تنش میان کابل و قاهره؛ دیپلمات‌های مصری افغانستان را ترک کردند

۸صبح، کابل: منابع معتبر در گروه طالبان به روزنامه ۸صبح می‌گویند که پس از تنش میان استخبارات طالبان و سفارت مصر در کابل، دیپلمات‌های مصری افغانستان را ترک کرده‌اند.

منابع شام‌گاه چهارشنبه، ۳۰ سنبله، تصریح کردند که این قضیه برخاسته از نزاع بر سر یک قطعه زمین تحت مالکیت مصر در کابل است.

به گفته آنان، تیم ۱۸ نفری دیپلمات‌های مصری شام‌گاه کابل را به قصد امارات متحده عربی ترک کردند و قرار است که نیمه‌های شب به قاهره، پایتخت مصر برسند.

براساس معلومات، زمینی که گفته می‌شود در گذشته‌ها مالکیت اداره امنیت ملی بود و سپس در اختیار سفارت مصر قرار گرفت، از سوی این سفارت به بریتانیا با پول زیاد کرایه داده شده بود.

پس از برگشت طالبان، استخبارات این گروه درخواست کرده بود که این قطعه زمین دوباره در اختیار طالبان قرار گیرد، اما سفارت مصر با آن مخالفت داشت.

تنش بر سر این زمین حدود هفت ماه ادامه داشت و دو طرف نتوانستند که به نتیجه برسند.

هرچند وزارت خارجه طالبان برای حل نزاع تلاش کرده بود، اما اداره استخبارات گفته بود که جنجال سفارت مصر با این اداره است و وزارت خارجه طالبان نباید در آن مداخله کند.

سرانجام پس از ماه‌ها جنجال، سفارت مصر به طالبان اعلام کرد که دیپلمات‌هایش را از کابل خارج می‌کند.

به گفته این منابع، اداره استخبارات طالبان هم اکنون در تلاش است که با مصر وارد گفت‌وگو شود، اما این تلاش‌ها تاکنون نتیجه نداشته است.

طالبان تاکنون به گونه رسمی در این مورد چیزی نگفته‌اند.

گفتنی است که پس از برگشت طالبان به قدرت، این گروه برای برقرای ارتباط دیپلماتیک کشورها با افغانستان تلاش زیاد کرده، اما نتیجه‌ای در پی نداشته است.

با این حال، مصر اولین کشوری است که در پی جنجال‌های این چنینی، به خروج دیپلمات‌هایش از افغانستان اقدام می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا