کمپین شانزده روزه محو خشونت در برابر زنان پایان یافت

۸صبح، کابل: کمپین شانزده روزه محو خشونت علیه زنان که توسط حکومت افغانستان به راه انداخته شده بود، پایان یافت. این کمپین به هدف محو خشونت علیه زنان با شعار «به سوی آینده عاری از نابرابری جنسیتی» در سوم قوس به راه انداخته شده بود.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، روز سه‌شنبه، نزدهم قوس، در مراسم پایانی این کمپین، گفت که تلاش‌ها برای پایان خشونت در برابر زنان نباید در چندروز خلاصه شود و ختم خشونت در کشور نیازمند تلاش‌های پی‌گیر و مستمر است.

رییس اجرایی هم‌چنان گفت که سلامت جامعه به سلامت زنان بسته‌گی دارد و برای توسعه پایدار باید به خشونت علیه زنان نقطه پایان گذاشته شود. او خشونت در برابر زنان «خلاف موازین اسلامی و انسانی» خواند و تأکید کرد با عاملان آن باید برخورد جدی صورت گیرد.

عبدالله عبدالله گفت که نمونه‌های تکان‌دهنده‌ی خشونت در برابر زنان وجود دارد، اما در تلاش نهادهای مختلف و همکاری علمای دین این آمار نسبت به گذشته کاهش چشم‌گیر داشته است.

از جانب دیگر، رییس اجرایی نهادهای حکومتی و غیرحکومتی، رسانه‌ها، نهادهای مدنی و علما را برای کمپین مبارزه با خشونت علیه زنان دعوت کرد. به گفته او، برای آینده بهتر و جامعه سالم باید خشونت متوقف شود.

دلبر نظری، وزیر امور زنان که برنامه محو خشونت از سوی اداره تحت امرش راه‌اندازی شده است، گفت که این کمپین موثر بوده است.

وزیر امور زنان گفت که در شانزده روز گذشته به صورت ویژه در زمینه محو خشونت علیه زنان با گروه‌های مختلف بحث صورت شده و به مشکلات آن‌ها پرداخته شده است.

به گفته خانم نظری، تلاش‌ها برای آگاهی‌دهی از پی‌آمد‌های خشونت در جریان است و انتظار می‌رود نهادهای عدلی و قضایی نیز در زمینه رسیدگی به پرونده‌های خشونت علیه زنان رسیده‌گی کند.

این در حالی است که آمارهای نهادهای حامی زنان از جمله کمیسیون مستقل حقوق بشر نشان می‌دهد که در سال جاری قضایای خشونت علیه زنان هشت درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن