معلمان هرات در یک راهپیمایی اعتراضی خواهان افزایش معاشات‌شان شدند

۸صبح، هرات: شورای معلمان هرات، در یک راهپیمایی اعتراضی از طرح مجلس نماینده‌گان مبنی بر افزایش معاشات معلمان و کارکنان خدمات ملکی پشتیبانی کردند.

در این حرکت اعتراضی آن‌ها از خیابان ابن سینای بلخی تا دروازه دفتر والی قدم زدند و با سردادن شعارهای «خواست مشروع ما یک‌سان‌سازی معاشات و حمایت از طرح یک‌سان‌سازی معاشات مجلس» خواهان عدالت شدند.

برگزارکننده‌گان این همایش از بی‌مهری حکومت در قبال معلمان گلایه می‌کنند و خواهان برابری معاشات کارکنان خدمت ملکی هستند.

آنان به حکومت مهلت دو ماهه تعیین کردند که اگر تا بهار سال ۱۴۰۰ خورشیدی، پیشنهاد افزایش معاشات معلمان و کارکنان خدمات ملکی را نپذیرد، دست از تدریس و کار می‌کشند.

محمدصابر مشعل، رییس شورای معلمان هرات، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفت که برخورد حکومت با آموزگاران عادلانه نیست و هیچ کسی برای حل این دشواری‌ها اقدام نکرده است و آنان از طرح پیشنهادی مجلس مبنی بر یکسانسازی معاشات معلمان و کارکنان خدمات ملکی حمایت می‌کنند.

مقام‌های محلی هرات تأکید می‌کنند که خواست معلمان و کارکنان خدمات ملکی را به گوش مقام‌های مرکزی می‌رسانند. سید وحید قتالی، والی هرات، به روزنامه ۸صبح می‌گوید مشکلات معلمان را درک می‌کند و به آنان اطمینان می‌دهد که صدای‌شان را به مسوولان مرکزی می‌رساند.

برخی از نماینده‌گان مردم در مجلس نماینده‌گان نیز از طرح افزایش و یک‌سان‌سازی معاشات معلمان و کارکنان خدمات ملکی حمایت می‌کنند.

غلام‌فاروق نظری، نماینده مردم هرات در مجلس نماینده‌گان، به خبرنگاران گفت که با رییس جمهور و مقام‌های وزارت مالیه، بر سر یک‌سان‌سازی معاشات معلمان و کارکنان خدمات ملکی گفت‌وگو شده و به زودی این دشواری برطرف خواهد شد.

او افزود که معاش برخی از کارکنان از ۳۰۰ هزار افغانی تا ۱۰هزار دالر امریکایی است و در مقابل معاش یک معلم زیر ۱۰ هزار افغانی است که این برخورد غیر عادلانه است.

معترضان هشدار می‌دهند که اگر به خواست‌شان مبنی بر افزایش معاشات رسیده‌گی نشود، در توافق با تمام معلمان و کارکنان خدمات ملکی تا برآورده شدن خواست‌های‌شان دست از کار می‌کشند.

سال گذشته معلمان هرات در یک اعتراض ۲۰ روزه، دروازه‌های مکتب‌های شهری را بستند و از حکومت خواستار افزایش معاش شدند.

وزارت معارف، برای پایان دادن به این اعتراض، هیأتی را به این ولایت فرستاد و به معلمان وعده داد که در سال ۱۳۹۹ خورشیدی به این درخواست رسیده‌گی خواهد کرد؛ وعده‌هایی که تا کنون عملی نشده و اعتراضی که هنوز پا برجا است.

دکمه بازگشت به بالا