توضیح فنی کمیسیون به سه پرسش نامزدان؛ آیا بن‌بست انتخابات می‌شکند؟

خلیل اسیر

نشست مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات با نماینده‌گان نامزدان در پیوند به موارد «مبهم» و «جنجالی» انتخابات ریاست جمهوری، امروز یک‌شنبه، هفدهم قوس، در مقر این کمیسیون برگزار می‌شود. کمیسیون مستقل انتخابات از نماینده‌گان احزاب سیاسی، نهادهای مدنی و نهادهای ناظر ملی و بین‌المللی نیز دعوت کرده‌اند تا در این نشست حضور پیدا کنند. کمیسیون مستقل انتخابات قرار است در این نشست در برابر پرسش‌های نامزدان درباره موضوعات «مبهم» انتخابات که باعث جنجالی شدن این روند شده است، توضیحات «فنی» خود را ارایه کند. زمان شروع این نشست ساعت ۱۰ صبح اعلام شده و رسانه‌ها اجازه دارند آن را به صورت زنده گزارش کنند.

طبق معلومات ذبیح‌الله سادات از سخنگویان کمیسیون مستقل انتخابات، در نشست امروز، نماینده‌گان نامزدان اجازه دارند تا سه پرسش را در سه بخش متفاوت در پیوند به موضوعات «مبهم» و «جنجالی» انتخابات مطرح کنند. البته این سه پرسش باید به صورت مشترک از سوی تمامی نامزدان در درون نشست مطرح شود. سادات به روزنامه ۸صبح گفت که به نماینده‌گان نامزدان اجازه بحث در این نشست داده نمی‌شود و آن‌ها باید پس از طرح این سه پرسش، به توضیحات «فنی» کمیسیون مستقل انتخابات گوش بدهند.

نماینده‌گان احزاب سیاسی، نهادهای جامعه مدنی و نهادهای ناظر ملی و بین‌المللی در نشست امروز صرفاً به عنوان ناظر شرکت می‌کنند. هم‌چنان به نماینده‌گان رسانه‌ها نیز در این نشست اجازه طرح پرسش داده نشده است. شمار این نماینده‌گان مشخص نشده است. ذبیح‌الله سادات اما توضیح داد که کمیسیون مستقل انتخابات برای تمامی احزاب سیاسی، نهادهای مدنی و نهادهای ناظر ملی و بین‌المللی که قبلاً از این کمیسیون اعتبارنامه دریافت کرده‌اند، برای شرکت در این نشست دعوت کرده است.

یوسف رشید، رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان یا «فیفا»، می‌گوید که این نهاد ناظر نیز برای شرکت در نشست مشترک کمیسیون مستقل انتخابات و نامزدان دعوت شده است. او گفت که این نشست از ساعت ۱۰ صبح یک‌شنبه آغاز و احتمالاً تا ساعت ۱۲ ظهر همان روز ادامه خواهد داشت. رشید اما خاطرنشان ساخت که تا هنوز در باره ساختار و چگونه‌گی مدیریت این نشست برایش معلوماتی ارایه نشده است.

رییس اجرایی «فیفا» بیان داشت که نهاد زیر اداره او پیش از این پیشنهاد کرده بود که برای رفع بن‌بست انتخابات باید بین کمیسیون مستقل انتخابات و نامزدان انتخابات ریاست جمهوری یک نشست فنی برگزار شود که در آن، نماینده‌گان احزاب سیاسی، نهادهای جامعه مدنی، سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، کشورها و نهادهای کمک‌کننده به انتخابات افغانستان و همین‌طور نهادهای ناظر ملی و بین‌المللی و رسانه‌ها نیز حضور داشته باشند. او گفت که طبق این پیشنهاد، باید نخست به نماینده‌گان دسته‌های انتخاباتی فرصت داده می‌شد تا پرسش‌های شان را مطرح می‌کردند و سپس کمیسیون مستقل انتخابات به این پرسش‌ها پاسخ می‌داد. به گفته رشید، در پیشنهاد «فیفا» آمده بود که پس از طرح پرسش‌های نامزدان و پاسخ کمیسیون مستقل انتخابات به این پرسش‌ها، باید به نهادهای غیرجانب‌دار که در انتخابات ذی‌نفع نیستند، اجازه داده می‌شد تا ارزیابی خود‌شان را از این نشست ارایه می‌کردند و سرانجام برای رفع اختلافات بین دو طرف میانجی‌گری و راه حل مناسب برای آن پیشنهاد می‌کردند. رشید افزود در حالی که کمیسیون مستقل انتخابات نشست امروز خود با نامزدان را پس از ارایه پیشنهاد «فیفا» برگزار می‌کند، اما  برای او روشن نیست که این نشست با چه شیوه‌ای توسط کمیسیون مستقل انتخابات مدیریت خواهد شد. با این حال، رشید ابراز امیدواری کرد که نشست امروز بتواند بن‌بست انتخابات را بشکند و به جنجال‌های پردامنه این انتخابات نقطه پایان بگذارد.

بشیراحمد ته‌ینج، سخنگوی حزب جنبش ملی و از سخنگویان دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی»، نیز اعلام کرد که او در نشست امروز کمیسیون مستقل انتخابات دعوت شده است. او گفت که دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» از کمیسیون مستقل انتخابات خواسته است که تنها به نامزدان اجازه داده شود درباره مواردی که روی آن انتقاد دارند، پرسش‌های شان را طرح کنند و اگر این اجازه به تمام اعضای نشست داده شود، در آن صورت نشست مذکور به جمع‌بندی لازم نخواهد رسید. ته‌ینج هم‌چنان گفت که خواست دیگر این دسته انتخاباتی آن است تا این نشست به صورت علنی و با پوشش زنده تلویزیونی برگزار شود تا همه مردم در جریان موضوعاتی که روی آن بحث صورت می‌گیرد، قرار بگیرند. این دو خواست آن‌گونه که ذبیح‌الله سادات درباره نشست امروز به روزنامه ۸صبح معلومات داد، پذیرفته شده است.

اما شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری ناوقت روز گذشته با نشر اعلامیه‌ای، مشروعیت کمیسیون مستقل انتخابات را زیر سوال برد و این کمیسیون را به نقض قانون انتخابات، طرزالعمل‌ها و لوایح انتخاباتی متهم کرد. این شورا بدون آن‌که با صراحت نشست امروز کمیسیون مستقل انتخابات با نامزدان را تحریم کرده باشد، در اعلامیه اش افزوده است که حضور در «مجالس سبمولیک» کمیسیون مستقل انتخابات را کارآمد نمی‌داند و تفتیش و بازشماری آرا در ۲۷ ولایت کشور را خلاف هنجارهای انتخاباتی تلقی می‌کند. این شورا خاطرنشان ساخته است: «هر نوع اشتراک نمایشی برخی از مجموعه‌های نوتأسیس و گم‌نام تحت هر نام و عنوان حزب سیاسی را نیز کاملاً بی‌ارتباط به بحران انتخاباتی که کمیسیون عامل آن است، تلقی می‌کند.» شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری بار دیگر تأکید کرده است که یگانه راه‌حل بحران کنونی، تشکیل «حکومت مشارکت ملی انتخابات‌محور» است. این شورا افزوده است که گفت‌وگوهایش را با دسته‌های انتخاباتی و نیروهای سیاسی به هدف تشکیل این حکومت و هم‌چنان مهار بحران انتخاباتی در کشور آغاز کرده است.

انتخابات ریاست جمهوری کشور پس از آن دچار بن‌بست شد که بین کمیسیون مستقل انتخابات و دست‌کم یازده دسته انتخاباتی روی تصفیه آرای «مشکوک» از آرای «سالم» و تفتیش و بازشماری آرا اختلاف نظر به میان آمد. کمیسیون مستقل انتخابات با اعلام این‌که کار تصفیه آرای بایومتریک شده را به پایان برده است، در هژدهم ماه عقرب تفتیش و بازشماری آرا را در بیش از هشت‌ونیم هزار محل رأی‌دهی آغاز کرد. دست‌کم یازده دسته انتخاباتی این کار کمیسیون مستقل انتخابات را محکوم کردند و خواستار ابطال بیش از ۳۰۰ هزار رأی «مشکوک» پیش از شروع روند تفتیش و بازشماری آرا شدند. کمیسیون مستقل انتخابات این خواست را نپذیرفت و سرانجام کار تفتیش و بازشماری آرا را در ۲۷ ولایت کشور به پایان برد. در مقابل اما نامزدان معترض اجازه ندادند تا این کار در هفت ولایت شمالی و شمال‌شرقی کشور انجام شود. این تقابل که عملاً انتخابات را به بن‌بست برده است، باعث نگرانی شدید مردم شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن