طالبان در پی جمع‌آوری عشر تریاک؛ خسربره پاکستان‌نشین ملا عمر سهمش را گرفت

۸صبح، کابل

باشنده‌گان ارزگان از جمع‌آوری خودسر عشر و زکات در ولایت‌شان توسط طالبان شکایت دارند. به گفته آنان، طالبان از بیش‌تر محصولات زراعتی، به‌ویژه تریاک، حتا با زور عشر می‌گیرند و در صورت فروش آن، خواستار دریافت زکاتش می‌شوند. مردم محل می‌گویند که طالبان پرداخت عشر و زکات محصولات به ملا‌امامان مساجد را منع کرده‌اند و دست‌کم شش ملا‌امام که عشر دریافت کرده‌ بودند را به زندان انداخته‌اند. این در حالی است که به گفته منابع، مامای ملا یعقوب، وزیر دفاع طالبان، در جریان روزهای گذشته از پاکستان برای دریافت عشر و زکات تریاک، به ارزگان آمده بود. وی در مواردی از هر ۱۰ سیر تریاک، نیم سیر آن را برای خود اختصاص داده است. گفتنی است که براساس گزارش سازمان‌های بین‌المللی، مواد مخدر هم‌چنان منبع درامد مهم برای طالبان شمرده می‌شود.

شماری از دهقانان در ارزگان می‌گویند که طالبان در مرکز و ولسوالی‌های این ولایت از پول فروش محصولات زراعتی مردم، به‌ویژه تریاک، زکات می‌خواهند. آنان در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح ادعا دارند که طالبان از آنان بخشی از محصول را تحت نام عشر و زکات می‌گیرند.

یک باشنده ولسوالی دهراوود ولایت ارزگان تصریح می‌کند که با رسیدن فصل تریاک، طالبان از آنان خواسته‌اند که به جای ملا‌امامان، عشر حاصلات یا زکات فروش آن را به اعضای طالبان بدهند. او افزود که اگر فردی به این دستور طالبان عمل نکند و بخشی از پول حاصلاتش را ندهد، از سوی طالبان بازداشت می‌شود.

به گفته این باشنده دهراوود، طالبان در بیش‌تر نقاط این ولسوالی با استفاده از زور زکات پول فروش محصولات، به‌ویژه تریاک را جمع‌آوری می‌کنند. او ادعا می‌کند که طالبان تا حال ملا‌امامان شش مسجد را بازداشت و زندانی کرده‌اند. این باشنده ارزگان تصریح کرد که دلیل این بازداشت‌ها، تأکید ملا‌امامان بر دریافت این پول به‌عنوان زکات است.

او افزود: «طالبان در دهراوود از مردم با زور زکات را جمع‌آوری می‌کنند. به مردم گفتند که دیگر زکات‌تان را به ملاها ندهید. شش ملا‌امام مسجد همین حالا زندانی شده‌اند. آن‌ها با همین تصمیم مخالفت داشتند.»

هم‌چنان مردم در ترینکوت، مرکز ارزگان، نیز تایید می‌کنند که طالبان به شمول تریاک، از گندم و سایر محصولات با زور زکات جمع‌آوری می‌کنند. یک تن در ارزگان می‌گوید که طالبان برای تأمین امنیت در ساحه جابه‌جا شده‌اند و هرازگاهی از حاصلات تریاک و سایر محصولات زراعتی زکات و عشر می‌گیرند.

او ادعا می‌کند که یک مامای ملا یعقوب، وزیر دفاع طالبان، چند وقت پیش برای جمع‌آوری عشر تریاک و زکات پول فروش آن از پاکستان به ترینکوت و ولسوالی‌ چوره آمده بود. به گفته او، این فرد از مردم زیر نام زکات پول گرفت و هم‌چنان از هر ۱۰ سیر تریاک، نیم سیر آن را برای خود حساب می‌کرد.

این باشنده ارزگان تصریح کرد که مامای ملا یععقوب بخش زیادی از تریاک را از ساحه درفشان، واقع در ترینکوت ارزگان، جمع‌آوری کرده است.

این در حالی است که به گفته یک منبع دیگر در ارزگان، طالبان در مرکز و ولسوالی‌ها به دهقانان سفارش کرده‌اند که پس از رسیدن گندم، عشر آن را به آنان بدهند. براساس ادعای او، در جاهایی که مردم محل حاصلات گندم‌شان را جمع‌آوری کرده‌ اما عشر نداده‌اند، طالبان از آنان با زور عشر گرفته‌اند.

این باشنده ارزگان افزود که روند جمع‌آوری خودسر زکات در آن ولایت از سوی طالبان محلی صورت می‌گیرد و ممکن است افراد بلندرتبه طالبان در مواردی از این اقدام بی‌خبر باشند. این در حالی است که به گفته وی، برخی از افراد در صورت ندادن عشر و زکات، تحت نام‌های مختلف بازداشت می‌شوند.

گفتنی است که براساس معلومات نهادهای بین‌المللی، طالبان در جریان جنگ با نیروهای امنیتی پیشین و نیروهای بین‌المللی، همواره به مواد مخدر و قاچاق آن به‌عنوان منابع مالی نگاه می‌کردند. براساس آمارها، طالبان سالانه حدود ۵۰۰ میلیون دالر از درک مواد مخدر عاید داشتند. آنان پیش از این، در مناطقی که تریاک کاشت می‌شد، به رسانه‌ها اجازه ورود نمی‌دادند. با این حال، پس از تسلط دوباره طالبان بر کشور، تریاک و کاشت آن در افغانستان به مساله‌ای عادی بدل شده است و طالبان بارها از جامعه جهانی خواسته‌اند که تنها در صورت به رسمیت شناخته ‌شدن، دریافت کمک‌ها و مشخص شدن بدیل، حاضر به مبارزه با کاشت تریاک در کشور‌ند.

دکمه بازگشت به بالا