برگزاری نشست تهران؛ چین و پاکستان بر ادامه همکاری‌ها برای بهبود وضعیت اقتصادی افغانستان تأکید کردند

۸صبح، کابل: نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان در تهران در حال برگزاری است. چین و پاکستان با تأکید بر اهمیت این نشست، از ادامه همکاری‌ها برای بهبود وضعیت سیاسی و اقتصادی افغانستان اطمینان داده است.

به گزارش ایرنا، وزیر خارجه چین در نشست تهران که امروز چهارشنبه، پنجم عقرب، در تهران در حال برگزاری است، گفته است که با برگزاری این نشست کانال‌های موثر دیپلماتیک برای راه‌حل مشکل افغانستان ایجاد شده است.

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، گفته است: «چین در‌باره افغانستان رای‌زنی‌های مختلفی انجام داده است و در کابل نیز این رای‌زنی‌ها را انجام داده است.»

این مقام چینی تأکید کرده است که بیجینگ همکاری‌های خود برای بهبود وضعیت اقتصادی مردم افغانستان را با کشورهای دیگر ادامه می‌دهد.

از سوی دیگر، شاه‌محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان، در ادامه این نشست در تهران گفته است، با توجه به نشست‌هایی که با مقام‌ها طالبان داشته‌، آنان در کابل در پی تعامل سودمند با جامعه بین‌المللی هستند.

قریشی افزوده است که مردم افغانستان با مشکلات اقتصادی جدی مواجه‌اند و باید سرمایه‌های آنان در کشورهای دیگر آزاد شود.

از سویی هم، قریشی با تأکید بر اهمیت مبارزه با تروریسم گفته است که باید در این زمینه مشترکاً در سطح منطقه کار کنیم؛ زیرا فعالیت گروه‌های ترویستی تهدیدی برای منطقه است.

نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان در حالی در تهران برگزار می‌شود که از طالبان برای اشتراک در این نشست دعوت نشده است.

دکمه بازگشت به بالا