسته شده است تا درباره این پرسش دو گزینه‌ای تصمیم اتخاذ کنند.

در برگه پرسش‌ها تأکید شده است که تصمیم و مشوره اعضای جرگه در باره یکی از این گزینه‌ها ضروری است.

در پرسش دوم از عضای لویه‌جرگه مشورتی صلح خواسته شده است که با توجه به شروع مذاکرات بین‌الافغانی، چه توقعاتی از هیأت مذاکره‌کننده دولت دارند و مشورت‌شان برای انجام مذاکرات به این هیأت چیست.

این دو پرسشی است که از سوی کمیسیون برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح برای بحث و تصمیم‌گیری به اعضای این جرگه پیشنهاد شده است.

قرار است این سوالات امروز در کمیته‌های کاری لویه‌جرگه مشورتی صلح مورد بحث و بررسی قرار گیرد و نتایج آن فردا در پایان جرگه اعلام می‌شود.

دولت امریکا این جرگه را یک فرصت تاریخی برای شروع مذاکرات بین‌الافغانی توصیف و از شرکت‌کننده‌گان آن ستایش کرده‌ است.

محمداشرف غنی گفته است، او اطمینان دارد که اعضای جرگه مشورتی صلح در باره رهایی ۴۰۰ زندانی گروه طالبان که به گفته او دارای «دوسیه‌های سنگین» هستند، تصمیم درست می‌گیرند.

طالبان قبلاً تهدید کرده‌اند در صورتی که این شمار از زندانیان این گروه رها نشوند، سطح خشونت‌ها را افزایش خواهند داد.

طالبان از جانب دیگر تعهد کرده‌اند که سه روز پس از رهایی این زندانیان وارد مذاکرات مستقیم با هیات مذاکره‌کننده دولت می‌شوند.

این گروه، به گفته غنی، تعهد سپرده‌اند که آتش‌بس دایمی اولین موضوعی است که با شروع مذاکرات روی آن توافق خواهند کرد.

طالبان برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح را یک کار «غیرقانونی» خوانده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن