آن پسربچه خجالتی و لاغر‌اندام

رضا مرادی

 منظور ما از آن پسربچه خجالتی و لاغر‌اندام، کسی است به اسم لیونل مسی؛ بازیکنی که حالا اسطوره فوتبال لقب گرفته است. در این نوشته می‌خواهیم بدانیم که مسی چگونه مسی شد و چطور به جایگاه چنین رفیع در دنیای فوتبال راه پیدا کرد.

مسی روزی که به تیم فوتبال بارسلونای اسپانیا راه یافت، نوجوانی لاغر‌اندام و خجالتی بود که کمتر کسی به او توجه می‌کرد. ویژه‌گی‌های ظاهری مسی باعث شده بود که خیلی‌ها فکر کنند این پسربچه جایگاه ارزشمندی در دنیای فوتبال به دست نخواهد آورد. بسیاری‌ پیش‌بینی می‌کردند که مسی خیلی زود در کنار استعدادهای درخشان آن روزهای فوتبال گم می‌شود، اما او با سخت‌کوشی‌های کم‌نظیر و استعداد بی‌مانندش همه‌ی معادلات را به هم‌زد.

از سال ۲۰۰۰ لیونل مسی به بارسلونا آمد، اما باید روزهای سخت و تمرینات سخت‌تری را تحمل می‌کرد تا بتواند به حد و اندازه‌ بازی در باشگاه بزرگی به نام بارسلونا برسد. در این دوره او چندان از نظر فزیکی آماده نبود و آن‌قدر ضعیف بود که مربیان به دیگر بازیکنان اخطار می‌دادند که متوجه باشند به مسی آسیبی نرسانند.

از طرفی مهاجرتش از ارجنتاین به اسپانیا باعث شده بود که بیشتر از همیشه کم‌حرف و خجالتی شود. همین مسأله باعث شد که «پیکه» بازیکن اسپانیایی، بعدها اعتراف کند که در اولین مواجهه‌اش با مسی از بس او کم حرف می‌زد، فکر کرد گنگ است. دیگر هم‌تیمی‌اش در این دوره، در تیم نونهالان بارسلونا، فابرگاس بود. او هم چندان میانه خوبی با این کودک تازه‌وارد ارجنتاینی نداشت و به نظرش آوردن چنین بازیکنی در باشگاه بارسلونا، فقط هدر دادن هزینه بود.

اما چندان طول نکشید که مسی کم‌کم با سخت‌کوشی خودش را در جمع بارسایی‌ها ثابت کرد. او نشان داد که اگرچه بسیار کم‌حرف است، اما حرف‌های زیادی در میدان مسابقه برای گفتن دارد. فابرگاس که آن‌همه به خود مغرور بود، مدتی بعد به دلیل مشکلات مالی بارسلونا، مجبور شد عازم لندن و آرسنال شود؛ اما بارسایی‌ها به استعدادهای مسی پی برده بودند و او را نگه داشتند.

مسی با سخت‌کوشی خاص خودش پله‌پله در تیم‌های پایه بارسلونا حضور یافت تا نهایتاً مجوز حضور روی نیمکت بارسلونای اصلی را به دست آورد. این دوره مسی تازه ۱۷ ساله شده بود و مصادف با احیای بارسلونا توسط فرانک ریکارد و حضور ستاره‌گانی مانند رونالدینیو، اتوئو، ژاوی و دکو بود. زیر نظر همین مربی هالندی بود که مسی برای اولین بار در لالیگا پا به میدان مسابقه گذاشت. هرچند پیش از آن هم در یک بازی دوستانه در سن ۱۶ ساله‌گی در ترکیب بارسلونای اصلی قرار گرفته بود و جالب این‌که در آن بازی مقابل پورتو پیراهن سابق یوهان کرایف را به مسی جوان دادند. این بازیکن کوچک ارجنتاینی شاید آن موقع هرگز به ذهنش هم خطور نمی‌کرد روزی به درجه‌ای برسد که بسیاری او را هم‌شأن و حتا بزرگ‌تر از کرایُف قلمداد کنند.

مسی به تدریج یاد گرفت از همین چند دقیقه‌ که در هر بازی به او اجازه داده می‌شد در ترکیب بارسا قرار گیرد، نهایت بهره را ببرد و هم قدرتش را زیادتر کند و هم چیزهای زیادی از بازیکنان هم‌بازی‌ خویش مانند رونالدینیو بیاموزد. مسی به تدریج خود را در ترکیب اصلی بارسا جا می‌انداخت تا نوید ظهور یک فوق ستاره در ترکیب بارسلونا را بدهد.

با آمدن پپ گواردیولا شرایط مسی باز هم بهتر شد. رابطه نزدیک او با مسی باعث شده که مسی به گل سرسبد و ستاره بی‌چون‌و‌چرای بارسا تبدیل شود و اوج مهارت‌های خود را به نمایش بگذارد.

در شرایطی ۱۰ سال از حضور لیونل مسی در بارسلونا (تیم بزرگسالان) می‌گذرد که او از یک بازیکن کم‌اهمیت، به اسطوره‌ای فراموش نشدنی این باشگاه تبدیل شده است. خیلی‌ها این روزها تنها به ذوق مسی بازی‌های فوتبال را دنبال می‌کنند و خیلی‌ها هم این بازیکن ریز‌نقش را هم‌پای اسطوره‌هایی مانند پله و مارادونا می‌دانند و میراث او را در دنیای فوتبال تکرار نشدنی می‌پندارند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن