جایزه صلح نوبل ۲۰۲۱ به دو روزنامه‌نگار از روسیه و فیلیپین رسید

۸صبح، کابل: کمیته نوبل ناروی، ماریا رسا، روزنامه‌نگار فیلیپینی – امریکایی و دیمیتری مرادوف، روزنامه‌نگار روسی را به‌عنوان برنده‌گان جایزه صلح نوبل سال ۲۰۲۱ اعلام کرد.

این کمیته روز جمعه، شانزدهم میزان، اعلام کرد که این جایزه به دلیل تلاش برای حفظ آزادی بیان که پیش‌شرط دموکراسی و صلح پایدار است، به این دو روزنامه‌نگار اعطا شده است.

کمیته نوبل ناروی گفته است که خانم رسا و آقای مرادوف جایزه صلح را به دلیل مبارزه شجاعانه برای آزادی بیان در فیلیپین و روسیه دریافت می‌کنند.

به گفته این کمیته، این دو روزنامه‌نگار نماینده‌گان همه روزنامه‌نگاران هستند که در دنیایی که دموکراسی و آزادی مطبوعات با شرایط نامساعد روبه‌رو است، از این آرمان دفاع می‌کنند.

کمیته نوبل ناروی می‌گوید که ماریا رسا از آزادی بیان برای افشای سوء‌استفاده از قدرت، استفاده از خشونت و اقتدارگرایی فزاینده در کشور خود، فیلیپین، استفاده کرده است.

خانم رسا به‌عنوان خبرنگار شبکه سی‌ان‌ان در جنوب‌شرق آسیا کار کرده و بنیان‌گذار و مدیر سایت خبری به نام «راپلر» در فیلیپین است.

این کمیته هم‌چنان درباره دیمیتری مرادوف گفته است که او ده‌ها سال از آزادی بیان در روسیه تحت شرایط چالش‌برانگیز دفاع کرده است.

مرادوف ۶۰ ساله برای ۲۰ سال تا سال ۲۰۱۷ به‌عنوان سردبیر روزنامه نووایا گازتا کار کرده است.

گفتنی است که سال گذشته این جایزه را برنامه جهانی غذا (WFP) دریافت کرده بود.

دکمه بازگشت به بالا