طالبان: زندانیان را طبق فهرستی که به امریکا سپرده‌ایم تسلیم می‌گیریم

۸صبح، کابل: دفتر سیاسی طالبان در قطر اعلام کرده است که فهرست پنج‌هزار زندانی را که باید از نزد حکومت افغانستان آزاد شوند، به امریکا سپرده است و هیچ کسی در آن «جعل‌کاری» نمی‌تواند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در توییتی نوشته است که این افراد اگر در زندان و یا در کدام دشتی به طالبان تسلیم داده می‌‌شوند، شرط این است که هیأت گروه طالبان باید افراد رها شده را تأیید کند. او تأکید کرده است، باید کسانی آزاد شوند که در فهرست سپرده‌شده به امریکا نام‌های‌شان ثبت است.

محمداشرف غنی روز دوشنبه، نزدهم حوت در مراسم تحلیفش گفت که رهایی زندانیان گروه طالبان با امنیت مردم و تامین صلح در کشور مرتبط است. آقای غنی افزود: «خوش‌بختانه به یک چوکات دست یافته‌ایم که در بدل رهایی زندانیان، در خشونت کاهش قابل ملاحظه و قابل پیمایش رونما می‌گردد و مردم عام افغانستان مفاد و تاثیر آن را احساس خواهند کرد.»

 محمداشرف غنی خاطرنشان ساخت که در این باره فرمان مفصلی را صادر خواهد کرد.

بر اساس موافقت‌نامه‌ی امریکا و گروه طالبان باید پنج هزار زندانی طالبان از نزد حکومت افغانستان تا بیستم حوت آزاد می‌شد. هم‌چنان گروه طالبان متعهد شده بود که یک هزار زندانی وابسته به دولت را از رها کند.

محمداشرف غنی پیش‌تر با این طرح مخالفت کرده بود. او گفته است که آزادی‌ زندانیان «حق اساسی و خودارادیت» مردم و حکومت افغانستان است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن