طالبان: نگران وضعیت قزاقستان هستیم، دولت و معترضان از راه گفت‌وگو تفاهم کنند

۸صبح، کابل: به دنبال تداوم اعتراض‌های مردمی علیه حکومت قزاقستان در چند شهر این کشور، وزارت خارجه طالبان نسبت به این مساله ابراز نگرانی کرده است. 

انعام‌الله سمنگانی، معاون سخنگوی حکومت سرپرست طالبان، می‌گوید که وزارت خارجه طالبان وضعیت جاری در قزاقستان را «از نزدیک نظارت می‌کند» و از ناآرامی‌های اخیر نگران است. 

به گفته او، قزاقستان کشور همسایه و شریک تجاری افغانستان است و حکومت سرپرست طالبان از دولت و معترضان می‌خواهد تا «از راه گفت‌وگو‌ و تفاهم» مشکلات را حل کرده و «ثبات و آرامی» به کشور خود برگردانند. 

این در حالی است که پس از سقوط حکومت پیشین ‌ و روی کار آمدن طالبان، برخی مقام‌های حکومتی و دیپلمات‌های قزاقستان در کابل با مقام‌های حکومت سرپرست طالبان دیدار کرده‌اند. 

در پی افزایش بهای مواد سوخت در قزاقستان، از چند روز پیش ساکنان برخی ولایت‌های این کشور دست به اعتراض‌های گسترده خیابانی زده و‌ خواهان برکناری رییس جمهور و استعفای حکومت شدند. 

در جریان روزهای اخیر با وجود استعفای هیأت دولت اعتراض‌ها ادامه یافت و معترضان به میدان هوایی شهر آلماتی و اقامتگاه و دفتر شهرداری شهر آلماتی یورش بردند. 

هم‌زمان با افزایش اعتراضات، قاسم جومارت توقایف، رییس جمهور قزاقستان، برای دو هفته وضعیت اضطراری اعلام کرد و از بلوک امنیتی به رهبری روسیه برای کنترل اوضاع درخواست کمک کرد.

هرچند طی ماه‌های اخیر کشورهای جهان به شمول کشورهای آسیای میانه و قزاقستان خواهان همکاری برای مدیریت اوضاع افغانستان پس از فروپاشی حکومت شدند، اما حالا حکومت سرپرست طالبان هم خواهان تفاهم معترضان و دولت قزاقستان از طریق گفت‌وگو شده است.

 

دکمه بازگشت به بالا