نوجوانانی که «با افتخار» چهارم شدند

شهرام

در فوتبال، چیزی که در ذهن اکثریت هواداران اهمیت ویژه‌ای دارد «نتیجه» است، یعنی تیمی که سه امتیاز یک بازی در یک تورنمنت ورزشی را از آن خودش کند برنده است، اما گاهی یک تیم با حاشیه‌ها برنده می‌شود، مانند تیمی که کپ اخلاق را می‌گیرد و یا تیمی که قهرمان نمی‌شود، اما به عنوان یک «پدیده» مطرح می‌گردد. در بازی‌های فوتسال ماه گذشته، تیم افغانستان قهرمان نشد، اما پدیده رقابت‌ها لقب گرفت.

هفته گذشته، رقابت‌های فشرده و پی‌درپی فوتبال زیر ۱۶ سال کافا ۲۰۱۹ (مرکز آسیا) در تاجیکستان برگزار شد. تیم ملی فوتبال زیر ۱۶ ساله‌های کشور در این رقابت‌ها با دو پیروزی، دو شکست و یک مساوی و با کسب هفت امتیاز در رده چهارم این رقابت‌ها ایستاد.

تیم ملی فوتبال زیر ۱۶ ساله‌های کشور هر چند در این رقابت‌ها چهارم شد اما دو دست‌آورد بسیار کلان را در کارنامه خود ثبت کرد. دست‌آورد اول تیم این بود که احمد ذکریا حسینی مهاجم تیم ملی فوتبال زیر ۱۶ ساله‌های افغانستان با سه گول زده، جایزه آقای گولی رقابت‌ها را دریافت کرد.

 دست‌آورد دوم تیم ملی فوتبال نوجوانان افغانستان، چیره‌گی بر ایران بود. ایران در رده‌های مختلف سنی به ویژه در زمینه فوتبال حرف‌های زیادی برای گفتن داشته است. ایرانی‌ها روی فوتبال سرمایه‌گذاری‌های کلانی کرده‌اند. در ایران مکاتب فوتبالی زیادی برای پرورش نوجوانان وجود دارد و شکست این تیم، برای نوجوانان ما یک دست‌آورد خوب تلقی می‌شود.

 

واکنش‌های مربیان و رسانه‌های ایرانی

پیروزی فوتبالیست‌های افغانستان در رده سنی نوجوانان در مقابل ایران، حاشیه‌های زیادی را در پی داشت. صفحه کنفدراسیون فوتبال آسیا شکست ایران مقابل افغانستان را اتفاقی غیرمنتظره خواند. عباس چمنیان، سرمربی سابق تیم ملی نوجوانان ایران در خصوص نتایج ضعیف کسب شده تیم ملی آن کشور به رسانه‌های ایرانی گفت: «هرچه رشته بودیم را دوستان پنبه کردند. هرچه کاشته بودیم در این دو – سه سال بر فنا رفته است. به آلمان چهار گل زدیم و فرانسه و مکزیک را بردیم، اما الان توانایی شکست افغانستان و تاجیکستان را هم نداریم.»

سایت «ورزش۳» ایران که از سایت‌های معتبر فارسی‌زبان در زمینه‌های ورزشی است، پس از شکست تیم ملی ایران در مقابل افغانستان نوشت: «با این پیروزی می‌شود گفت فاصله‌ها در فوتبال روزبه‌روز در حال نزدیک‌تر شدن و کم‌تر شدن است. پیش از این هم از تیم ملی فوتسال زیر ۲۰ سال افغانستان بازی‌های خوبی در مسابقات قهرمانی آسیا در تبریز دیده بودیم و حالا این پیروزی نشان می‌دهد فوتبال افغانستان با سرعت بیش‌تری در مسیر پیش‌رفت است و به واقع دیگر نمی‌شود تیمی را دست کم گرفت.»

همین وب‌سایت در مقاله دیگری تحت عنوان «فارسی‌زبان‌هایی که فوتبال ایران را شکست می‌دهند!» به شکست تیم ملی فوتبال ایران در مقابل افغانستان و تاجیکستان اشاره کرده و نوشته است: «تیم ایران در بازی سوم در برابر افغانستان شکست خورد تا یک شگفتی بزرگ رخ دهد. البته باید به این نکته اشاره کرد که افغانستان در سال‌های اخیر توجه بیش‌تری به فوتبال داشته و در این کشور و در بازی‌های لیگ حضور بانوان هم آزاد است. جو خانواده‌گی که در بازی‌های لیگ این کشور ایجاد شده گرایش‌ها به فوتبال را بیش‌تر کرده است.»

با این وصف به این نتیجه می‌رسیم که در مسابقات ورزشی گاهی با وجود نایستادن بر سکوی قهرمانی، دست‌آورد داریم و این دست‌آوردها گاهی فراتر از یک کپ قهرمانی می‌تواند باشد. با آن‌هم نباید فراموش کنیم که سال گذشته همین تیم کپ قهرمانی این مسابقات را گرفته بود. با توجه به رشد خوب فوتبال افغانستان به ویژه در رده‌های سنی پایین‌تر، سرمایه‌گذاری روی این تیم‌ها می‌تواند در فضای ملتهب سیاسی کشور برای مردم افغانستان امیدبخش و شادی‌آور باشد. در افغانستان ثابت شده است که کم‌تر موردی به پیمانه فوتبال شادی‌آفرین می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن