پلان امنیتی خط لوله گاز تاپی بین افغانستان و ترکمنستان امضا شد

۸صبح، کابل: افغانستان و ترکمنستان پلان امنیتی خط لوله گاز تاپی «TAPI» را امضا کردند. طبق اعلام شورای امنیت ملی، عبادالله عباد، معاون این شورا به نماینده‌گی از افغانستان و محمدمتیرات آمانوف مدیر عامل تاپی از جانب ترکمنستان، این پلان را امضا کرده‌اند.

این پلان روز پنج‌شنبه، بیست‌وششم حمل امضا شده است.

شورای امنیت ملی می‌گوید که برنامه امنیتی تاپی، از انتقال گاز ترکمنستان به جنوب آسیا که یک پروژه بزرگ انرژی چندکشوری است، حفاظت و ثبات در منطقه را تقویت می‌کند.

این شورا تاپی را از پروژه‌های مهم افغانستان خوانده است که به گفته شورای امنیت ملی، با سیاست ادغام و امنیت منطقه‌ای، بازیگران مهم منطقه از جمله هند و پاکستان را می‌تواند در راستای منافع مشترک متحد کند.

طرح ساخت پروژه خط لوله گاز تاپی ابتدا در دهه نود میلادی بین رهبران افغانستان، پاکستان و ترکمنستان جهت انتقال گاز طبیعی از ساحات گازدار ترکمنستان به افغانستان و پاکستان مطرح شد. سپس دولت هند برای عضویت در پروژه مذکور ابراز علاقه کرد و اکنون قرار است این پروژه با اشتراک هر چهار کشور تطبیق شود.

طول مجموعی این پایپ‌لاین یک هزار و ۸۱۴ کیلومتر است که از این میان ۸۱۶ کیلومتر آن در خاک افغانستان بوده و از ولایت‌های هرات، قندهار،‌ هلمند، فراه و نیمروز می‌گذرد. قرار است که با کامل شدن این پروژه، در گام نخست ۱۱ میلیارد متر مکعب و سپس ۳۳ میلیارد متر مکعب گاز برای مدت ۳۰ سال منتقل شود.

دکمه بازگشت به بالا