پاسخ طالبان به فراخوان آتش‌بس: «جنگ در ماه رمضان ثواب دارد»

عبدالاحمد حسینی

هم‌زمان با فرارسیدن ماه مبارک رمضان، حکومت و اتحادیه‌ جهانی علمای مسلمان از گروه طالبان خواسته‌اند که به احترام این ماه از جنگ دست بکشد و آتش‌بس دایمی برقرار کند. اتحادیه جهانی علمای مسلمان با نشر یک اعلامیه، ادامه جنگ در افغانستان را «حرام» دانسته و از طرف‌های درگیر جنگ خواسته است که هرچه زوتر این خون‌ریزی را متوقف کنند. این نهاد از گروه طالبان خواسته است که جنگ را به ویژه در ماه مبارک رمضان متوقف کند تا مردم بتوانند در فضای آرامش و امنیت، مراسم عبادی‌شان را انجام دهند. گروه طالبان در واکنش به این خواست‌ها گفته است که آتش‌بس نمی‌کند و به جنگ ادامه می‌دهد. این گروه تصریح کرده است که «جهاد» در ماه مبارک رمضان ثواب بیش‌تر دارد؛ از این‌رو برای رسیدن به اهداف‌شان از جنگ دست نمی‌کشد. این در حالی است که براساس معلومات نهادهای امنیتی، در یک هفته گذشته در دست‌کم بیست ولایت درگیری‌ها میان گروه طالبان و نیروهای امنیتی جریان داشته است. در این درگیری‌ها بیش از یک هزار طالب و صدها تن از نیروهای امنیتی کشته شده‌اند. هم‌چنان معلومات منابع امنیتی نشان می‌دهد که در جریان بیست و دو روز گذشته، بیش از ۶۰ غیرنظامی کشته شده‌اند.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور کشور در پیامی از طالبان خواسته است که در ماه مبارک رمضان از جنگ، خون‌ریزی و دشمنی با مردم افغانستان دست بردارند. او خطاب به طالبان گفته است که به صدای برحق مردم که همانا آتش‌بس دایمی است، لبیک گویند و به‌ جای جنگ ناروا، برای برقراری صلح باعزت و عادلانه تلاش کنند. از طرف دیگر، او ضمن قدردانی از قربانی‌های نیروهای امنیتی، از این نیروها خواسته است که در راستای تأمین امنیت توجه و فضای مصون را به خاطر عبادت مردم فراهم کنند. غنی در ادامه گفته است: «تلاش من به خاطر این است، از دریچه‌ای که برای صلح بیرون آمده است با فراست به منظور تأمین صلح پایدار و عادلانه برای شهروندان استفاده کنیم.» رییس جمهور تصریح کرده است که برای ختم فتنه، خشونت و تفرقه در کشور تلاش می‌کند تا به این ترتیب مردم از انفجار و انتحار بی‌غم شوند و زنده‌گی آرام و مرفه داشته باشند.

اتحادیه‌ جهانی علمای مسلمان جنگ افغانستان را ناروا و حرام دانسته است. این نهاد با نشر اعلامیه‌ای گفته است که پس از هجوم شوروی و امریکا در افغانستان، در این اواخر خشونت‌ها در این کشور شدت گرفته و میزان تلفات افراد ملکی نیز افزایش یافته است. این نهاد از طرف‌های درگیر جنگ خواسته است که خشونت‌ها را به ویژه در ماه مبارک رمضان متوقف کنند تا شهروندان افغانستان بتوانند مراسم نیایش‌شان را در امنیت و آرمش انجام دهند. اتحادیه‌ جهانی علمای مسلمان از گروه طالبان خواسته است که جنگ بین مسلمانان را متوقف کند؛ زیرا به گفته‌ این نهاد، ادامه جنگ و خشونت سبب تلفات بیش‌تر غیرنظامیان می‌شود. اتحادیه‌ جهانی علمای مسلمان با استناد به آیات قران گفته است: «کسی‌که مومنی را عمداً بکشد، خداوند از او عصبانی است.» این اتحادیه بار دیگر از هر دو طرف خواسته است که دست از جنگ بکشند و زمینه صلح و امنیت را برای مردم فراهم کنند.

در همین حال شورای عالی مصالحه ملی از اعلامیه و فراخوان اتحادیه‌ جهانی علمای مسلمان مبنی بر قطع جنگ و دست‌یافتن به صلح دایمی در ماه مبارک رمضان استقبال کرده است. این نهاد از طرف‌های درگیر جنگ خواسته است که به جنگ و خون‌ریزی خاتمه دهند و برای تأمین صلح پایدار و عادلانه تلاش کنند.

عطامحمد نور، رهبر حزب جمعیت اسلامی شاخه نور نیز در یک نشست که درباره صلح سخن می‌گفت، گفت که وضعیت کنونی افغانستان قابل قبول نیست. به گفته او در نخستین روز از ماه مبارک رمضان یک جوان در ولایت کابل کشته شده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر نیز با فرارسیدن ماه رمضان خواهان توقف جنگ و خشونت شده است. این کمیسیون از گروه طالبان خواسته است که برای پایان دادن به جنگ و خشونت تلاش کند تا مردم این ماه را به مهربانی، صبر و عدم خشونت سپری کنند.

جنگ در ماه رمضان ثواب دارد

از سوی دیگر، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، آتش‌بس در جریان ماه مبارک رمضان را رد کرد. او به روزنامه ۸صبح گفت که برای دوام جنگ «رمضان و غیررمضان» ندارد و این گروه به مبارزه‌شان علیه نیروهای امنیتی ادامه می‌دهد. به باور مجاهد، «جهاد» در ماه مبارک رمضان ثواب بیش‌تر دارد، از این‌رو این گروه برای رسیدن به اهدافش از جنگ دست نمی‌کشد. مجاهد از سوی دیگر تصریح کرد که در حال حاضر میزان خشونت نسبت به گذشته کاهش یافته است. او تصریح کرد که این گروه تنها در ساحات محدود در حالت دفاعی قرار دارد و فقط در واکنش به تحرکات نیروهای امنیتی، عملیات می‌کند. او گفت: «در بعضی ساحات که نیروهای امنیتی مجاهدین را تعقیب می‌کنند، زیر عملیات قرار می‌گیرند. جنگ کم شده است. برای آتش‌بس به زمان و توافقات نیاز داریم. به این نیاز داریم که بفهمیم اهداف مشروع ما بدون جنگ به دست می‌آید.» با این حال، وی تصریح کرد که جنگ‌جویان این گروه عملیات‌شان را علیه نیروهای امنیتی ادامه می‌دهند و غیرنظامیان مورد هدف این گروه قرار ندارند.

حکومت و اتحادیه جهانی علمای مسلمان در حالی خواهان توقف جنگ و خشونت شده‌اند که در یک هفته گذشته ولایت‌های کابل، هرات، بلخ، غزنی، میدان وردک، قندهار، ننگرهار، هلمند، بادغیس، غور، فراه، تخار، بدخشان، فاریاب، سمنگان، بغلان، کندز، ارزگان، زابل، سرپل و جوزجان شاهد نبردهای سنگین میان گروه طالبان و نیروهای امنیتی بوده‌اند. براساس معلومات نهادهای امنیتی، در جریان یک هفته گذشته یک هزار و ۱۶ جنگ‌جوی طالب کشته و ۵۶۰ طالب دیگر زخمی شده‌اند. به همین ترتیب، گروه طالبان نیز ادعا کرده است که در نبرد میان این گروه و نیروهای امنیتی صدها تن از نیروهای امنیتی کشته و زخمی شده‌اند.

این در حالی است که غیرنظامیان نیز در این میان در امان نمانده‌اند. براساس معلومات وزارت امور داخله، در جریان ۲۲ روز گذشته ۶۰ غیرنظامی توسط گروه طالبان کشته و ۱۶۴ تن دیگر زخمی شده‌اند. طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله به روزنامه ۸صبح گفت که در میان قربانیان این حملات و انفجارها، زنان و کودکان نیز شامل‌اند. وی تصریح کرد که میزان تلفات غیرنظامیان در مقایسه با ۲۲ روز اول سال ۱۳۹۹ هجری خورشیدی افزایش یافته است. سخنگوی وزارت امور داخله، طالبان را متهم کرد که در قبال تعهدات خود برای کاهش خشونت‌ها پای‌بند نبوده‌اند. گروه طالبان تاکنون در این مورد چیزی نگفته است.

پیش از این نیز بارها حکومت و جامعه جهانی از گروه طالبان خواسته‌اند که جنگ را متوقف و آتش‌بس کنند. این گروه اما تاکنون به این خواست‌ها وقعی نگذاشته و به نبردشان با نیروهای امنیتی ادامه داده‌ است.

دکمه بازگشت به بالا