طالبان: تا وقتی که نیروهای خارجی از افغانستان خارج نشوند، در هیچ کنفرانسی شرکت نمی‌کنیم

۸صبح، کابل: سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر اعلام کرده است تا زمانی که نیروهای خارجی از کشور خارج نشوند، این گروه در هیچ کنفرانسی که درباره افغانستان در آن تصمیم‌گیری می‌شود، شرکت نخواهد کرد.

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان این اظهارات را ظاهراً در واکنش به رسانه‌ای شدن برنامه‌ جو بایدن، رییس جمهور امریکا برای حفظ نیروهای امریکایی در افغانستان پس از ماه می مطرح کرده است.

رسانه‌های امریکایی گزارش داده‌اند که جو بایدن رییس جمهور این کشور تصمیم گرفته است که همه سربازان امریکایی را تا ۱۱ سپتامبر از افغانستان خارج کند.

روزنامه واشنگتن پست به نقل از مقام‌هایی که از برنامه جو بایدن آگاه هستند، گزارش داده است که خروج نیروهای امریکایی تا بیستمین سالیاد حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ تکمیل خواهد شد.

به این ترتیب قرار است که نیروهای امریکایی پس از ماه می که مهلت خروج نیروهای خارجی از افغانستان در توافق‌نامه دوحه تعیین شده است، باقی بمانند. این برنامه قرار است امروز چهارشنبه، بیست‌وپنجم حمل همه‌گانی شود.

با این حال، محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته است که طالبان امور خود را مطابق «ارشادات دین مقدس اسلام» انجام می‌دهند، در نتیجه مشورت هر فیصله‌ای که صورت گرفت، براساس آن تصمیم می‌گیرند.

به این ترتیب، طالبان شرکت در نشست استانبول را که قرار است از ۲۴ چهارم اپریل تا چهارم می برگزار شود، تاکنون رد کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا