بمب ۱۰۰ کیلوگرامی جنگ جهانی دوم در برلین خنثا شد

یک بمب ۱۰۰ کیلوگرامی متعلق به امریکا و به جا مانده از جنگ جهانی دوم، جمعه‌شب در مرکز شهر برلین خنثا شد.

یورونیوز به نقل از پولیس برلین گزارش داد که این بمب بزرگ در نزدیکی میدان الکساندر قرار داشت. پولیس پس از کشف این بمب، نزدیک به ۳ هزار نفر را از خانه‌های اطراف میدان تخلیه کرد، خیابان‌های منتهی به میدان را بست، رفت‌و‌آمد قطارهای شهری را متوقف کرد و یک منطقه امنیتی به وسعت ۳۰۰ متر به ‌وجود آورد.

پولیس در نهایت بامداد شنبه در یک پیام توییتری نوشت: «عملیات خنثاسازی با موفقیت انجام شد. ما به تدریج بلوک‌هایی که راه‌ها را بسته‌ است برمی‌داریم. به زودی می‌توانید به خانه‌های‌تان برگردید.»

این بمب که در نزدیکی یک مرکز خرید قرار داشت، در جریان جنگ جهانی دوم از یک هواپیمای امریکایی پرتاب شده بود، اما انفجار نکرده بود.

کشف بمب‌های به جا مانده از دوران جنگ جهانی دوم بارها در آلمان اتفاق افتاده و خنثاسازی بمب‌های منفجرنشده، همواره چالشی برای دولت این کشور بوده است.

طبق گزارش یورونیوز، در آلمان بزرگ‌ترین عملیات تخلیه ساکنان در پی کشف یک بمب بزرگ، در سپتامبر ۲۰۱۷ میلادی در فرانکفورت انجام شد. در آن زمان یک بمب بزرگ متعلق به بریتانیا با مواد منفجره‌ای به وزن ۱.۴ تن کشف شد و به این ترتیب ۶۵ هزار نفر مجبور به ترک خانه‌های‌شان شدند.

گاه متخصصان خنثاسازی بمب به دلایل فنی نمی‌توانند بمب‌ها را خنثا کنند؛ در چنین حالتی تنها چاره کار ایجاد یک انفجار به اصطلاح «کنترل‌شده» است.

برلین در جریان جنگ جهانی دوم به ‌ویژه در اواخر آن به ‌شدت بمباران شد. حاصل این بمباران‌ها نابودی بیش از یک سوم شهر و کشته شدن ده‌ها هزار نفر بود.

دکمه بازگشت به بالا